Ve Zlíně odstartovala Barum rallye. Závod doprovází omezení dopravy

Nahrávám video

Ve Zlíně začal pětapadesátý ročník Barum Czech Rally. Závodníky čeká třináct rychlostních zkoušek o celkové délce 206 kilometrů. Soutěž se až do neděle pojede na silnicích po celém Zlínském kraji. Na pořádek při akci dohlédnou tři stovky policistů. Demoliční práce na nedávno vyhořelé budově číslo 34 ve Zlíně ovlivní především diváky, kteří se nedostanou do Vavrečkovy ulice.

Kvůli demoličním pracím na vyhořelém objektu museli organizátoři Barum rallye provést několik změn, které se týkají diváků a servisní zóny doprovodné Star Rally Historic.

„Trať městské rychlostní zkoušky zůstává v původní podobě, nicméně daná část v okolí 34. budovy bude z pochopitelných důvodů veřejnosti nepřístupná a věříme, že páteční rychlostní zkouška proběhne hladce a bezpečně,“ uvedl na webu závodu ředitel Barum Czech Rally Zlín Jan Regner.

Organizátoři museli přesunout také servisní zónu takzvaných historiků, která měla být podle původního plánu umístěna právě v bývalém areálu Svitu nedaleko 34. budovy. Nakonec bude na otrokovickém letišti poblíž servisní zóny hlavního pole Barum rallye. Další omezení související s postupnou demolicí budovy mají být pro rallye minimální.

V souvislosti se suchem se podle Regnera nebude konat ohňostroj. „Žádáme také úplně všechny, aby nekouřili v lesních prostorách a nerozdělávali ohně. Když je sucho, je to velké nebezpečí,“ řekl. Platí podle něj i další bezpečnostní pravidla, především nechodit blízko k trati, je také důležité, aby diváci dbali pokynů pořadatelů.

Dohled stovek policistů

Na veřejný pořádek, bezpečnost a plynulost silničního provozu dohlédne v souvislosti se závodem bezmála tři sta policistů. „Kromě těch dopravních, kteří budou mít k dispozici i veškerou dostupnou radarovou techniku k měření rychlosti, jsou do opatření zařazeni také policisté služby pořádkové, cizinecké či kriminální,“ vyjmenoval mluvčí sboru Petr Jaroš.

Policie má k dispozici také vrtulník, který využije ke koordinaci dopravy, odhalování závažných dopravních přestupků i k monitorování odstavných parkovišť. „Pokud jste místní, využijte hromadnou dopravu, pokud ne a musíte vozidlem, využijte aktuální dopravní infoservis. Je také k dispozici bezplatná telefonní linka na čísle 974 666 555,“ doplnila mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Šárka Trnková.

Přestože akce odstartovala až v pátek odpoledne, policisté už od úterý dohlížejí na dodržování pravidel silničního provozu, zejména maximální povolené rychlosti. Zaměřují se také na zákaz jízdy pod vlivem alkoholu či na technický stav vozidel fanoušků – především na nepovolené sportovní a tuningové úpravy automobilů. „K dnešnímu dni evidujeme už více než sto přestupků. Většina z nich spadá do dopravy. Nejčastěji nebyla dodržována maximální povolená rychlost,“ řekla Trnková.

Trať městské rychlostní zkoušky je v pátek uzavřena od 16:30 a se zprůjezdněním centra Zlína se počítá až hodinu a půl po půlnoci. Informace k Barum Czech Rally Zlín včetně uzavírek najdou zájemci na webu pořadatelů.

Rallye omezí vlaky i autobusy

Městská rychlostní zkouška automobilové soutěže omezí v pátek také železniční dopravu mezi Otrokovicemi a Vizovicemi. „Od 16:00 do půlnoci bude stanice Zlín střed z bezpečnostních důvodů přístupná jen návštěvníkům soutěže. Ostatní cestující mohou pro přestup mezi vlakem a MHD využít zastávku Zlín-Prštné,“ avizovala mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Omezení se dotýká i provozu MHD ve Zlíně a linkové dopravy autobusů. V čase od 14:50 do půlnoci jsou stanoviště zlínského autobusového nádraží přesunuta do Hradské ulice, kde jsou cestujícím k dispozici nástupiště číslo 1 až 4. „Spoje odtud budou odjíždět podle rozpisu, který bude umístěn v této ulici,“ uvedli na webu zástupci společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje (KOVED), která se v regionu stará o integrovanou dopravu.

Cestující museli v pátek od 7:00 do 15:00 počítat také s tím, že autobusy nebudou zastavovat na několika zastávkách ve Žlutavě a Bělově na Zlínsku a v Kvasicích na Kroměřížsku. Další omezení veřejné dopravy si závod ve Zlínském kraji vyžádá v sobotu a neděli.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Priessnitzovy lázně řeší výskyt 111 případů zažívacích potíží

Celkem sto jedenáct případů akutních zažívacích obtíží zaznamenala olomoucká krajská hygienická stanice za uplynulé dny mezi klienty a návštěvníky Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníkách. Lidé trpěli zejména zvracením, průjmem a bolestmi břicha.
před 27 mminutami

Plameny se ve Zlíně atypicky šířily i dolů, říká znalec

Rozsáhlý požár budovy číslo 34 v bývalém baťovském areálu ve Zlíně se podle znalce požární ochrany Václava Kratochvíla v některých ohledech choval netypicky. Oheň se totiž z vyšších pater šířil také směrem dolů. Proč se tak stalo a kde přesně požár vznikl, musí podle něj ukázat až podrobné vyšetřování.
před 1 hhodinou

Celníci na Teplicku objevili skoro deset kilo heroinu, kokainu a pervitinu

Na Teplicku zajistili celníci téměř deset kilogramů drog – heroinu, kokainu a metamfetaminu neboli pervitinu. Společně s ústeckými kriminalisty zadrželi dva muže, informovala v pondělí Martina Kaňková z Celní správy ČR. Oba muži skončili ve vazbě. Pokud se jim u soudu prokáže vina, hrozí jim pět až 12 let vězení, doplnila na webu policie. Celníci a policisté také při zásahu zajistili výnos z trestné činnosti v řádu statisíců.
12:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Českem prochází bouřky. Mohou být i velmi silné, varovali meteorologové

Meteorologové dopoledne zpřísnili pro jihovýchod Česka výstrahu před velmi silnými bouřemi. V pondělí odpoledne je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Hrozí komplikace například v dopravě nebo energetice. Pro zbytek země s výjimkou západu Čech platí varování s nižším stupněm nebezpečí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). První bouřky se začaly tvořit již brzy odpoledne.
před 4 hhodinami

Větší dům v pravěku neznamenal větší bohatství, zjistili brněnští archeologové

Čím větší dům, tím bohatší člověk – tohle pravidlo je dnes akceptované prakticky automaticky. Jenže v minulosti to neplatilo, ukázal výzkum brněnských archeologů. V době neolitu rozměrnější dům neznamenal ani větší bohatství, ani vyšší společenské postavení. Archeologové v nové studii popsali, že velikost domů neodrážela sociální nerovnost, ale spíše různé praktické role nebo odlišnou organizaci práce.
před 5 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 8 hhodinami

O prázdninách přibývá vážných nehod cyklistů. Rizikem je alkohol i jízda bez přilby

O prázdninách přibývá vážných nehod a zranění cyklistů. Nejméně pět jich od začátku prázdnin na českých silnicích zahynulo. Rizikem na jejich straně je nepozornost, přeceňování vlastních schopností nebo chybějící bezpečnostní výbava. Problémem je také alkohol – i jeho malé množství může za řídítky výrazně zhoršit odhad i reakce. Podle statistik zaviní cyklisté dvě ze tří nehod, kterých se účastní. Pokud jde jen o jejich střety s motorovými vozidly, tak tam je častěji zavinění na straně řidiče.
před 8 hhodinami

VideoVlakem na Ruzyni. Úsek mezi Veleslavínem a letištěm má postavit soukromník

Posun v přípravách trati na Letiště Václava Havla. Stát chce příští rok vybrat koncesionáře na úsek mezi pražskou Ruzyní a Veleslavínem. Má jít o první PPP projekt na tuzemské železnici, kdy vláda plánuje spolupracovat se soukromníky. Projekt má stát zhruba 109 miliard korun. Soukromý partner infrastrukturu postaví a bude ji provozovat a udržovat dalších 25 let.
včera v 08:04

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.