V Ostravě vzniknou třídy pro nadané děti. Magistrát má na podporu malých talentů speciální program

Nahrávám video
V Ostravě vzniknou třídy pro nadané děti
Zdroj: ČT24

Dvě třídy pro talentované žáky otevře v září ZŠ Chrjukinova v Ostravě-Zábřehu. Škola jim nabídne nadstandardní vzdělávací program, aby podpořila jejich nadání. Vedle technického a přírodovědného talentu se zaměří i na rozvoj cizích jazyků. Ostravský magistrát dává každý rok 40 milionů do dotačního projektu Talent Management, který podporuje místní školky, školy i další vzdělávací instituce.

Tento dotační program běží už počtvrté. „Letos o peníze požádalo už 78 škol, školek nebo institucí, které se dětem věnují,“ dodává redaktorka ČT Natálie Flajžíková. Program má mezi dětmi vyhledávat ty nadané a jejich talent pak dále rozvíjet.

Učitelé nebo lektoři tak nejdřív musí projít metodickým školením na pozici Koordinátor nadání, kde se naučí, jak talenty mezi dětmi vyhledávat. „Oslovujeme učitele odborných předmětů – fyziky, matematiky, chemie, přírodovědy, přírodopisu a oni vybírají z těch dětí, které učí ve třídě,“ upřesnila učitelka ZŠ Chrjukinova Renata Fryčková.

Díky programu mohou nadaní studenti navštěvovat speciální hodiny. Mezi nimi je i žákyně 9. třídy Vlasta Křejčiříková, která si pochvaluje hlavně hodiny chemie. Po základní škole má prý podanou přihlášku na gymnázium a pak by se chtěla věnovat medicíně. 

Moderní technologie i besedy s odborníky

Příští rok pak mají na této ZŠ vzniknout dvě třídy pro nadané, kde by měl být menší počet žáků a budou umístěny v klidovém prostoru školy. „Do výuky budou zařazeny moderní metody jako mobilní tabletová učebna pro kvalitnější individualizaci, zapojení rodilých mluvčích do výuky cizích jazyků, činnostní učení, exkurze a besedy s odborníky z praxe,“ uvedl ředitel školy Chrjukinova Vladimír Durčák.

Výuku škola doplní o zájmové kroužky, které budou zaměřeny na zlepšení logického myšlení žáků, badatelské pokusy a přírodovědná odpoledne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na pražské Letné lidé protestovali hlavně proti krokům Babišovy vlády

Na Letné v Praze se v sobotu odpoledne konalo shromáždění nazvané Nenecháme si ukrást budoucnost. Akce chtěla podle předsedy iniciativy Milion chvilek Mikuláše Mináře upozornit na nebezpečí eroze demokracie, oligarchizace společnosti a na kroky vlády Andreje Babiše (ANO), které k nim dle něj směřují. Organizátoři očekávali na akci statisícovou účast, ke shromážděným lidem promluvila kromě Mináře i řada dalších řečníků. Protest trval nakonec přibližně dvě a půl hodiny.
15:01Aktualizovánopřed 39 mminutami

Zbrojovka odmítla slova Babiše, že objekt v Pardubicích neměla dost zabezpečený

Zbrojařská společnost LPP Holding, jejíž areál v Pardubicích v pátek zapálili zatím neznámí pachatelé, odmítla dřívější tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že příslušný objekt nebyl dostatečně zabezpečený. Areál byl chráněn standardními i nadstandardními bezpečnostními prvky v souladu s platnou legislativou, sdělila v sobotu v podvečer mluvčí holdingu Martina Tauberová.
17:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vyšetřovatelé v pardubické zbrojovce ohledávají místo požáru

Kriminalisté a hasiči v Pardubicích v sobotu začali s ohledáním v pátek shořelé haly firmy LPP Holding, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Na rozebírání trosek hasiči přivezli pásový bagr. Policie v pátek sdělila, že požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, ve všech podle policejního prezidenta Martina Vondráška s podezřením na úmyslné zavinění.
12:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Benzin v Česku je nejdražší za skoro dva roky, nafta od listopadu 2022

Průměrná cena benzinu v tuzemsku vzrostla kvůli bojům na Blízkém východě na 40 korun za litr, což je nejvíce od května 2024. Nafta zdražila na průměrných 44,62 koruny za litr, naposledy byla obdobně drahá v listopadu 2022, plyne z údajů společnosti CCS. Ceny paliv setrvale rostou v reakci na izraelsko-americké údery v Íránu. Průměrná cena naturalu od té doby stoupla o 6,40 koruny a diesel, na jehož ceně se vývoj podepisuje výrazněji, zdražil o 11,50 koruny.
12:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Vikingy v Městském divadle Brno čeká rodinné dobrodružství

Městské divadlo Brno připravilo autorský muzikál ViK!NG. Diváci v dobrodružné komedii navštíví bájný svět vikingů. S přípravou tohoto rodinného představení začali tvůrci už v roce 2022. Trojice autorů se sešla už dříve při psaní historického muzikálu Devět křížů.
před 10 hhodinami

Přes zimu se zloději vloupali do 213 chat. Případů je méně než v minulosti

Letošní zimu řešili policisté 213 případů vloupání do víkendových chat, o třicet méně než zimu loňskou. Vyplývá to z policejních statistik. Celková škoda letos vystoupala na více než čtyři a půl milionu korun. Nejvíce případů řešila policie ve Středočeském kraji. Počty vloupání do rekreačních objektů klesají už několik let. Například před pěti lety jich bylo téměř dvakrát víc než letos. Vliv na to podle policie i odborníků má lepší zabezpečení chat i fakt, že stále více lidí využívá objekty k trvalému pobytu.
před 10 hhodinami

Babiš po incidentu v Pardubicích vyzval firmy k zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu vyzval v souvislosti s požárem v Pardubicích firmy vyrábějící vojenský materiál, aby si zabezpečily své areály na úrovni nejvyšších technologií. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Lidé v obci u Prahy mohou opět pít vodu z řadu. Po více než týdnu

Lidé v Holubicích mohou po více než týdnu pít vodu z řadu, podle rozborů je zdravotně nezávadná. Vodu minulý týden ve čtvrtek kontaminovaly chemikálie, šlo o výpary z nátěrů při údržbě vodojemu. Hygienici doporučují, aby lidé ve všech domácnostech a na všech odběrových místech vodu odtočili, odtékat by měla přibližně pět minut, informovala v pátek mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Kontroly vody a odběr vzorků budou pokračovat i příští týden, upozornily Středočeské vodárny na webu obce.
včera v 17:08
Načítání...