Signální ohně spojily lidi na Valašsku

Zlín - Zapalování signálních ohňů na hornatém Valašsku opět ožilo. Po staletí šlo o jedinou možnost, jak na dálku komunikovat s okolními osadami. Lidé se tak vzájemně varovali například před nájezdy kočovných kmenů. S nástupem moderních technologií ale ztratila ohňová komunikace smysl. Tento víkend se na Valašsku k tradici vrátili.

Strážní oheň je nástroj, jakým lidé už za Velkomoravské říše upozorňovali vzdálenější osady na blížící se nebezpečí. V 21. století, v době mobilních telefonů, tato tradice znovu ožívá. To je i případ strážního ohně v Ústí u Vsetína. „Chceme vytvořit řetěz ohňů a tím i nějaké spojení lidí,“ vysvětluje organizátorka Hana Škarpová.  

Kromě Ústí hořelo na dalších dvaadvaceti místech Valašska. Sto třicet pět kilometrů dlouhý ohnivý řetěz začínal v pohraničním Královci a končil na Radhošti. Pálení ohňů ale není jen pokusem o oživení tradice, je také oslavou prostého venkovského bydlení, které se v posledních letech dostává opět do kurzu. „Kdo by chtěl bydlet v betonových džunglích? Každý má rád svobodu, přírodu,“ tvrdí organizátor Daniel Pekař. 

Nahrávám video

Romantický návrat do minulosti ale málem skončil fiaskem. Plameny pětimetrové vatry totiž začaly ohrožovat také sousední louku. To některé z místních obyvatel vyděsilo natolik, že na skupinku nadšenců poslalo policejní hlídku. „Bohužel, trošku jsme to letos přehnali, chvilkami jsme měli i obavy,“ přiznává Daniel Pekař. 

Ani tyto komplikace ale řetězec neporušily a signál bezpečně dorazil až do cíle. Jeho cesta napříč Valašskem trvala rovných dvacet minut. „Právě jsme dostali znamení, že signál na Radhošti dostali, takže se to všechno povedlo,“ oznamuje Hana Škarpová. Zároveň prozrazuje, že organizátoři již připravují příští ročník této dávné tradice.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Červený: Plavební stupeň v Děčíně by se měl začít stavět za tři roky

Plavební stupeň Děčín by se měl začít stavět mezi zářím a říjnem 2029, řekl po jednání českých a saských ministrů šéf resortu životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Stavba má zajistit celoroční splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Náklady se pohybují mezi šesti a osmi miliardami korun. Z toho čtvrtina je podle Červeného určena na opatření, která mají kompenzovat dopady na životní prostředí.
10:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Falešní telefoničtí bankéři si odpykají sedm let vězení, potvrdil soud

Tři Češi, kteří podváděli své spoluobčany z call-centra na Ukrajině coby falešní telefoničtí bankéři, si odpykají po sedmi letech vězení. Tresty jim pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl jejich odvolání. Muži se už dříve přiznali. Justice jejich počínání vyhodnotila jako účast na organizované zločinecké skupině, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Gang tvrdil svým obětem, že mají napadený bankovní účet a musejí si úspory převést jinam. Škodu vyčíslili kriminalisté na více než sto milionů korun.
před 3 hhodinami

Plné kempy trápí požáry i krádeže. Provozovatelé apelují na bezpečnost

Tuzemské kempy jsou díky příznivému počasí zaplněné. S rostoucím počtem návštěvníků ale stoupá také riziko požárů, přibývá úrazů nebo krádeží. Provozovatelé, hasiči i policisté proto připomínají základní pravidla bezpečného táboření.
před 10 hhodinami

Divadlo je krásnější než politika, říká jubilant Milan Uhde

Dramatik, spisovatel a básník Milan Uhde slaví 28. července devadesátiny. Osudově je spjatý především s brněnskými divadly, výraznou stopu ale zanechal také na české politické scéně. V posledních letech československé federace byl českým ministrem kultury, později také předsedou Poslanecké sněmovny.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

VideoSečteno: Ústecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 28. července se věnoval Ústeckému kraji.
včera v 17:25

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil. Vedle toho bylo pravomocně odloženo oznámení o údajném domácím násilí poslance.
včeraAktualizovánovčera v 16:09

Bratříčku, drž sa, vzkazuje slovenský výtvarník s ironií Čechům

Důležité okamžiky českých a slovenských dějin zobrazuje výtvarník Matúš Maťátko. Vystavuje je ostravský Dům umění pod názvem Bratříčku, drž sa. Titul výstavy vychází z textu písně Karla Kryla. Ve svých dílech autor ironicky komentuje minulost bývalého Československa i současnost obou samostatných států.
včera v 14:19

Do Účka se chodilo na Kryla i studentské kapely. Univerzita klub obnoví

Jeden z nejznámějších studentských klubů v Olomouci, U-klub v areálu vysokoškolských kolejí, se znovu otevře. Prostor, ve kterém vystupovali regionální hudebníci i tuzemské hvězdy, je zavřený od roku 2018. Univerzita Palackého hudební scénu plánuje zrekonstruovat a vrátit do ní nejen koncerty, ale i divadlo, debaty či workshopy.
včera v 12:37

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.