Rusové do Česka nesmí, s platným schengenským vízem z okolních států to ale snadno obejdou

2 minuty
Rusové se do Česka dostanou například z Německa
Zdroj: ČT24

Vstup do Česka je už několik dní odepřen všem Rusům s platným schengenským vízem, vydaným jakýmkoli členským státem Evropské unie. Platí to ale jen v případě, že přiletí. Ruští turisté do Česka tak mohou přijet třeba autem přes ostatní státy EU, což připouští i ministerstvo zahraničí. Spousta rusky mluvících turistů je například v Karlových Varech, často však jde o Rusy s německým občanstvím.

Původem z Ruska je například Vera Saligmannová. Už víc než třicet let ale žije v Německu, a je tak občankou Evropské unie. „Jsme tady (v Karlových Varech) jako turisté. Jsme rusky mluvící Němci. Jezdíme sem bez omezení,“ řekla. 

Ruských občanů na Karlovarsku však výrazně ubylo, může za to pandemie koronaviru i ruská invaze na Ukrajinu. Podle odhadů karlovarského infocentra tvoří Rusové momentálně asi jenom deset procent turistů. 

„V současné době zde máme rusky hovořící turisty, kteří pocházejí spíše z Německa,“ řekla projektová manažerka infocentra Pavlína Kyselová. Dodala, že ruští návštěvníci, kteří se chtějí dostat do Česka, vstupují do schengenského prostoru už v okolních státech. 

Letecky ne, po silnici ano

Letecky se lidé z Ruska nedostanou do České republiky od úterý. Podle ministerstva zahraničí je to nejen z bezpečnostních důvodů. „Myslím, že je to důležitý signál, že Česká republika kategoricky odsuzuje brutální ruskou agresi,“ řekl náměstek ministra zahraničí Jaroslav Kurfürst.

Uvnitř schengenského prostoru se Rusové s platným vízem pohybovat můžou. Do Česka přijíždějí například přes hraniční přechod v Pomezí. Hoteliéři o tom vědí a Rusy bez problémů ubytují. 

Kontrolovat turisty hotely údajně nemohou. „My nemůžeme suplovat úřední orgán, tedy Policii České republiky a cizineckou policii, takže hosta normálně ubytujeme,“ popsal karlovarský předseda Asociace hotelů a restaurací Jan Kronika. 

„Hotelových zařízení se to vůbec nedotkne. Když ten člověk už přeletí například do Německa, tak už je v schengenském prostoru, tam my musíme ctít zásady schengenského prostoru, což je volný pohyb osob,“ sdělil mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Josef Urban. 

Kontroly jsou jenom na letištích

Policisté tak mohou cestující kontrolovat jenom na českých letištích. Žádná letadla ze zemí mimo Evropskou unii ale v Karlových Varech nepřistávají. Jediná pravidelná linka z Ruska byla zrušená už před téměř třemi lety. 

Jenže poblíž českých hranic jsou hned tři německá mezinárodní letiště. Od toho nejvzdálenějšího ve Frankfurtu nad Mohanem to autem do Česka trvá zhruba tři a čtvrt hodiny. Letecká společnost, která by Rusa i přes zákaz dopravila do Česka, může dostat pokutu až půl milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zájem o dotace a výhodné úvěry na renovace domů roste

Stále více domácností žádá o podporu z programu Oprav dům po babičce nebo o zvýhodněné úvěry. Finanční prostředky nejčastěji využívají na zateplení domů nebo modernizaci topení. Zvýhodněný úvěr už využily téměř dva tisíce domácností. V průměru si půjčují 1,5 milionu korun se splatností devatenáct a půl roku. Zájem o samotné dotace je ještě vyšší. Žadatelé mohou zdarma využít odborné poradenství na 1400 kontaktních místech stavebních spořitelen. Největší zájem o informace i dotace mají lidé z Jihočeského kraje.
před 51 mminutami

Muž dostal za poplašnou zprávu o ozbrojenci v Praze osm měsíců vězení

Muž, který si vymyslel nepravdivou informaci o pohybu ozbrojeného muže v centru Prahy, odešel od soudu s osmi měsíci vězení. Vyplývá to z rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který má ČT k dispozici. Oznámení o střelci v centru Prahy loni 19. prosince prověřovaly desítky policistů. Propátraly budovu právnické fakulty, přilehlé budovy dalších vysokých škol a Dvořákovo nábřeží. Muž se pak při výslechu přiznal, že si vše vymyslel. Hrozily mu až tři roky vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, muž se proti němu odvolal.
před 7 hhodinami

Svoboda v pubertě. V Hodoníně rekapitulují umění 90. let

Galerie umění v Hodoníně se vrací do devadesátých let. Vizuální kulturu tohoto období mapuje výstava Svoboda v pubertě. Souborně předvádí díla čtyřiceti autorů, kteří začínali tvořit právě po sametové revoluci.
před 8 hhodinami

Na rušnou zastávku praží slunce, na zastínění lidé čekají roky

Horké dny zažívají lidé v rozpálených ulicích Českých Budějovic. Zatímco na některá místa radnice umísťuje mlžítka pro ochlazení vzduchu, u jedné z nejrušnějších zastávek MHD veškeré zastínění odstranila. Prosklená zastávka na vybetonované ploše provizorně stojí už pět let. Dočasně nahradila téměř čtvrt kilometru dlouhé zastínění. Radnice ho navzdory slibům dodnes nijak nenahradila. Podle náměstka primátorky Petra Maroše (ODS) je reálné začít s výstavbou příští rok.
před 15 hhodinami

Přestupků v pražské MHD je letos rekordně mnoho. Policie posílila hlídky

Cestování pražskou hromadnou dopravou je stále méně bezpečné. Policisté od začátku roku evidují rekordní počet přestupků. V metropoli policie hlásí stále víc lidí bez domova. Zvýšenou kriminalitu mají na svědomí i cizinci. Strážci zákona mají problém s vymáháním pokut, většinou tak zůstává jen u domluvy. Policie už na rostoucí kriminalitu zareagovala a v problémových místech navýšila počet hlídek.
včera v 20:36

Provozovali falešnou zubní ordinaci. Trojici hrozí osm let

Policie obvinila dva muže a ženu, kteří podle ní nelegálně provozovali v Havlíčkově Brodě zubní ordinaci. Odborné znalosti získávali z internetu. Pacientům naúčtovali služby za více než čtyři miliony korun. Falešnou ordinaci, která fungovala od roku 2023, vyhledaly desítky lidí. Obvinění se doznali, hrozí jim až osm let vězení, informovala mluvčí policie Michaela Lébrová.
včeraAktualizovánovčera v 20:19

Obec svážela odpad do lesa. Teď dostala cenu za zvelebování veřejného prostoru

Cenu hejtmana Královéhradeckého kraje „za dlouhodobé zvelebování veřejného prostoru“ dostala Třebnouševes na Hořicku. Nedávno přitom zaplatila pokutu padesát tisíc za to, že nechala do lesa za vsí nezákonně vyvézt nejméně 650 tun odpadu a založila tam nepovolenou skládku.
včera v 18:40

Aplikace má sladit opravy silnic, ty prázdninové zkomplikují dopravu

Plánování uzavírek a rekonstrukcí má zlepšit systém testovaný na Vysočině. Aplikace za čtyřicet milionů korun bude sloužit nejen silničářům, ale také záchranářům, úředníkům a obcím. Mohou si tak lépe načasovat a zkoordinovat opravy. Aplikace je teď v testování, naostro začne fungovat v létě. Podobný systém mají například silničáři v Plzni.
včera v 06:00
Načítání...