Přerov láká zubaře. Nabízí dvě stě tisíc na vybavení ordinace nebo nájem

Dotací dvě stě tisíc korun chce přerovská radnice podpořit zubaře, který si ve městě otevře novou ordinaci. Důvodem tohoto kroku je jejich akutní nedostatek. Vedení města doufá, že tímto krokem je do Přerova naláká, a to ať už se rozhodne pro novou praxi nebo převezme zavedenou ordinaci po jiném lékaři. Dotaci může nový zubní lékař využít na nové prostory i vybavení ordinace, uvedla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Podobnou cestou se nedávno město vydalo i kvůli praktickému lékaři.

Situace v Přerově se může v následujících měsících ještě zhoršit. Fakultní nemocnice v Olomouci totiž nedávno informovala o tom, že omezí provoz zubní pohotovosti, kterou využívali i Přerované. Nebude už fungovat nonstop, ale ve všední dny pouze od 15:00 do 22:00 a o víkendu od 08:00 do 20:00, a to kvůli nedostatku stomatologů pro noční pohotovosti a také kvůli jejich přetíženosti.

„O nedostatku stomatologů víme, Přerované mnohdy marně hledají nového zubaře, protože ti stávající mají plné kartotéky. Tímto chceme situaci alespoň trochu zmírnit,“ uvedl náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS).

Město nabízí dotaci i novým praktikům

Dotace pro zubaře není prvním pokusem o zlepšení lékařské péče ve městě. Zastupitelé už v dubnu schválili stejný objem dotace také pro praktického lékaře, který by si chtěl v Přerově otevřít novou ordinaci, nebo praxi po jiném lékaři převzít.

„Praktik, který dostane ve vyhlášeném řízení nejvíce bodů, bude moci peníze použít na pořízení věcného a technického vybavení do své nové ordinace nebo z těchto peněz platit nájem ordinace. Žádosti o dotaci pro praktika jsou ještě v běhu – přijímáme je od 26. května do 1. června,“ doplnil náměstek.

Pokud zastupitelé návrh radních na podporu stomatologů v červnu schválí, budou od 14. června tiskopisy k dispozici v Městském informačním centru, na odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu a na webu města.

Peníze pro jednoho žadatele

„Samotné žádosti by pak byly přijímány od 14. do 29. července. Dotace bude poskytnuta výlučně jednomu ze žadatelů, který bude vybrán podle bodových kritérií,“ doplnila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.

Mluvčí radnice doplnila, že olomoucký krajský úřad aktuálně vyhlásil výběrové řízení na uzavření smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb v oboru všeobecné praktické lékařství a v oboru zubní lékařství pro Přerov. „Situace stran nedostatku lékařů by se snad mohla změnit k lepšímu,“ dodala mluvčí.