Praha změnila názor. Začne jednat s Mašínovou o exhumaci ostatků její matky z hromadného hrobu

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a začne jednat se Zdenou Mašínovou, která žádá o exhumaci ostatků své matky Zdeny na Ďáblickém hřbitově. Zástupce města například zajímá, zda zná přesné místo uložení ostatků, řekl předseda TOP 09 a pražský zastupitel Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. Zdena Mašínová starší, kterou věznili nacisté i komunisti, byla pohřbena do hromadného hrobu. Magistrát původně exhumaci odmítl s tím, že není možná bez prověření možností, jak by se proces odehrával.

„Dohodli jsme se s paní radní (Milenou) Johnovou (Praha Sobě), že to budeme řešit, pozveme paní Mašínovou ke společnému jednání a probereme detaily,“ řekl Pospíšil.

Chtějí jednat například o tom, kde přesně ostatky jsou. Zjišťovat se bude také, kolik ostatků je v dané šachtě uloženo a kolika z nich by se případná exhumace dotkla.

„Otázkou je, jak velký by to byl zásah. Musíme nejdříve zjistit konkrétní fakta, pak teprve lze přijmout další rozhodnutí. Teď se obrátíme na paní Mašínovou a začneme jednat,“ řekl Pospíšil.

Komunisté odsoudili Mašínovou na 25 let

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 ji policie zatkla za odbojovou činnost jejích synů. Ve vykonstruovaném procesu ji pak komunistická justice odsoudila na pětadvacet let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Režim ji umístil do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela. Pohřbena byla do hromadného hrobu v Praze-Ďáblicích.

Ministerstvo obrany udělilo minulý týden Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji. Matka bratří Mašínů a manželka hrdiny prvního a druhého odboje Josefa Mašína, kterého popravili nacisté, v roce 1998 obdržela posmrtně Řád TGM.

V listopadu 2014 byly z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuty kosterní ostatky pátera Josefa Toufara, kterého komunisté umučili. Forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů potvrdili jejich totožnost. V následujícím roce byly ostatky uloženy na hřbitově v Číhošti, kde Toufar působil. Z hlediska archeologie to byl první průzkum hromadného hrobu politických vězňů komunistického režimu.