Oprava lázní za miliardy bez soutěže rozzlobila plzeňské architekty. Vyzvali kraj ke změně

Nahrávám video
Architekti z Plzeňska nesouhlasí s postupem kraje při opravě lázní
Zdroj: ČT24

Na čtyřicet architektů z Plzeňska vyzvalo otevřeným dopisem Plzeňský kraj k tomu, aby na přestavbu bývalých městských lázní v Plzni uspořádal architektonickou soutěž. Nesouhlasí s tím, že studii opravy kulturní památky a jeden z největších projektů svěří kraj napřímo vybranému ateliéru. Oprava lázní má přijít zhruba na dvě miliardy korun. Vedení kraje oponuje, že zákon neporušilo a jím zvolený postup umožní rychlejší opravu.

Lázně v centru Plzně patří od loňského září Plzeňskému kraji. Posledních třicet let budova chátrá, proto se chystá její rekonstrukce. Po opravě tam má být multikulturní centrum a sídlo Západočeské galerie.

Plzeňský kraj vybral napřímo dvanáctičlenný tým architektky Evy Heyworth. Připravit má studii stavby. Až poté, co bude hejtmanství vědět, jak mají lázně po opravě vypadat, vypíše výběrové řízení na zhotovitele, který by se měl řídit těmito návrhy.

Jenže právě výběr týmu bez soutěže se architektům nelíbí, napsali tak otevřený dopis hejtmanovi. „Podle nás se kraj tím, že ignoruje možnost uspořádat soutěž, nebo že si ji prostě nezvolil, ochuzuje o spektrum názorů, jak by to mohlo vypadat,“ míní architekti Marek Marovič a Petr Klíma, kteří jsou také autory dopisu. 

Interiér městských lázní v Plzni
Zdroj: Miroslav Chaloupka/ČTK

Podle kraje je vše v pořádku

Plzeňský kraj ve výběru architekta bez soutěže problém nevidí. Pro samotnou opravu zchátralých místností vybral metodu design and build – tedy navrhni a postav. Kraj věří, že to rekonstrukci urychlí. „Postupujeme jednoznačně podle zákona a podle pravidel,“ komentoval hejtman Rudolf Špoták (Piráti).  

„Desing and build jsme zvolili proto, že v této chvíli máme platná stavební povolení – jak na stavbu, tak na demolice. To je to, co umožní zahájení výstavby zhruba o rok dříve, než kdybychom šli klasickou cestou,“ sdělil jednatel Kulturního centra Plzeňského kraje Hynek Gloser. 

Marovič a Klíma jsou ale přesvědčeni o tom, že na takový charakter stavby, jako je Západočeská galerie, se tato metoda nepoužívá. „Je to spíše metoda pro průmyslové stavby,“ dodali.

Proti je také architekt Jan Soukup, který měl být ještě před půl rokem krajem vybraným hlavním architektem. „Není to úplně běžná situace ve veřejných zakázkách. U nás je tak trochu podceňovaná tvůrčí práce. Termíny se dneska staly svatými, tvůrčí práce se vytrácí,“ řekl. 

Studii rekonstrukce lázní chce krajský tým představit a vysvětlit i ostatním odborníkům, a to i čtyřiceti signatářům otevřeného dopisu. Hejtmanství všechny pozvalo na schůzku na začátku června.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ozbrojený muž při úterním zásahu v Havířově spáchal sebevraždu

Muž, který se v úterý v Havířově zabarikádoval v bytě a postřelil policistu, spáchal sebevraždu, informoval ve středu krajský policejní ředitel Tomáš Kužel, podle něhož se muž střelil do hlavy. Postřelený policista už v úterý podstoupil operaci. Podle Kužela je mimo ohrožení života a prognóza uzdravení je „velmi dobrá“. Motiv střelce policie zatím nezná. Nemá ani informace o tom, že by muž trpěl psychickým onemocněním. Podle policie je podezřelý ze tří trestných činů.
13:32Aktualizovánopřed 1 mminutou

Řidiče v Českých Budějovicích čeká jaro plné objížděk a uzavírek

Od začátku dubna čeká obyvatele Českých Budějovic řada dopravních omezení. Kvůli přestavbě se uzavře most Kosmonautů, který je součástí frekventované Mánesovy třídy. Město zároveň připravuje omezení provozu v ulici F. A. Gerstnera a na Zátkově nábřeží, kde začne stavba náplavky. Kvůli opravě se uzavře i část ulice Boženy Němcové. Práce na mostu Kosmonautů navíc změní provoz v centru města.
před 15 mminutami

Zametací vůz se v Brně propadl chodníkem do sklepa zbouraného domu

Zametací vůz v Grmelově ulici v Brně se ve středu dopoledne propadl chodníkem, vyproštovali jej hasiči, informovali na sociální síti Threads. Vůz se propadl zřejmě do sklepní části zbouraného domu, který stál vedle chodníku, a to asi do dvoumetrové hloubky. Ulice byla po dobu vyprošťování neprůjezdná. Řidič vozu je zraněný.
před 33 mminutami

VideoAzbest může způsobit rakovinu. Práci s ním musí hygieně hlásit všichni stavebníci

Pražští hygienici v loňském roce provedli bezmála stovku kontrol na přítomnost azbestu. Karcinogenní látky objevili třeba i při rekonstrukci střechy letiště Václava Havla a obchodního domu Kotva, kde byl i v obvodových zdech. Hygienici ho ale našli také v brzdových destičkách výtahů a eskalátorů. Přítomnost azbestu potvrdila rovněž kontrola v budově bývalého Prioru v Modřanech. Pokud se s domem nijak nemanipuluje, není látka sama o sobě škodlivá. V Modřanech ale dělníci plánují demolici, a ještě před jejím zahájením tak budou muset azbest zlikvidovat. Při drolení, lámání nebo řezání se z něj totiž uvolňují tenká vlákna, která snadno pronikají do plic, kde se hromadí a škodí. Způsobit může i rakovinu. Od ledna musí práci s azbestem hlásit hygieně všichni stavebníci, jinak hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun.
před 9 hhodinami

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ukrajinci v Česku podnikají, pečou i učí

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu požádalo v Česku o živnostenské oprávnění přes čtyřicet šest tisíc Ukrajinců. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet. Patří mezi ně Albína Romanjuková a Oleksandr Politiuk, kteří stejně jako tisíce jejich krajanů utekli před válkou a v Česku se pustili do podnikání. Ukrajinci se uplatňují i jako zdravotníci nebo učitelé. Solomija Makovská dokonce získala ocenění Učitel Vysočiny.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Za budovu zaplatí kraj 181 milionů korun, další bezmála tři miliony přidá za mobiliář, vybavení a další příslušenství. Peníze má kraj připravené z loňského roku, zadlužovat se kvůli tomu nemusí. I když měli v minulosti k odkupu budovy výhrady někteří zastupitelé opozičního ANO, hlasovali pro všichni přítomní. Liberecký kraj chce rekonstrukci hotelu a vysílače spojit s výstavbou nové lanovky na Ještěd, kterou představila liberecká radnice.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ozbrojený muž z Havířova, který se zabarikádoval v bytě, je po smrti

Policie v Havířově zasahovala proti ozbrojenému muži, který se zabarikádoval v jednom z bytů. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že muž je již po smrti a nikomu nehrozí žádné nebezpečí. Střelec je podezřelý z trestného činu pokusu o vraždu. Na místě byl zraněn policista, není v ohrožení života, oznámil krajský policejní šéf Tomáš Kužel.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...