Za dvojnásobnou vraždu soud uložil výjimečný trest 25 let vězení

Krajský soud v Ostravě odsoudil k výjimečnému trestu 25 let vězení Pavla Nárožného za dvojnásobnou vraždu starou dvanáct let. Podle soudu muž zavraždil v roce 2009 v Přerově svého otce a jeho manželku. Těla obětí se nikdy nenašla. Obžalovaný vinu celou dobu odmítal a tvrdil, že jeho otec žije. Vynesený verdikt není pravomocný a Nárožný se na místě odvolal. Trest je takzvaně souhrnný, nezávisle na tomto případu byl totiž Nárožný pravomocně odsouzen za přípravu vraždy své tety.

Případem se už třikrát zabýval olomoucký krajský soud. Vždy Nárožného zprostil obžaloby, vrchní soud ale rozhodnutí pokaždé zrušil. Nakonec rozhodl i o změně senátu. Proto se případ přestěhoval do Ostravy.

Předseda senátu Miroslav Mucha při zdůvodnění rozsudku řekl, že o vině obžalovaného nemá senát pochyb. „Dospěli jsme k závěru, že byl zjištěn skutkový děj, o kterém senát nemá důvodné pochybnosti,“ konstatoval.

Podle rozsudku muž otce a jeho ženu ubil neznámým předmětem v chodbě jeho domu. Předtím vypnul přívod elektřiny do budovy. Tím donutil otce otevřít vstupní dveře. Motivem vraždy byly spory o majetek. Těla obětí pak Nárožný podle rozsudku naložil do otcova automobilu a odvezl je na neznámé místo. V domě se pak pokusil uklidit.

Obžalovaný zpochybňoval vše, soud to odmítl

Mucha dodal, že původně byl Nárožný souzený se svou matkou. Ta ale v roce 2013 zemřela. Podle Muchy žena nebyla pachatelkou ani spolupachatelkou. „Neměla motiv, neměla fyzické dispozice. V rozhodné době byla navíc na třídním srazu,“ zdůvodnil Mucha. Dodal ale, že není vyloučena její pomoc synovi v době po vraždě například s úklidem.

Proces se táhl několik let. Podle Muchy tomu napomohly i obstrukce obžalovaného v poslední době. Ten se dožadoval zastavení trestního stíhání kvůli nepřiměřené délce. „Obžalovaný zpochybňuje zákonnost trestního stíhání, postup policie i práci státního zástupce. Zpochybňuje vše, co se v této věci dělo. Například i zahájení trestního stíhání. Tento názor ale nesdílíme. Toto rozhodnutí bylo legální, řádně odůvodněné,“ nechal se slyšet předseda soudního senátu.

Státní zástupce Vít Legerský požadoval pro Nárožného doživotí. Pokud jde o pokus o vraždu tety, která spravovala majetek po zemřelém otci, zvažoval údajně muž několik verzí včetně zabití palcátem. Pomoci mu měla jeho známá, která se ale obrátila na policii a stala se korunní svědkyní. Nárožný vinu celou dobu popíral a tvrdil, že jde o křivé obvinění. Odsouzen byl k třináctiletému trestu. Tento trest nynější rozsudek Krajského soudu v Ostravě zrušil a vynesl nový souhrnný verdikt.

Legerský si ohledně odvolání nechal lhůtu na rozmyšlenou. Do výkonu trestu se muži započtou roky ve vazbě a výkonu trestu za přípravu vraždy. Podle informací ČTK tak má za sebou osm let z pětadvacetiletého trestu. Po dvou třetinách trestu může požádat o podmínečné propuštění. Teoreticky by se na svobodu mohl dostat v roce 2032.