Bývalý šéf hospodářské kriminálky Petrůj je očištěn v kauze Vidkun. Státní zástupce vzal zpět odvolání

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce v úterý řekl ČTK, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce má návrat v plánu. Případ zbylých tří obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. „Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zřejmě zcela neúspěšné, důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti,“ řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě potvrdit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. „Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci,“ řekl v úterý soudce Lýsek.

Obžaloba policistu vinila z vynášení informací a ovlivňování řízení

Někdejší vedoucí odboru hospodářské kriminality Petrůj je podle informací ČTK zproštěn výkonu služby od 21. ledna 2016, a to kvůli důvodnému podezření ze spáchání trestného činu. Od té doby pobírá poloviční mzdu. Již dříve avizoval, že se hodlá k policii vrátit. „O rozhodnutí státního zástupce jsem jej v pondělí informoval, je samozřejmě velice rád a bude se snažit co nejdříve dostat zpět na své místo,“ řekl jeho obhájce Tomáš Vymazal.

Policie nyní čeká, až rozhodnutí obdrží, nabídnout mu bude muset odpovídající místo. „Dokud nebudeme mít k dispozici rozhodnutí soudu, nelze se k dalšímu postupu vyjadřovat,“ řekla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem, spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

U zbývajících tří obžalovaných, Kadlece, podnikatele Ivana Kyselého a bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), podal žalobce odvolání do všech výroků, nesouhlasí ani s otázkou viny. „Soud to kvalifikoval pouze jako přečin zneužití pravomoci veřejného činitele v prvním odstavci, já nadále tvrdím, že svým jednáním způsobili vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, navrhuji tedy přísnější kvalifikaci. U pana Kadlece nesouhlasím rovněž s vypuštěním právní kvalifikace přijetí úplatku,“ doplnil žalobce.

Odvolání již v těchto dnech podávají i samotní obžalovaní, lhůta jim končí během tohoto týdne, zjistila ČTK. Soud je potrestal podmíněnými tresty za vynášení informací ze čtyř z devíti původně žalovaných trestních kauz. Všem třem uložil soud také peněžité tresty, Kadlecovi navíc zákaz činnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Řidič kamionu na Olomoucku rozdal zdarma náklad, pak v afektu zničil samoobsluhu

Olomoučtí policisté v sobotu v podvečer zadrželi sedmačtyřicetiletého muže, který zřejmě v opilosti zdemoloval prodejnu smíšeného zboží v Pňovicích. Kromě zboží a vybavení samoobsluhy poničil také tři venku zaparkovaná auta. Zastavila ho až přivolaná policejní hlídka. Škoda dosahuje více než půl milionu korun.
24. 6. 2025

Oprava trati u Hustopečí bude letos stát 113 milionů

Oprava železniční trati u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kterou v únoru poškodil požár cisteren s benzenem, bude letos stát zhruba 113 milionů korun. První etapa rekonstrukce přišla přibližně na 23 milionů korun, podzimní dokončení včetně výhybek si podle odhadů Správy železnic (SŽ) vyžádá dalších devadesát milionů, informoval generální ředitel SŽ Jiří Svoboda. Na trati byl v neděli obnoven provoz.
16. 6. 2025Aktualizováno16. 6. 2025

Do Hustopečí se po havárii cisteren s benzenem vrátily vlaky

Na trať u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku se v neděli po čtyřech měsících vrátily vlaky. Železniční doprava byla přerušena v důsledku havárie sedmnácti železničních cisteren, z nichž unikl toxický benzen. Událost patří mezi největší ekologické havárie v historii Česka. První souprava projela opraveným úsekem krátce po poledni. Večer se znovu rozjela i osobní doprava, čímž skončila výluka, která zasáhla desítky spojů denně.
15. 6. 2025Aktualizováno15. 6. 2025

Muž v Šumperku dle policie najel autem na bratra, je obviněn z pokusu o vraždu

Z pokusu o vraždu a z výtržnictví obvinili policisté jedenašedesátiletého muže, který podle kriminalistů v pondělí v Šumperku brutálně napadl a vážně zranil svého bratra. Na sourozence dvakrát najel osobním autem a poté ho zbil kovovou golfovou holí. Napadený byl se zlomeninami pánve a kyčle převezen do nemocnice, jeho zdravotní stav je vážný. Útočník skončil ve vazbě. Motivem jeho činu byly rodinné neshody majetkového charakteru. Obviněnému hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest.
12. 6. 2025

Lesní požáry a otrávené nápoje. Podezřelý z vraždy skončil ve vazbě

Sedmačtyřicetiletý muž, který podle policie letos v únoru a březnu na Bruntálsku a Olomoucku založil několik lesních požárů, je podezřelý i z vraždy, přípravy několika dalších a z týrání zvířat. Podle policie se pokusil otrávit deset lidí, z nichž jeden člověk zemřel, další má doživotní následky. Navíc nelegálně drží střelnou zbraň, a to opakovací kulovnici. Muž skončil ve vazbě, hrozí mu i výjimečný trest včetně doživotí.
11. 6. 2025

Moravu a Slezsko zasáhly silné bouřky

Bouřky a krupobití zasáhly odpoledne a večer východ Česka. Pásmo velmi silných bouřek postupovalo od jižní přes střední Moravu až k severu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během večera varoval například před výrazným bouřkovým systémem na Zlínsku nebo před velkými kroupami na Vsetínsku a Ostravsku. Podle zpravodajů ČT byly bouřky nejsilnější okolo osmé hodiny. Hasiči mezi 18:00 a 22:00 řešili přes dvě stě událostí spojených s počasím.
5. 6. 2025Aktualizováno5. 6. 2025

Univerzita Palackého ocenila anglistu Peprníka. Pracovnu tam má přes 70 let

Profesoru Jaroslavu Peprníkovi je osmadevadesát let, přesto denně chodí do svého kabinetu katedry anglistiky na filozofické fakultě, kde stále pracuje. Autor řady učebnic a monografií o anglosaském světě obdržel od Univerzity Palackého v Olomouci Cenu Františka Palackého.
3. 6. 2025

Jesenicko po zářijových povodních stále trápí nefunkční železnice

Skoro tři čtvrtě roku po povodních zůstávají železnice na Jesenicku podemleté, zborcené nebo zasypané. Například nádražím v Tomíkovicích vlak naposledy projel loni v polovině září – před tím, než se vylila z břehů řeka Vidnávka. Nedaleko nádraží ve Velké Kraši zase koleje visí ve vzduchu a veškerý materiál, který byl pod nimi, odplavila povodeň. Regionem procházejí dvě železnice, obě jsou teď zavřené. Místo vlaků jezdí autobusy, což pro některé místní znamená komplikace. Opravy mají začít v létě.
29. 5. 2025
Načítání...