Obce zastavují opravy památek. Ministerstvo nevyhlásí dotační program na jejich obnovu

Nahrávám video

Ministerstvo kultury letos kvůli úsporám nevyhlásí dotační program na obnovu památek. Peníze z něj mířily do obcí s rozšířenou působností, které potřebují opravit sochy, kostely nebo zámky. Nyní musí obce s rekonstrukcemi počkat, nebo prostředky shánět jinde.

Zámek v Jezdkovicích, kulturní památku postavenou na začátku 17. století, obec pomocí dotací opravuje už dvacet let. Pozastavení dotací opravy ještě zpomalí. „Podařilo se nám vyměnit okna a máme vizi, jak má rekonstrukce vypadat. Máme naplánováno i to, že bychom v zámku měli i výstavní prostory,“ řekla starostka Jezdkovic Věra Burdová (nez.).

V Dolním Benešově počkají s rekonstrukcí kostela až na příští rok. „Je to jeden z dílčích prvků oprav, štuková výzdoba z období přelomu renesance a baroka. Je potřeba ji odborně opravit, vyškrábat, nakonzervovat. Do toho teď nemůžeme jít, protože je to velký objem finančních prostředků,“ poznamenal farář Pavel Kuchař.

Přerušení dotačního programu se podle Národního památkového ústavu dotkne jen v Moravskoslezském kraji celkem pětadvaceti památek. Obce by ministerstvo kultury dohromady žádaly o více než pět milionů korun. „A tím, že budou na podzim komunální volby, tak může dojít i k fatálnímu zastavení celkové obnovy,“ má obavu specialista na restaurování z ostravské pobočky NPÚ Dalibor Halátek.

Program by se měl spustit zase příští rok

Podle ministerstva kultury však takové scénáře nehrozí. „My jsme hluboce přesvědčeni, že se musí jednat skutečně o jednorázové krizové opatření, které se v dalších letech nemůže opakovat, aniž by už skutečně bylo reálné nebezpečí kulturních ztrát,“ řekl resortní náměstek pro řízení sekce kulturního dědictví a příspěvkových organizací Vlastislav Ouroda.

V roce 2020 čerpaly obce z dotačního programu na obnovu památek přes sto dvacet milionů korun. Nejvíce finančních prostředků, sedmnáct milionů korun, putovalo do Středočeského kraje, nejméně získal Karlovarský kraj, a to přes tři miliony. Program chce ministerstvo znovu spustit už příští rok.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kaštanová ulice v Brně se o víkendu uzavře. Omezení čeká řidiče i na D2

Kvůli pokračující přestavbě křížení dálnic D1 a D2 na jihu Brna bude o víkendu uzavřená Kaštanová ulice vedoucí pod D1. Omezení se dotkne řidičů, cyklistů i chodců. Částečně omezený bude také provoz na D2, kde se kvůli osazování mostních nosníků bude jezdit pouze jedním pruhem v každém směru.
před 6 mminutami

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování. Státní zástupce odmítl návrh na umístění obviněné do vazby, vzhledem k její osobnosti byla hospitalizována. Mrázová byla před nástupem do ministerské funkce v Bílině starostkou.
09:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Požár haly s plasty v Havlíčkově Brodě nezpůsobil únik škodlivin, řekl starosta

Hasiči pokračují v likvidaci čtvrtečního požáru haly s plastovými výrobky a kartony v Havlíčkově Brodě. Podle starosty města Zbyňka Stejskala (ODS) nezpůsobil únik nebezpečných látek do ovzduší ani do vody. Uvedl, že halu ve Strojírenské ulici využívaly dva subjekty jako sklad skla a plastových výrobků. Oheň podle předběžného odhadu hasičů způsobil škodu 350 milionů korun.
před 2 hhodinami

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
před 13 hhodinami

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 15 hhodinami

Statek komunisté zbořili. Byla tam proluka, pak parkoviště, vypráví pamětnice

Marie Šustrová, rozená Kůsová, vyrůstala na statku ve Starém Plzenci, kde její rodina hospodařila po generace. Pamatuje si německou okupaci, skrývání obilí před povinným odevzdáním i příjezd amerických vojáků na konci druhé světové války. Později zažila také tlak komunistického režimu, kvůli kterému její rodina přišla o dům a hospodářství.
před 22 hhodinami

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
včera v 08:30

Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta

Tuzemské národní parky hledají způsoby, jak ochránit nejcennější části svého území před rostoucím náporem návštěvníků. V rámci projektu Zodpovědně do přírody chtějí lépe rozložit turistický ruch, využívat data o návštěvnosti a více vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody.
včera v 07:00
Načítání...