O smlouvě na projekt nemocnice ve Zlíně rozhodne nové vedení kraje

Radní Zlínského kraje přijali usnesení, aby hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) neuzavíral smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. O věci bude rozhodovat až nová krajská reprezentace. Kraj ale podle Čunka bude muset i za nového vedení smlouvu podepsat, nepodepsat by bylo nezákonné. Ustavující zasedání krajského zastupitelstva bude 10. listopadu.

Za vítěze zakázky, do které se přihlásily dvě firmy, vybrali krajští radní sdružení „Nová nemocnice - Zlín“ za nabídkovou cenu 351 milionů korun bez DPH. Před dvěma týdny předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad, který proces výběru projektanta napadal. Již dříve antimonopolní úřad rozhodl, že soutěž je v pořádku. Odcházející hejtman tak mohl soutěž na projektanta podepsat.

Zástupci vznikající nové krajské koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD, kteří jsou proti nové nemocnici, však Jiřího Čunka opětovně vyzvali, aby smlouvu nepodepisoval. Čunek v reakci na to uvedl, že věc předá právníkům a počká na jejich právní názor, v pondělí se jím radní zabývali.

Čunek: Nepodepsat by bylo nezákonné

„Závěr právníků byl jasný, existují tři důvody, pro které není možné smlouvu podepsat, ani jeden není možné nyní použít. Nepodepsat smlouvu je nezákonné,“ řekl Čunek. Smlouva je však podle něj připravená tak, že dává kraji velký manévrovací prostor, například nemusí požadovat po dodavateli celé dílo.

Podle Čunka se kraj kvůli epidemii koronaviru připravil například i na možnost, že by neměl peníze. Rada podle něj v pondělí také nepřijala usnesení, které přinesl náměstek Jiří Sukop (ANO), kterým se měla zrušit soutěž, podle hejtmana by to bylo nezákonné.

Holiš: Chceme jít jinou cestou

Krajský volební lídr vítězného hnutí ANO Radim Holiš, který by měl být novým hejtmanem, rozhodnutí krajské rady nepodepisovat nyní smlouvu uvítal. „Je to v souladu s tím, co jsme deklarovali před volbami i po nich, že chceme jít jinou cestou. Jsme připraveni pro Zlínský kraj vybojovat co nejlepší podmínky, ať bude smlouva podepsaná, či nikoliv,“ řekl Holiš.

Jiří Čunek novou nemocnici dlouhodobě prosazuje, krajské zastupitelstvo to těsnou většinou schválilo. Podle něj by měla stát osm miliard korun. Proti stavbě však byli i zástupci hnutí ANO, kteří byli dosud s lidovci v koalici, i někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak hlasovali někteří opoziční zastupitelé.

Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nově vznikající koalice. Zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD již 16. října podepsali koaliční smlouvu. Koalice bude mít v zastupitelstvu 24 z celkových 45 mandátů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoPraha odstranila nebezpečnou skluzavku

Klouzačka na pražském dětském hřišti Okrouhlík stála šestnáct let. Před dvěma týdny se na ní ale zranilo dítě. Osmiletý chlapec má dva nalomené obratle. Městská část Praha 5 pak nechala skluzavku zavřít. Znalkyně nakonec uvedla, že klouzačka nebyla způsobilá k bezpečnému provozu, zmíněný úraz s tím ale nespojuje. Radnice preventivně klouzačku zlikvidovala.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Letos přibude 130 kilometrů cyklostezek

Cyklisté se letos mohou těšit na dokončení lávky přes Labe u Kostomlat nad Labem nebo na nový akvadukt přes železnici na Domažlicku. V Česku se v letošním roce plánuje dokončit 130 kilometrů cyklostezek, o 34 kilometrů méně než loni. Vyplývá to ze statistik jednotlivých krajů, které má Česká televize k dispozici. Nejvíce tras dokončí Olomoucký kraj, a to 25 kilometrů. V Ústeckém kraji naopak letos nedostaví žádnou.
před 19 hhodinami

V Říčanech omylem zvedli daň z nemovitosti. Vynahradíme vám to, kaje se radnice

Vyšší daň z nemovitosti letos zaplatí majitelé bytů v Říčanech. Vedení města si totiž špatně vyložilo zákon a říká, že omylem zvýšilo koeficient, čímž celková taxa výrazně vzrostla. Po nespokojených reakcích teď radnice slibuje, že to v příštích letech občanům vykompenzuje.
před 21 hhodinami

VideoBohaté ložisko českého granátu umožňuje prodloužit těžbu v Podkrkonoší

Družstvo Granát Turnov bude těžit v Dolní Olešnici v Podkrkonoší o pět let déle, než se plánovalo. Tamní ložisko je nečekaně bohaté. Šperkařům sice uškodil covid i úbytek zákazníků z Ruska, zájem o klenoty osázené českými granáty se ale ukázal jako trvalý. Kámen barvy holubičí krve má ideální vlastnosti pro broušení. „Ve světě se nacházejí obdobné pyropy, ale ne v takovém množství a ne takové kvalitě, jako jsou zrovna tady,“ řekl geolog Jiří Morysek. Těžba nesmí být příliš hlučná, prašná a nemůže ani snížit hladinu spodní vody. Dolní Olešnici do rozpočtu přináší ročně stovky tisíc korun.
16. 5. 2026

Policie zadržela muže, který se v Chomutově pohyboval s dlouhou zbraní

Policie zadržela člověka, který se vpodvečer pohyboval v centru Chomutova s dlouhou zbraní. Později se uchýlil do budovy v Riegerově ulici, ze které byl podle hasičů cítit plyn. Mluvčí policie Veronika Hyšplerová řekla, že veřejnosti nehrozí žádné nebezpečí.
16. 5. 2026Aktualizováno16. 5. 2026

VideoPolitické spektrum: Balbínova poetická strana, Hnutí Kruh, Rebelové

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 16. května přijali Jiří Hrdina (Balbínova poetická strana), Marta Martinová (Hnutí Kruh) a Miloslav Zientek (Rebelové). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
16. 5. 2026
Načítání...