Na zámku Kynžvart zrestaurovali unikátní středověký kodex ze třináctého století

Unikátní kodex ze třináctého století se dočkal obnovy. Rukopis na pergamenu, který je součástí rozsáhlé knižní sbírky zámku Kynžvart na Chebsku, byl v havarijním stavu a nebylo možné jej ani digitalizovat. Obnovit se ho podařilo díky soukromým dárcům. Kodex bude vystaven v knihovně kancléře Metternicha pouze při vybraných příležitostech, řekl kastelán Ondřej Cink.

Kodex z pergamenu z ovčí či kozí kůže se skládá ze čtyř částí, sedmi kapitol a je napsán v latině třemi písaři. Podle kurátorky zámku Petry Jadlovské šlo o univerzitní učebnici. Sbírka se věnuje logice, fyzice, básnictví, církevnímu právu a církevní praxi.

Nejcennějším dílem svazku je třetí část rukopisu, ve které je výtah ze slavného Graciánova kodexu, který patří k zakladatelským dílům právní vědy. Rukopis je datován do první poloviny třináctého století, přičemž není vyloučena datace před koncem dvanáctého století, uvedla kurátorka.

Prezentace zrestaurovaného historického kodexu
Zdroj: Slavomír Kubeš/ČTK

Sbírka byla ve velmi špatném stavu. Utrpěla vážné poškození vlivem tepla, měla rozvolněnou vazbu i vypadané listy. Nutné ale bylo nejprve získat peníze na její restaurování. Na nákladech se nakonec podíleli tři donátoři, mimo jiné zahraniční nadace na podporu českého kulturního dědictví, a přispěl i stát. Náklady na restaurování vyšly na 180 tisíc korun. Práce trvaly dva roky.

Restaurovaný kodex bude vystaven v kancléřové knihovně, která je součástí základního okruhu Muzeum a kabinet kuriozit. Poprvé ho návštěvníci uvidí o velikonočních svátcích.

Na seznamu UNESCO

Zámek Kynžvart se svými 245 hektary patří mezi největší areály v České republice. Velmi cenné jsou dochované sbírky po šlechtických majitelích, mezi nejznámější patří kníže Klement Metternich. Kancléř na zámku založil jedno z prvních muzeí v Evropě.

Významná je v evropském kontextu kynžvartská knihovna se sbírkou rukopisů, nejstarší dílo je z osmého století. Součástí sbírek je i národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie, která je zapsaná i na prestižní seznam dokumentů UNESCO Paměť světa.

obrázek
Zdroj: ČT24

Vedení zámku plánuje obnovu i dalších děl rozsáhlé sbírky. „Problém je objem, knížek tu máme okolo padesáti tisíc kusů. Podobný zásah by vyžadovalo nejméně deset procent, tak jsme na velké sumě. Takže se snažíme vybírat podle významu nebo podle vztahu k majiteli Metternichovi,“ řekla Jadlovská.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
před 12 hhodinami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V Pardubicích vzniká petice proti likvidaci holubů plynem

Lidé v Pardubicích podepisují petici za humánní regulaci městských holubů. Nelíbí se jim postup založený na odchytu ptáků do klecí a usmrcování oxidem uhličitým. Město takto ročně zlikviduje až tisíc holubů. Signatáři petice požadují systém holubníků a výměny vajec, což považují za šetrnější způsob. Magistrát stávající metodu obhajuje efektivností i souladem s legislativou, změně se ale nebrání.
před 16 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 18 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
před 21 hhodinami

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
9. 2. 2026Aktualizováno9. 2. 2026

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
9. 2. 2026
Načítání...