Frýdek-Místek se bouří proti omezení dětského oddělení v krajské nemocnici

Město Frýdek-Místek spolu s některými dalšími starosty a zdravotníky protestuje proti omezení péče dětského oddělení v krajské nemocnici ve Frýdku-Místku. Zařízení omezí akutní péči od dubna kvůli nedostatku lékařů. Primátor města Petr Korč (Naše Město F-M) takový stav považuje za nepřijatelný. Ředitel nemocnice Tomáš Stejskal rozhodnutí hájí.

„Pro mě jako primátora, který navíc nebyl s uzavřením dětského oddělení předem seznámen, je stav, že šestnácté největší město v České republice nebude mít dětské lůžkové oddělení, naprosto nepřijatelný. Argumentuje se tím, že oddělení není dostatečně ziskové, a že je možné zajistit péči jinak. Bavíme se ale o více než dvaceti tisících dětech ze spádové oblasti, které ze dne na den bez bližších informací nemají zajištěnou péči, kterou by měly mít zajištěnou,“ prohlásil Korč.

Podle něj je město připraveno i na další finanční pomoc nemocnici. Primátor uvedl, že dětské oddělení je v plném rozsahu své funkčnosti pro město naprosto nezbytné.

Nynější změny kritizuje i bývalá primářka oddělení Ivana Röschlová, podle které jim předcházela několik let trvající devastace oddělení, a to jak po personální, tak provozní stránce. Podle ní to dokazuje i nynější odchod několika lékařů dětského oddělení.

„Nepromyšlenými manažerskými zásahy došlo nejdříve k tomu, že utekla celá řada velmi zkušených sester, potom odešlo pár atestovaných lékařů a v poslední fázi už jsou to mladí perspektivní lékaři,“ kritizovala nynější stav Röschlová. 

Chybí nám pediatři, hájí se ředitel

Ředitel nemocnice Tomáš Stejskal manažerské selhání odmítá. „Mrzí mě, že musíme dětské oddělení omezit, ale musím taky otevřeně říct, že pokud nenastanou systémové změny, jak v rámci kraje, tak celé republiky, už se nepovede oddělení dostat do stavu před 1. dubnem. Problém je systémový, je opravdu velký nedostatek pediatrů,“ podotkl Stejskal.

Poukázal zároveň na to, že pediatrii se velmi často věnují hlavně ženy, které se po odchodu na mateřskou do nemocnice kvůli zatěžujícím službám už nevracejí a odcházejí do privátní sféry.

„V kraji je 199 praktických lékařů, více než polovina z nich je v důchodovém věku a v okamžiku, kdy tito pediatři odejdou do důchodu, tak nastane další exodus zkušených lékařů z nemocnice. Pak problém, který máme my, nastane i v jiných nemocnicích,“ podotkl Stejskal.

Dodal, že v nemocnici je stále zachována porodnice i novorozenecké oddělení v plném rozsahu. „Máme zachované dětské oddělení s hospitalizací pro operační stavy, tedy pro všechny operace, které se v nemocnici provádějí, staráme se o všechny úrazy, které do nemocnice dorazí na urgentní příjem. Co se opravdu teď nedělá, je starost o neoperační výkony, jako jsou teploty, alergické reakce a podobně,“ upřesnil Stejskal.

Za vedení nemocnice se postavil i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO). Právě kraj je zřizovatelem nemocnice. „Měl jsem jednání s vrchními sestrami a primáři. Sám jsem se přesvědčil, že všechny vrchní sestry a všichni primáři stojí za managementem nemocnice. Zkazky, že je to manažerské selhání, jsou totální nesmysly,“ míní Gebauer.

Podle náměstka je nedostatek dětských lékařů celorepublikový problém a lze očekávat, že obdobné případy se budou objevovat po celé zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Moravskoslezský kraj

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
včera v 09:24

Novou nabíječku ani nezapojili, nešlo u ní stát. Praha slibuje nápravu

Některé nabíjecí stanice pro elektromobily v Praze jsou umístěné tak nevhodně, že se k nim řidiči prakticky nedostanou. Pokud by u nich zaparkovali, riskují navíc pokutu. Technologie hlavního města chybu připouštějí a ve spolupráci s Pražskou energetikou chystají nápravu.
3. 12. 2025

I v církvi se hřeší, ukazuje komedie Kardinální chyba

Ve hře Kardinální chyba navštíví papež malou německou diecézi, čímž vyvolá řadu zmatků. Komedii, která se vysmívá přetvářce a přehnaným ambicím, uvádí Národní divadlo moravskoslezské v české premiéře.
3. 12. 2025

Ministerstvo zrušilo firmě pokutu za znečištění Odry, věc se vrací inspekci

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zrušilo pokutu společnosti BorsodChem MCHZ za znečištění řeky Odry. Resort vyhověl odvolání firmy, které letos v září Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu za vypouštění zinku a kyanidů do řeky. Chemikálie mohly podle inspekce loni v prosinci otrávit desítky ryb. Případem se tak znovu bude zabývat ČIŽP.
2. 12. 2025

Případů žloutenky typu A je v Česku nejvíce od roku 1984

Lékaři letos evidují už 2880 případů žloutenky typu A, což je dvacetkrát více než loni a nejvíc od roku 1984. Zemřelo 31 lidí, loni dva, vyplývá z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). V listopadu přibylo 505 nově diagnostikovaných, o 86 méně než v říjnu. Nejvíce nakažených, více než čtyřicet procent z celkového počtu, je v Praze. Za poslední týden jich v metropoli přibylo téměř padesát. Následují Středočeský a Moravskoslezský kraj.
2. 12. 2025Aktualizováno2. 12. 2025

Soud v Ostravě zamítl návrh na ochranu domu v osadě Bedřiška

Krajský soud v Ostravě zamítl návrh na vydání předběžného opatření na ochranu domu v osadě Bedřiška v Ostravě Mariánských Horách. Vyplývá to z rozhodnutí, které soud zveřejnil. Na domě zůstávají demonstranti. Mluvčí obyvatel Bedřišky Eva Lehotská řekla, že podobné rozhodnutí očekávali, budou ho respektovat, což ale neznamená konec protestní akce.
1. 12. 2025Aktualizováno1. 12. 2025

Pokračování Rady vlády pro paměťovou agendu je nejisté

Některým místům s historickou stopou hrozí zánik, upozorňuje Rada vlády pro paměťovou agendu. Apeluje na samosprávy, aby devastaci předešly – jedná se například o okolí Šikmého kostela v Karviné. Orgán chce dále podporovat projekty, vyhlásil proto nové kolo dotací. Někteří představitelé hnutí ANO, které skládá příští vládu, však radu v minulosti označili za zbytečnou.
28. 11. 2025

Demolice i propouštění. Areál ostravské Nové Huti prochází výraznými změnami

Areál ostravské Nové Huti, kdysi největší v zemi, se výrazně změní. Ocelárnu nebo vysoké pece už nový majitel nepotřebuje. K zemi tak půjde řada budov. Projektanti teď počítají nejlepší způsoby likvidace a výnosnost z prodeje materiálu. Zatímco větší část lokality bude rozebrána, spodní část vysoké pece, kde zatuhlo surové železo, budou zřejmě muset odstřelit. Vyčištěné pozemky bude nový majitel nabízet developerům. Pokud se situace v ocelářství zlepší, chce na části postavit elektrickou pec. V provozech huti, které ještě vyrábí, pracuje přes dva tisíce lidí. Vedení firmy ale připravuje další propouštění. Z podniku za poslední měsíce odešly čtyři tisíce lidí, výpověď do konce roku dostane dalších 250.
27. 11. 2025
Načítání...