Listopadové události si Jiří Krejčí fotil do soukromého archivu. Po 30 letech je uvidí i veřejnost

V rodinném archivu Jiřího Krejčího ležely roky desítky fotografií a videzáznamů pořízených během revolučních událostí roku 1989. Krejčí natáčel a fotil na demonstracích v Praze a především v Brně. Materiály nyní poskytl tvůrcům dokumentu Brněnský listopad, který bude mít premiéru v neděli v kině Scala.

Demonstrace na brněnském náměstí Svobody začaly o tři dny později než v Praze. Té první, 20. listopadu, se zúčastnilo čtyřicet tisíc lidí.

Jiří Krejčí vzpomíná, jak se při demonstracích chodili ohřívat do tehdejší kavárny Nitra. Přiznává, že částečně to bylo i ze strachu, to když se blízko začaly srocovat sbory Veřejné bezpečnosti.

Fotky, videa i kameru mu zabavili

V prosinci 1989 přišli lidé demonstrovat také k brněnskému Bílému domu. „Tenkrát se tam sešli kvůli tomu, že se měly odvážet svazky. Na jedné fotce je vidět i naložené nákladní auto,“ vzpomíná Krejčí. Demonstranti chtěli Státní bezpečnosti v likvidaci spisů zabránit.

V roce 1989 pracoval Krejčí jako kameraman a fotograf pro Železniční stavitelství Brno, revoluční události natáčel soukromě. „Ukazoval jsem fotky a videa kolegům v práci. Pak mi byl materiál okamžitě zabaven, vzali mi i kameru a foťáky. Ale jako stávkový výbor jsme si pro ně za pár dní přišli zpět,“ říká.

Dokument bude mít premiéru v neděli

Videokazetu s revolučními nahrávkami našel fotograf nedávno. Část jeho práce pak použil Jiří Voráč z Filozofické fakulty do dokumentu Brněnský listopad, který v neděli 17. listopadu promítne brněnské kino Scala.

„Soukromé archivy nám do toho vnáší takový prvek bezděčnosti, spontánnosti, což byla přesně povaha tehdejších událostí,“ míní Voráč.

Studenti, univerzity a divadla připravují v Brně k výročí pádu komunistické totality celou řadu dalších akcí. Lidé budou moci třicet let svobody uctít či oslavit při debatách, koncertech i v lampionovém průvodu.

Brněnský sedmnáctý

V neděli ve 13 hodin začne náměstí Svobody a jeho okolí ožívat největší brněnskou akcí k 17. listopadu, kterou připravují studenti vysokých škol. Cílem Brněnského sedmnáctého je upozornit na to, že svoboda není samozřejmost. „Stačí sledovat dění v ostatních zemích světa, všímat si kroků vrcholných představitelů států a mělo by nám všem být jasné, že bez aktivní občanské společnosti se demokracie může potichu ubírat záhadnými směry,“ vzkazují pořadatelé.

Hlavní pódium na náměstí nabídne kapely, písničkáře i projevy, které přednesou například rektoři univerzit. Zazní hymna i Modlitba pro Martu. Vedlejší scény budou v Alfa pasáži nebo Domě pánů z Lipé. Po 17. hodině večer vyrazí z náměstí lampionový průvod, který projde důležitá místa listopadu 1989 a zamíří na Kraví horu.

Některé brněnské dominanty včetně hradu Špilberk se v neděli rozsvítí národními barvami. Do červené, modré a bílé se zahalí v pět hodin večer.

Už v sobotu začne v kině Scala Festival 30 let svobody pořádaný Masarykovou univerzitou, nabídne zejména debaty s pamětníky, ale třeba i výstavu archivních materiálů a střihový dokument. Festival bude pokračovat i v neděli a pondělí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 8 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 8 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 13 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 13 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánovčera v 15:42

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
včera v 11:37

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
včera v 11:30

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...