Radní v Hradci Králové upozornili na podezřelou studii o splavnění Labe, vítězem tendru je firma exministra dopravy

Nahrávám video
Události v regionech - Kauza studie o splavnění Labe
Zdroj: ČT24

Podezření na střet zájmů mají někteří radní v Hradci Králové v případě veřejné soutěže na studii o plavbě na Labi. Vítězem tendru se staly Středoevropský institut pro rozvoj dopravy (SIRDO) s firmou Aquatis. Šéfem institutu je přitom bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík, který je zároveň poradcem jednoho z náměstků primátora, Jiřího Bláhy (ODS). A to přímo ve věci budoucího splavnění Labe.

Nyní plují lodě po Labi jen městem, do budoucna by se mohly podle vize primátorova náměstka Jiřího Bláhy vydat z Hradce Králové až k Jaroměři. Chce, aby k tomu studii za 539 tisíc korun bez daně zpracoval institut SIRDO exministra dopravy Kremlíka s firmou Aquatis, které vyhrály tendr. „Vyhodnotíme, zda rekreační plavba je, či není v tom úseku vhodná,“ říká Kremlík.

Institut přivedl na radnici právě náměstek Bláha. Letos chtěl z rozpočtu města 450 tisíc korun na kontrakt bez adresáta, rada to odmítla. Pak slevil na 130 tisíc už pro SIRDO. Ani to neprošlo. „Pan Kremlík není úplně můj poradce. Konzultuje se mnou některé věci, na kterého se já ptám,“ uvedl pro ČT Bláha.

„Je přinejmenším sporné, aby někdo, kdo k tomu projektu dělá konzultace, následně vyhrál i zakázku samotnou… To může vypadat, že zadávací dokumentace se připravovala tak, aby vyhrál někdo dopředu daný,“ konstatuje dopravní expert Jan Sůra.

Obracíme se na odborníky, hájí studii Bláha

Institut SIRDO o Jiřím Bláhovi píše na svém webu a jeho práci chválí. „Podezřelé je, že vyhrála společnost, která byla před tím navrhována pro konzultační činnost pro pana náměstka Bláhu. To rozhodně na radě města nepodpořím,“ říká královéhradecký radní Adam Záruba (Změna pro Hradec).

„Aktivity pana náměstka Bláhy okolo společnosti SIRDO jsou v poslední době více než podezřelé,“ myslí si zastupitelka města Pavlína Springerová (HDK).

„Proč by to bylo podivné? Obracíme se na odborníky,“ odmítá kritiku náměstek Bláha. V úterý ponese návrh na kontrakt pro sdružení SIRDO exministra Kremlíka na radu města. Před třemi týdny tam přitom s podobným neuspěl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

ŘSD zahájilo stavbu D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo ve středu stavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku. Dálnice o délce 16,3 kilometru by měla být hotová v březnu 2029. Stát za ni zaplatí 4,3 miliardy korun bez DPH. Dopravu dálnice odvede především z Ostroměře, která má asi třináct set obyvatel, a dále z obcí Bílsko, Konecchlumí a Podhorní Újezd.
před 12 hhodinami

Lidé zaplatili za mobilní domy, nedostali nic. Firmy dluží skoro tři sta milionů

Klienti brněnských firem Lavaro House a Corrida si objednali mobilní domy (neboli mobilheimy), kterých se ale nikdy nedočkali. Zaplacené zálohy jim firmy nevrátily, případně jen jejich malou část. Celkem věřitelům dluží až 285 milionů korun.
28. 4. 2026

Na přestavěnou křižovatku si v Hradci teprve zvykají, auto tam vjelo do protisměru

Na přebudovanou křižovatku Mileta na čtyřproudém silničním okruhu Hradce Králové se v pondělí ráno po dvou letech vrátily linky městské hromadné dopravy. Pro ostatní provoz silničáři křižovatku otevřeli už v sobotu 25. dubna, původně ji zamýšleli otevřít v noci z neděle na pondělí. Policie počítá s tím, že si řidiči budou na změny v dopravním značení na místě zvykat, posílila proto hlídky a žádá řidiče, aby byli opatrní.
27. 4. 2026

V Hradci se otevře křižovatka Mileta. Úseky dálnic budou opět zpoplatněné

Přebudovaná křižovatka Mileta na čtyřproudém silničním okruhu Hradce Králové se otevře v noci z neděle na pondělí. Skončí i všechny objížďky, které trvaly od zahájení stavby v dubnu 2024. S koncem objížděk bude opět zpoplatněn úsek dálnic D35 a D11 mezi křižovatkami Opatovice nad Labem a Plotiště, který byl součástí objízdných tras. Dílo za 634 milionů korun je největší přestavbou městské křižovatky v Česku, město o ni usilovalo přes dvacet let.
24. 4. 2026

Šéf antimonopolního úřadu vyhověl stížnosti na rekonstrukci náměstí v Hradci Králové

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyhověl části stížnosti sdružení firem STAKO a Smola proti výsledku tendru na rekonstrukci náměstí v areálu Gayerových a Vrbenského kasáren v Hradci Králové. Sdružení skončilo druhé, přestože bylo o 46 milionů korun levnější než vítěz – sdružení firem BAK–Gardenline. Antimonopolní úřad se bude muset námitkami znovu zabývat.
21. 4. 2026

U Jičína se vyskytlo slabé tornádo, letos první zdokumentované, uvedl ČHMÚ

Na východ od Jičína v okolí obcí Studeňany, Úlibice a Radim se v neděli odpoledne vyskytlo při dešťové přeháňce slabé tornádo. Bylo prvním zadokumentovaným tornádem v letošním roce v Česku. Na facebooku o tom v pondělí informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Případné svědky tornáda meteorologové požádali o poskytnutí svědectví, fotografií či dokumentaci případných škod.
20. 4. 2026Aktualizováno20. 4. 2026

Schránku s pokladem našli mezi kameny, teď si turisté rozdělí štědré nálezné

Královéhradecký kraj vyplatí 11,7 milionu korun dvěma turistům, kteří loni nedaleko Dvora Králové nad Labem na úbočí kopce Zvičina našli zlatý poklad. Téměř šest set mincí a šperků vážilo přes pět kilogramů, podle dosavadních zjištění zlato někdo do země ukryl zřejmě v období druhé světové války. Nález zpracovávají konzervátoři, koncem roku si ho bude moci prohlédnout veřejnost. Podle odhadů jsou v tuzemsku celkem až desetitisíce amatérských hledačů, s nimiž spolupracují i profesionálové.
15. 4. 2026

Pravidla první pomoci se mění. Zdůrazňují včasné volání záchranky

Evropská resuscitační rada vydala nová evropská doporučení pro lidi vyškolené v poskytování první pomoci. Ta kladou důraz na jednodušší a rychlejší pomoc v laických podmínkách. Zdůrazňují včasné volání záchranné služby, zahájení srdeční masáže a použití externího defibrilátoru. Školitelé je postupně zavádějí do kurzů.
9. 4. 2026
Načítání...