Vyhořelá vojenská jídelna po třiceti letech zmizela z Kraví hory. Na jejím místě vznikl park

Park Kadetka namísto vyhořelé bývalé vojenské jídelny vznikl na Kraví hoře v Brně. Budova byla téměř třicet let nevyužívaná, uvedla v tiskové zprávě primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Vybudování parku, který je na ploše více než tří tisíc metrů čtverečních, stálo přes devět milionů korun.

K vytvoření parku a odstranění polorozbořené budovy jídelny stačilo 63 dní. „Až na jednu výjimku, kdy silné deště zkomplikovaly odvoz sutin, běžela výstavba podle plánu. Začalo se tedy likvidací náletových dřevin a důkladným ošetřením těch, které zůstaly zachovány. Následovala demolice téměř třicet let nevyužívané budovy bývalé jídelny, poté proběhly terénní úpravy, vytvoření přístupů a vybudování schodiště,“ uvedla Vaňková.

V parku jsou téměř čtyři desítky nových stromů a 139 vzrostlých, více než dvoumetrových habrových keřů. „Byly také založeny trávníky a květinové louky a vysazeny na tři stovky narcisů,“ popsala úpravy primátorka.

Park je osázený desítkami stromů a keřů
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

„Přestože byly veškeré práce dokončeny již začátkem července, rozhodli jsme se areál ponechat ještě nějakou dobu oplocený a nepřístupný. Chtěli jsme totiž, aby se ujaly nově založené travnaté plochy,“ řekl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS). Park je vybavený trámovými lavicemi, lavičkami, stojany na kola, posilovacími prvky a grily. 

Revitalizace brownfieldu na Kraví hoře stála 9,2 milionu korun, což zahrnuje i péči o dřeviny následující tři roky. Polovinu nákladů pokryla dotace ministerstva pro místní rozvoj, město se podílelo necelými třemi miliony stejně jako městská část.

V parku mohou návštěvníci posilovat
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 1 hhodinou

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 8 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 23 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
14. 1. 2026

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
14. 1. 2026

Lidé vyrážejí na zamrzlé plochy. Na některé se ale vstupovat nesmí

Zamrzlé vodní plochy v posledních dnech lákají řadu lidí k bruslení. Ne vždy jsou ale pro tuto činnost vhodné, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i ochrany přírody. Vstup je zakázaný například na chráněné části vodního díla Nové Mlýny. Bruslit se nesmí ani na Znojemské vodní nádrži, která je zdrojem pitné vody a zároveň leží v klidovém území národního parku Podyjí. Naopak chráněná krajinná oblast Soutok plánuje změnu úředního statusu zámeckého rybníka v Lednici.
12. 1. 2026

V Brně na hlavním nádraží vykolejila lokomotiva, provoz byl omezen

Provoz na brněnském hlavním nádraží je po částečném vykolejení lokomotivy znovu obnovený, omezení skončilo před 16:00. Lokomotiva ráno částečně vykolejila při posunu. Většina dálkových spojů jela odklonem podobně jako regionální vlaky, které v některých úsecích ale nahradily i autobusy. Novinářům to sdělil mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka a na webu o tom informovaly České dráhy. Podle Kavky ve vykolejené soupravě necestovali lidé.
11. 1. 2026Aktualizováno11. 1. 2026

Hasiči vytáhli na povrch muže zraněného v jeskyni v Moravském krasu

Po téměř 21 hodinách byl zraněný muž vytažen z jeskynního systému u Rudice na Blanensku v Moravském krasu, uvedli v neděli kolem 8:40 hasiči. Po ošetření byl převezen do nemocnice. Podle reportéra ČT Tomáše Foltána patřil do skupiny tří profesionálních speleologů, kteří měli v jeskyni v sobotu za úkol prohlédnout podzemní prostor pro možnost dalšího rozšíření.
10. 1. 2026Aktualizováno11. 1. 2026
Načítání...