Rezidentní parkování a sociální bydlení. ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD připravují koaliční smlouvu

Nahrávám video

Dohodnutá koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD v Brně chce mít do středy hotovou koaliční smlouvu. Potom ji projednají všechny strany a po víkendu by ji jejich zástupci mohli podepsat. Koalice by měla pokračovat v projektu ukončování bezdomovectví, upravit chce také druhou vlnu rezidentního parkování.

Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že se na koaliční smlouvě pracuje a hotová by mohla být v úterý nebo středu. „Následně, až bude shoda našich čtyř subjektů, bude to procházet schvalováním u jednotlivých orgánů všech čtyř stran,“ uvedla Vaňková. Například Piráti chtějí na schvalovací proces pět dní, to znamená, že by samotný podpis byl možný až po víkendu.

Podle lídra Pirátů Tomáše Koláčného se zástupci koalice bavili o sociální péči. „Dokázali jsme najít shodu na tom, že budeme pokračovat v projektu ukončování bezdomovectví rodin s dětmi,“ uvedl. Závisí to ale na ekonomické analýze, která by měla být hotová v říjnu. Ukážou se v ní ekonomické faktory projektu Rapid Re-housing, v jehož rámci dalo Brno 50 bytů rodinám s dětmi v bytové nouzi.

Druhá vlna rezidentního parkování bude bez placení

Nová koalice zároveň vyzvala minulý týden dosluhující městskou radu, aby odložila druhou vlnu rezidentního parkování z listopadu na duben příštího roku kvůli potřebným revizím. Nyní však lidovci a Piráti, kteří jsou součástí současné rady spolu s hnutím ANO, Žít Brno, TOP 09 a Zelenými, navrhnou, aby sice druhá vlna rezidentního parkování v listopadu začala, ale aby rezidenti, abonenti ani návštěvníci na místech vyčleněných druhou vlnou nemuseli platit.

Asi 1500 lidem, kteří už si zaplatili, by podle Vaňkové neměl být problém peníze vrátit. Do dubna chce nová koalice pracovat na úpravě systému rezidentního parkování, výtky k němu měly všechny strany.

ANO stále hledá možné koaliční partnery

Lídr ČSSD Oliver Pospíšil na dotaz novinářů řekl, že sociální demokraté dostali nabídku od hnutí ANO, aby jednali o koalici. ANO jako vítěz voleb nabídlo ČSSD tři místa v radě, Pirátům už před několika dny nabídlo také jednání o koalici se čtyřmi místy v radě. Dohromady by ANO, Piráti a ČSSD měli 29 zastupitelů z 55, což je nadpoloviční většina. Piráti ani ČSSD však s ANO nejednají a pokračují v jednání o koalici s ODS a KDU-ČSL.

Volby v Brně vyhrálo ANO, které má 18 mandátů, druhá ODS má 14 mandátů, třetí KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. Po volbách se dohodlo na koalici ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, potom ale přišli zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD s novou koalicí, která má 33 mandátů z 55.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Alkohol za kormidlo nepatří. Policisté připomínají, jak se bezpečně chovat u vody

Policisté během letních prázdnin vyrážejí k přehradám, koupalištím a přírodním vodním plochám, aby v rámci preventivní akce Bezpečně u vody lidem připomněli pravidla bezpečného chování. Na Novomlýnských nádržích se zaměřují nejen na rekreanty na břehu, ale také na vůdce motorových člunů, jachet nebo paddleboardů.
před 7 hhodinami

Podle Povodí Moravy je vypuštění Nových Mlýnů z bezpečnostního hlediska nemožné

Stav Dyje se po problémech s nedostatkem kyslíku zlepšuje, riziko ale podle odborníků trvá. Podle ekologa Kryštofa Chytrého by mohlo omezit množství sinic a tlející biomasy zprůtočnění alespoň části Novomlýnských nádrží a obnova říční krajiny. Ředitel pro správu povodí z Povodí Moravy Antonín Tůma to odmítá, tvrdí, že vypuštění nádrží není technicky ani z bezpečnostního hlediska možné a ohrozilo by jejich protipovodňovou i vodohospodářskou funkci. O problému diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským.
včera v 13:31

Jihomoravský kraj po vážné nehodě autobusů řeší, jak v nich zvýšit bezpečnost

Řada meziměstských autobusů není vybavena bezpečnostními pásy, protože v nich mohou cestovat i stojící pasažéři. Odborníci přitom upozorňují, že pásy mohou při nehodě zmírnit následky zranění. Tam, kde jimi sedadla vybavena jsou, je cestující dle platných pravidel musejí použít. Často to ale nedělají. Například Jihomoravský kraj po vážné nehodě z minulého víkendu nyní uvažuje o možnostech, jak bezpečnost v těchto spojích zvýšit.
včera v 10:32

Brno je zřejmě starší, než se předpokládalo, ukazuje archeologický objev

Brno pravděpodobně vzniklo před rokem 1000 našeho letopočtu, zjistili archeologové Muzea města Brna. V laboratoři nechali otestovat lidskou kost nalezenou při dřívějších průzkumech na Starém Brně. Dosud konkrétní doklad o počátcích města chyběl.
21. 7. 2026

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
20. 7. 2026Aktualizováno20. 7. 2026

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během nedělního odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
19. 7. 2026Aktualizováno19. 7. 2026

Na Znojemsku se srazily autobusy, téměř padesát lidí utrpělo zranění

Dva autobusy s cestujícími se srazily v sobotu okolo 09:30 u Oleksovic na Znojemsku. Při nehodě utrpělo zranění 47 lidí, z toho sedm středně těžká nebo těžká. Záchranáři kvůli rozsahu nehody aktivovali traumaplán. Autobus přijíždějící od Brna vrazil do druhého, který na hlavní silnici vjížděl z vedlejší. Hlavní tah mezi Brnem a Znojmem byl kvůli nehodě pět a půl hodiny uzavřený.
18. 7. 2026Aktualizováno18. 7. 2026

Sinice pod Novomlýnskými nádržemi se extrémně přemnožily, odborníci navrhují vypuštění

Situace na řece Dyji pod Novomlýnskými nádržemi je kritická. Na výpusti ze Staré Dyje do Dyje se nachází zhruba 1,5 tuny mrtvých ryb, řekl předseda Moravského rybářského svazu Miroslav Láníček. Hynou kvůli nedostatku kyslíku, který spotřebovávají výrazně přemnožené sinice. Ty se dostávají do toku níže právě z nádrží. V průběhu pátku dochází k jejich odstraňování. Odborníci mezitím volají po vypuštění přinejmenším dolní nádrže. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) není proti.
17. 7. 2026Aktualizováno17. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.