Hradecká nemocnice se snaží zbavit firmy provozující následnou péči. Přou se o dluh

3 minuty
Události v regionech: Spor mezi fakultní nemocnicí a soukromou firmou
Zdroj: ČT24

Královéhradecká fakultní nemocnice se pokouší vypovědět smlouvu společnosti Estrella Health, která v jejím areálu provozuje patnáct lůžek následné intenzivní péče. Nemocnice tvrdí, že jí firma dluží necelých jedenáct milionů korun. Zatím ale její LDN funguje dál, Estrelly se zastal Nejvyšší soud.

Mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jan Špelda řekl, že společnost Estrella Health dluží nemocnici 10,7 milionu korun za nájemné, energie, vodu a také nezaplacené pokuty. Ředitel firmy David Hanzl to odmítl. „Nějaké dluhy tam budou, ale v žádném případě ne v této výši,“ zdůraznil.

Estrella Health pečuje v o pacienty s plicní ventilací, pro které má připraveno patnáct lůžek následné intenzivní péče v areálu staré fakultní nemocnice. Zůstává v něm, přestože dostala výpověď, kterou potvrdil soud. Měla podle ní vyklidit prostory v lednu, ale Nejvyšší soud vykonatelnost rozhodnutí odložil. Firma se mimo jiné hájí tím, že do budovy, kde působí, investovala desítky milionů korun. Nemocnice objednala posudek a je připravena investice uhradit.

Podle ředitele nemocnice Aleše Hermana přislíbil jeden z představitelů firmy, že prostory vyklidí, ale s několikaměsíčním zpožděním – v dubnu nebo až v červnu. Hanzl nic takového potvrdit nechtěl. „Hledáme řešení, které bude kompromisní pro obě dvě strany a přijatelné. Až ho projednáme a nalezneme případně shodu, tak se o něm můžeme bavit,“ řekl.

I přes zásah Nejvyššího soudu má nemocnice ve vzájemných sporech navrch. Estrella Health neuspěla s žalobou, v níž se domáhala, aby jí nemocnice poskytla k podnikání další patro pavilonu. „V době neplacení nájemného je obtížné souhlasit s dalším rozšířením činnosti,“ podotkl Herman.

Podle mluvčího krajského úřadu Dana Lechmanna nemění spory nic na tom, že Estrella může poskytovat zdravotní služby. „Estrella Health má vydané oprávnění k poskytování zdravotních služeb na dobu neurčitou. Soudní spory mezi fakultní nemocnicí a společností nemají přímý dopad na toto oprávnění,“ ujistil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platí výstraha před ledovkou

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 10 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 12 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 13 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 14 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 15 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
včera v 20:39

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
včera v 20:19

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
včera v 20:04
Načítání...