Pražské slůně se poprvé prošlo ve výběhu. Společnost mu dělá o pár týdnů starší sestra

Novorozené slůně v pražské zoo váží nyní 128 kilogramů, to je o čtyři kilogramy více než byla jeho porodní váha. Podle mluvčí Zoo Praha Heleny Petákové sloní samička prospívá dobře. V těchto dnech poprvé navštívila venkovní výběh za doprovodu dospělých samic a mláděte narozeného v březnu.

„Novorozené slůně se zajímá hlavně o své bezprostřední okolí a o svou matku Janitu, od níž už pravidelně pije a zafixovalo se na ni. To je důležitá věc,“ řekla Petáková. Otcem obou letošních mláďat je samec Ankhor.

Slůně, jehož matkou je patnáctiletá slonice indická Janita, se narodilo 9. května. Již dříve uvedla zoo na Twitteru, že novorozená slonice vážila po porodu 124 kilogramů, a to kvůli dlouhé březosti matky. Ta trvala 683 dní. Porodní váha březnového mláděte byla 92 kilogramů.

„Mladší samička se narodila těžká, dnes už je stejně velká jako ta starší. Porod byl bez lidského zásahu, teta Tamara slůně okamžitě chránila, aby mu Janita neublížila, to se někdy mladším nezkušeným matkám stává,“ popsal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Naposledy se v Zoo Praha narodilo slůně koncem března zmiňované samici Tamaře. O jménech pro obě novorozené samičky rozhodnou chovatelé. Budou v sinhálštině, aby reflektovala zemi původu matek obou slůňat.

„Že se narodilo slůně, je skvělé. Dvě mláďata, obě samičky, to je pecka. Zatímco samci by museli zahradu opustit, samičky nám zůstanou,“ dodal Bobek.

 Samice slona indického Janita a Tamara přivedly na svět už v roce 2016 Rudolfa a Maxmiliána, první slůňata počatá a narozená v Praze. Maxmilián a o půl roku mladší Rudolf brzy oslaví čtvrté narozeniny a nyní váží každý více než tunu.

Poprvé se narodilo slůně v Praze před sedmi lety

První slůně narozené v Zoo Praha za její téměř devadesátiletou historii byla sloní samička Sita. Na svět přišla v únoru 2013. Její matka Donna se do Prahy dostala v roce 2012 z Rotterdamu už březí.

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. V současnosti má zahrada kromě nových mláďat sedm sloních obyvatel. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966. Vedle Janity, Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti.

Obě samičky v Zoo Praha zůstanou, ujistil ředitel zahrady Bobek (zdroj: ČT24)

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela.

Zoologická zahrada v Troji se poprvé otevřela 28. září 1931. Do zoo loni zavítalo 1 456 526 návštěvníků. O více než 8 tisíc lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.