Hejtman pohrozil Leo Expressu vypovězením smlouvy. Nefunguje odbavení cestujících, ve vlacích chybějí průvodčí

Pardubický kraj pohrozil železničnímu dopravci Leo Express vypovězením smlouvy na provoz na dvou tratích na Orlickoústecku kvůli problémům s vydáváním jízdenek. Řekl to hejtman Martin Netolický (ČSSD) po kontrolním dnu. Nespokojen je také s tím, že v některých vlacích nefunguje slíbené bezdrátové připojení k internetu. Leo Express ale slíbil, že nedostatky rychle napraví. Odbavení cestujících by mělo začít fungovat během několika dnů.

Po zavedení nového železničního jízdního řádu se v souvislosti s problémy hovořilo hlavně o Arrivě, pardubický hejtman Martin Netolický je ale přesvědčen, že situace na tratích v jeho kraji, kde začal jezdit Leo Express, je neméně kritická.

Problematické podle něj je především odbavení cestujících, kteří platí jízdné z elektronické peněženky na kartě krajské integrované dopravy. „Bohužel karty IREDO v odbavovacích strojcích nefungují. Prozatím je to řešeno tak, že cestující s kartou IREDO jezdí zdarma, což je neudržitelný stav,“ podotkl hejtman. Potíže mají zejména ti cestující, kteří přestupují a měli by mít z vlaku Leo Expressu platnou jízdenku. Navíc v některých vlacích chybějí průvodčí.

Firmě Netolický pohrozil vypovězením kontraktu, který přitom Leo Express plní teprve čtvrtým týdnem, z nichž ale polovina připadla na období Vánoc a Nového roku. „Pokud do 16. ledna dopravce nesplní podmínky smlouvy s krajem, dopisem ho upozorním na možnost výpovědi smlouvy. Definitivní kontrolní den bude 17. ledna,“ řekl hejtman.

Mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík některé potíže připustil, ale ujistil, že v nejbližší době zmizí. Načítání karet podle něj bude za dva dny minulostí, vyřeší je aktualizace softwaru. Brzy by se také měli objevit průvodčí. Podle Sedlaříka jich sice při zahájení provozu bylo dost, ale s některými nebyl dopravce spokojený a propustil je. Nyní školí nové zaměstnance.

Připojení k internetu by mělo fungovat také. „Wi-fi připojení je nyní řešeno provizorně. Ve všech vlacích tedy funguje, nicméně se slabším signálem. Po zprovoznění informačního systému bude wi-fi připojení fungovat bezproblémově,“ upřesnil mluvčí.

Dodal, že se podařilo vyřešit také problémy s adhezí motorových vlaků, které v prvních dnech provozu nabíraly velká zpoždění při rozjezdech ze stanic, kde je prudší sklon. Některé spoje dokonce dopravce nahradil autobusem. „U jednotek byl zvýšen výkon a nyní jezdí na všech úsecích bez problémů,“ ujistil Sedlařík.

Leo Express jezdí od 15. prosince v Pardubickém kraji na tratích z Ústí nad Orlicí do Červené Vody a z Dolní Lipky do Hanušovic, na objednávku krajského úřadu zajišťuje také několik spěšných vlaků z Prahy do Letohradu či Lichkova. Jeden spoj pokračuje třikrát týdně až do Vratislavi. Dopravce na Orlickoústecku nasazuje motorové jednotky Lint od Alstomu, které jsou nízkopodlažní a klimatizované.

Loňský prosinec přinesl na koleje více vlaků v barvách konkurentů Českých drah. V Pardubickém kraji sice jezdí kromě Leo Expressu na regionálních linkách už jen České dráhy, ale Zlínský a Liberecký kraj si nově objednaly část provozu u Arrivy a Ústecký kraj dal přednost společnostem Regiojet a Länderbahn. Regiojet a Arriva převzaly také několik rychlíkových linek.

Arriva ale po zahájení provozu čelila kritice kvůli zpožděním či problémům s prodejem jízdenek. Potíže s odbavením cestujících by měly již mizet, generální ředitel české Arrivy Daniel Adamka řekl minulý týden, že se firma obrátila na nového dodavatele. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) však nevyloučil, že by jeho úřad mohl Arrivě vypovědět smlouvy na rychlíkové linky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 11 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 12 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 15 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 15 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
20. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.