Frýdecko-místecké části Skalice hrozí, že zůstane bez kanalizace. Někteří obyvatelé ji totiž odmítají

Někteří obyvatelé místní části Frýdku-Místku Skalice odmítají stavbu kanalizace, na kterou má město přislíbenou dotaci 143 milionů korun. Na to, aby mohla být kanalizace v obci vybudována, potřebuje město podpis osmdesáti procent občanů, ve Skalici je však zatím uzavřeno jenom 55 procent smluv. Kanalizaci odmítají někteří starší občané a obyvatelé nových domů, které mají vlastní čističku.

Nesouhlas obyvatel Skalice s výstavbou kanalizace je pro Frýdek-Místek velký problém, ohrožena je totiž i samotná dotace, která činí zhruba polovinu všech nákladů na realizaci. Situaci tak musí město řešit a s některými obyvateli bude ještě jednat. 

„Bohužel, je to smutné. Znovu půjdeme apelovat, znovu edukovat lidi, aby to podepsali, aby tuto hodnotu zvážili. Protože se může stát, že v budoucnu zakročí i životní prostředí,“ uvedla předsedkyně osadního výboru Skalice Monika Křbiková.

„Je tady plno novostaveb a každá má svou čističku. Proto nechtějí investovat do nové kanalizace. A je tady i hodně seniorů a ti už nechtějí investovat do ničeho,“ řekla Křbiková.

Byl bych velmi nerad, kdybychom nakonec museli dotaci vracet.
Michal Pobucký
primátor Frýdku-Místku

Odpůrci jsou i v ostatních částech, je jich však málo

S kanalizací v obci musí souhlasit drtivá většina obyvatel, stalo se tak například v Chlebovicích, Zelinkovicích a Lysůvkách. „Máme 45 podpisů z 55 rodinných domků, což je 82 procent a musí jich být minimálně osmdesát, takže máme splněno,“ hlásí předsedkyně osadního výboru Zelinkovice-Lysůvky Alice Ondračková.

Vedení města zůstává optimistické a tvrdí, že pokud se lidi ve Skalici podaří přemluvit, mohlo by se začít stavět do konce roku. Podle primátora už v současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby. Kdo a za kolik peněz nakonec kanalizaci ve Frýdku-Místku vybuduje, by mělo být jasné v září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoAzbest může způsobit rakovinu. Práci s ním musí hygieně hlásit všichni stavebníci

Pražští hygienici v loňském roce provedli bezmála stovku kontrol na přítomnost azbestu. Karcinogenní látky objevili třeba i při rekonstrukci střechy letiště Václava Havla a obchodního domu Kotva, kde byl i v obvodových zdech. Hygienici ho ale našli také v brzdových destičkách výtahů a eskalátorů. Přítomnost azbestu potvrdila rovněž kontrola v budově bývalého Prioru v Modřanech. Pokud se s domem nijak nemanipuluje, není látka sama o sobě škodlivá. V Modřanech ale dělníci plánují demolici, a ještě před jejím zahájením tak budou muset azbest zlikvidovat. Při drolení, lámání nebo řezání se z něj totiž uvolňují tenká vlákna, která snadno pronikají do plic, kde se hromadí a škodí. Způsobit může i rakovinu. Od ledna musí práci s azbestem hlásit hygieně všichni stavebníci, jinak hrozí pokuta v řádech desítek tisíc korun.
před 2 hhodinami

Na zhruba desítce míst platila povodňová bdělost

První povodňový stupeň platil v úterý ráno zhruba desítce míst v Česku. Týkalo se to například Tiché Orlice na Rychnovsku, kde voda ze vzedmuté řeky zaplavila cyklostezku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí. Mírné vzestupy hladin meteorologové očekávají také na Moravské Dyji v Janově a na střední a dolní Nežárce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ukrajinci v Česku podnikají, pečou i učí

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu požádalo v Česku o živnostenské oprávnění přes čtyřicet šest tisíc Ukrajinců. Vyplývá to ze statistik společnosti Dun & Bradstreet. Patří mezi ně Albína Romanjuková a Oleksandr Politiuk, kteří stejně jako tisíce jejich krajanů utekli před válkou a v Česku se pustili do podnikání. Ukrajinci se uplatňují i jako zdravotníci nebo učitelé. Solomija Makovská dokonce získala ocenění Učitel Vysočiny.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Liberecký kraj koupí hotel a vysílač Ještěd

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo odkoupení horského hotelu a vysílače Ještěd od Českých Radiokomunikací (ČRa). Za budovu zaplatí kraj 181 milionů korun, další bezmála tři miliony přidá za mobiliář, vybavení a další příslušenství. Peníze má kraj připravené z loňského roku, zadlužovat se kvůli tomu nemusí. I když měli v minulosti k odkupu budovy výhrady někteří zastupitelé opozičního ANO, hlasovali pro všichni přítomní. Liberecký kraj chce rekonstrukci hotelu a vysílače spojit s výstavbou nové lanovky na Ještěd, kterou představila liberecká radnice.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ozbrojený muž z Havířova, který se zabarikádoval v bytě, je po smrti

Policie v Havířově zasahovala proti ozbrojenému muži, který se zabarikádoval v jednom z bytů. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) uvedl, že muž je již po smrti a nikomu nehrozí žádné nebezpečí. Střelec je podezřelý z trestného činu pokusu o vraždu. Na místě byl zraněn policista, není v ohrožení života, oznámil krajský policejní šéf Tomáš Kužel.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně

Okresní soud v Jablonci nad Nisou zprostil žaloby tři dozorce z rýnovické věznice. Obžalobě čelili kvůli napadení vězně v listopadu 2018. Podle soudu nebylo prokázáno, že by se skutek stal tak, jak bylo uvedeno v obžalobě. V případě jednoho z nich, Davida Halamy, je rozhodnutí pravomocné. Případ je jedním ze šesti v rozsáhlé kauze, v níž bylo obžalováno patnáct dozorců z Rýnovic.
před 17 hhodinami

Záchranáři našli v Dalešické přehradě tělo hledaného potápěče

V Dalešické přehradě u Kramolína na Třebíčsku našli odpoledne záchranáři tělo policejního potápěče. Hledali ho od pondělí, když se během výcviku nevynořil. V úterý pátrání pod hladinou pokračovalo. Pomáhali s ním hasiči i vodní a bánští záchranáři.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Dálnici D2 u Břeclavi blokoval havarovaný kamion

Dálnici D2 u Břeclavi od noci na úterý asi devět hodin blokovala ve směru na Brno nehoda kamionu. Nákladní vůz se převrátil na bok a ležel přes všechny pruhy ve směru od slovenských hranic na Brno. Objízdná trasa vedla přes Slovensko. Informovaly o tom Národní dopravní informační centrum a policie.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...