Bývalý úředník ERÚ dostal u soudu podmínku za nezákonné udělení licencí solárním elektrárnám

Nahrávám video
Rozsudek v kauze solární elektrárny
Zdroj: ČT24

Za nezákonné udělení licencí pro solární elektrárny bratrů Zemkových v Chomutově uložil Krajský soud v Ostravě bývalému řediteli odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jaroslavu Chalupovi osmnáctiměsíční podmíněný trest. Chalupa navíc nesmí dva roky působit ve funkci, kde by jako úřední osoba rozhodoval ve správním řízení.

Jaroslav Chalupa, který je postaven mimo službu, podle soudu nepostupoval správně, když vydal licenci pro dvě solární elektrárny bratrů Zemkových. Licenci elektrárny dostaly, i když v té době nebyly dokončeny. Více než dva roky pak podnikatelé prodávali vyrobenou energii za zvýhodněných podmínek. Tím Chalupa způsobil podle soudu škodu přesahující tři sta milionů korun.

„Nezabýval se všemi důkazy, které mohl mít k dispozici. Ty, které měl, hodnotil selektivně a jednostranně. Rezignoval na opatření dalších důkazů k ověření pravdivosti předložených revizních správ,“ uvedla soudkyně ve zdůvodnění rozsudku. Podle ní odsouzený nejednal z pohnutky, že by se chtěl obohatit. „Jednal na základě svého špatného přesvědčení. K tomu dospěl vinou naprosté ignorace důkazů,“ řekla soudkyně.

Licence udělil na základě nepravdivých revizních zpráv

Bývalý ředitel odboru licencí Energetického regulačního úřadu čelil obžalobě ze zneužití pravomoci veřejné osoby. Státní zástupce pro něj při závěrečné řeči navrhoval až šestiletý trest. Chalupa uvádí, že je nevinný, říká, že postupoval transparentně. Požadoval zproštění obžaloby.

V případu šlo o licence, které podle státního zástupce majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí udělenou do konce roku 2010.

Rozsudek zatím není pravomocný. Jaroslav Chalupa, který obvinění odmítá a tvrdí, že nemohl rozhodnout jinak, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. „Vyhodnotíme rozsudek a pak se s právníkem rozhodneme,“ řekl po vyhlášení rozsudku. Stejně se rozhodl i státní zástupce. 

V kauze už dříve soud potrestal šest lidí

Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli.

Nejvyšší soud potvrdil také tresty pro další odsouzené: revizní technik Vladimír Čimpera dostal čtyři roky nepodmíněně, technik Karel Šupina 5,5 roku. Dalším jejich kolegům Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi vrchní soud tresty zvýšil o rok ze šesti na sedm let, nejvyšší instance rozhodnutí potvrdila. Všech šest jich následně podalo ústavní stížnost.

Ve stejné souvislosti byla už dříve souzena i bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Nejprve jí soud udělil trest 8,5 roku, později ji ale obžaloby zprostil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
před 1 hhodinou

Policie kvůli pádu lanovky na Ještěd navrhla obžalovat tři lidi a firmu

Policie ukončila vyšetřování pádu lanovky na Ještěd. Navrhla obžalovat tři lidi a jednu právnickou osobu z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, řekl náměstek okresní státní zástupkyně Kamil Látr. Všem obviněným hrozí trest od tří do deseti let vězení. Tragická nehoda se na visuté lanovce v Liberci stala v říjnu 2021, při pádu jedné z kabin zemřel průvodčí.
11:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Požárů elektrokol a elektrokoloběžek přibývá. Pozor na chyby spojené s nabíjením

Počet požárů elektrokol a elektrokoloběžek v Česku roste. Zatímco ještě v roce 2019 hasiči řešili jen tři případy, loni už jich bylo 125. Nejčastější příčinou bývá technická závada spojená s elektrickým zkratem, často při nabíjení.
před 6 hhodinami

Silničáři začali v Mikulově opravovat most na hlavním tahu do Rakouska

Řidiči musejí v Mikulově na Břeclavsku počítat s dopravním omezením na hlavním tahu do Rakouska. Silničáři opravují most přes železniční trať. Provoz zůstává zachován v obou směrech, doprava je ale svedena do zúžených jízdních pruhů a místem je možné projíždět pouze padesátikilometrovou rychlostí. Hotovo má být do konce května. Náklady jsou vyčísleny na 9,5 milionu korun bez DPH.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Na trati Plzeň–Klatovy začala výluka. Aplikace hlásí chyby při nákupu jízdenek

Na železniční trati mezi Plzní a Klatovy začala téměř čtyřměsíční výluka související se stavbou obchvatu Přeštic. Řadu spojů v celé délce nahradily autobusy. Cestující se však musí připravit na drobné komplikace. Dopravce například přemístil některé zastávky, což způsobilo chyby v mobilní aplikaci pro nákup jízdenek.
před 18 hhodinami

Převrácený kamion zablokoval dálnici D1 u Domašova

Převrácený nákladní vůz v pondělí dopoledne na necelou hodinu zablokoval dálnici D1 na 171. kilometru u Domašova na Brněnsku ve směru na Prahu. Následně se začalo jezdit odstavným pruhem, po 13:00 policie dálnici znovu plně zprůjezdnila. Po havárii se utvořila několikakilometrová kolona. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

VideoSrážek chodců s tramvajemi v Praze ubývá

Nejméně srážek tramvají s chodci za deset let hlásí pražský dopravní podnik. Ve srovnání s lety před pandemií covidu jde o třetinový pokles. Z více než sedmdesáti loňských nehod skončila většina lehkým zraněním, dvě ale smrtí. Dopravní podnik se jim snaží předcházet školením řidičů i osvětou. Právě proto zveřejnil videa střetů. Nejrizikovější úsek v Praze začíná na I. P. Pavlova. Podle koordinátora BESIP pro Středočeský kraj Ondřeje Žabenského může za většinu nehod spěch a nepozornost. „Dneska vidíme sluchátka v uších, zraky upřené do mobilu,“ pronesl.
včera v 06:30

Přenášela zbraně i motáky. Dana Milatová se do odboje zapojila už jako školačka

Rodina Gajdošíkových se za druhé světové války aktivně účastnila odboje na Zlínsku. Do ilegální činnosti se zapojily i děti – Dana Milatová jako školačka přenášela partyzánům zbraně, které měl otec v úkrytech na hřbitově, a z věznice gestapa pašovala motáky. Věděla, že jí jde o život, přesto se do nebezpečných akcí s odvahou pouštěla. Ani dnes by prý neváhala a bojovala by za svobodu.
1. 3. 2026
Načítání...