Nejvyšší soud potvrdil tresty Zemkovým v kauze solárních elektráren, o Vitáskové se bude rozhodovat znovu

Nejvyšší soud (NS) potvrdil nepodmíněné tresty bratrům Zemkovým v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Nařídil ale zpřesnit důvody zproštění bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Krajský soud v Brně tak o ní musí rozhodovat znovu, stejně jako o někdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové, kterou už v prosinci nechal NS propustit z výkonu sedmiletého trestu.

Nejvyšší soud zatím plné znění svého verdiktu o dovoláních obžalovaných i žalobců nezveřejnil.

Majitelé elektráren „Saša - Sun“ a „Zdeněk - Sun“, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové podle soudu neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Licence oběma elektrárnám odebral soud v květnu 2016 s odůvodněním, že je získaly podvodem na základě falešných revizních zpráv.

Bratři Zemkové v minulosti pochybení popírali. „Ničeho nezákonného jsme se nedopustili,“ uvedli před časem v prohlášení. Od Vrchního soudu v Olomouci odešli s trestem šest let a devět měsíců. Ani s dovoláním neuspěli. Nejvyšší soud potvrdil také tresty pro další odsouzené: revizní technik Vladimír Čimpera dostal čtyři roky nepodmíněně, technik Karel Šupina 5,5 roku. Dalším jejich kolegům Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi vrchní soud tresty zvýšil o rok ze šesti na sedm let, nejvyšší instance rozhodnutí potvrdila.

„Byli to právě obžalovaní, kteří znali situaci kolem stavby. Oni jediní byli investorem, znali pravý stav věci a byli garantem investic. Byli to oni, stejně jako jejich otec, kteří se angažovali v licenčním řízení. Jednoznačně to svědčí o závěru, že musejí být za své jednání odpovědní,“ konstatoval už vloni v lednu Vrchní soud.

Podle neoficiálních informací byli v době rozhodování NS všichni odsouzení ve věznicích na různých místech v Česku. Nyní mají ještě možnost podat ústavní stížnost, museli by ale argumentovat porušením svých základních práv.

Bývalou předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou Krajský soud v Brně původně poslal na 8,5 roku do vězení. Vrchní soud v Olomouci ji ale zprostil obžaloby. V neprospěch Vitáskové podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Akceptoval závěr vrchního soudu, že po provedeném dokazování nelze její jednání posoudit jako úmyslný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců však existovala také možnost kvalifikovat čin jako nedbalostní delikt. S touto argumentací ale Zeman u Nejvyššího soudu neuspěl.

„Nejvyšší soud vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce podanému v neprospěch obviněné bývalé předsedkyně ERÚ pouze v částečném rozsahu, kdy akceptoval námitky vedoucí k upřesnění důvodů zprošťujícího rozhodnutí,“ popsal Malý. 

V případě Schneidrové je zapotřebí doplnit dokazování. Mluvčí Krajského soudu v Brně v pondělí řekla, že v kauze bude nejspíš nutné nařídit nové hlavní líčení.

Kvůli solární energii se zpovídá před soudem i otec odsouzených

Obhajobě před soudem se kvůli solárnímu podvodu nevyhne také otec odsouzených bratrů Zdeněk Zemek. Podle obžaloby měl s pomocí falešných revizních zpráv a předávacích protokolů získat licenci na provozování své solární elektrárny v Chomutově, přestože ještě nebyla hotová. A protože ji začal provozovat těsně před koncem roku 2010, zajistil si vyšší výkupní ceny, které se od začátku roku 2011 snižovaly na polovinu.

Zdeněk Zemek ale vinu odmítá. Deníku řekl, že jeho solární elektrárna, která se nachází na střeše budovy, byla téměř kompletně dokončena. „Znalecký posudek našel nedostatky za šest set dvacet korun českých. Státní zástupce to samozřejmě má k dispozici,“ řekl. 

Před Krajským soudem v Brně zatím Zemek starší nestanul, omluvil se kvůli zdravotním problémům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 20 mminutami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 1 hhodinou

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 1 hhodinou

ŽivěBabiš znovu žádal ve sněmovně jednání o obraně

Poslanecká sněmovna má pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Ve druhém čtení jsou také například novely o převodu odpovědnosti za lékařské pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny a o rozšíření pravomocí společenství obcí. Vládní koalice v úvodu jednání prosadila, aby se mohlo jednat až do noci.
14:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kostarické pozemky spojené s Budinským z kauzy Motol zkoumali Reportéři ČT

Reportéři ČT se vydali do Kostariky, aby prověřili, zda tam skončily miliony korun z veřejných peněz v rámci korupční kauzy Motol. V turistické oblasti Guanacaste vlastní pozemky firmy spojené s bývalým náměstkem ředitele pražské Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Budinským. Podle tamních úřadů se jedná o zemědělskou půdu, ale přesto tam stojí několik domů.
před 3 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 6 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 6 hhodinami
Načítání...