Agentura pomáhá sociálně vyloučeným

Toužim/Teplá – Vládní Agentura pro sociální začleňování rozjíždí svoji činnost v romských lokalitách na Tepelsku a Toužimsku. Vyzvala starosty, ředitele škol, policisty i místní občanská sdružení ke společnému řešení problémů, jako jsou nezaměstnanost, nízká úroveň vzdělání, kriminalita a neutěšené bydlení. Peníze na pomoc Romům chce Agentura pro sociální začleňování čerpat z operačních programů Evropské unie. V regionu po roce 1989 zaniklo několik významných podniků a tím pádem následně zvýšila nezaměstnanost.

Ghetta pro sociálně vyloučené jsou na Tepelsku a Toužimsku v panelácích po zaniklém socialistickém zemědělství, často sem přichází exekutor. „Jedná se o malé obce. Převážně jde o bytovky ze šedesátých let, kam se Romové dřív stěhovali za prací. Nyní tady ta práce není,“ uvedl lokální konzultant Agentury pro sociální začleňování Alexandr Olah.

Region má pro práci v podobných lokalitách vzor, v Dobré Vodě působí občanské sdružení Český západ. Práci má osm z deseti dospělých, dům odkoupilo sdružení a lidé si ho sami opravují. Český západ dostává ročně na dotacích pro asi stovku lidí skoro šest milionů korun. „Není potřeba tolik peněz. Začít pracovat s lidmi a motivovat je k tomu, aby sami chtěli něco ve svém životě změnit, lze na začátku třeba jen s jedním člověkem,“ prohlásila Jana Kosová z agentury Český západ Dobrá Voda a starosta Toužimi Antonín Vrána (nez.) doplnil: „Dovedu si to představit i tak, že budou nějaké projekty, kde by Romové mohli třeba něco opravovat nebo stavět.“ Starosta Teplé Martin Klapal (ODS) má však pochybnosti: „Jestli bude za 5 let výsledek odpovídat nákladům.“

2 minuty
Reportáž Zdeňka Soukupa
Zdroj: ČT24

Na seznamu sociálně vyloučených lokalit je v současné době 23 měst a obcí. Agentura slibuje, že do roku 2015 bude možné z evropských peněz čerpat na jednotlivé projekty až 50 milionů korun.

Vládní Agentura pro sociální začleňování rozjíždí svoji činnost v romských lokalitách na Tepelsku a Toužimsku.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 8 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 12 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 14 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 15 hhodinami
Načítání...