Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy neděle 8. června 2025.
SOUHRN: Zásadní události neděle 8. června
Do Los Angeles dorazila Národní garda
Do Los Angeles dorazili příslušníci Národní gardy, které tam prezident Donald Trump vyslal potlačit protesty proti imigračním úřadům. Členové kalifornské Národní gardy byli podle agentury AP v neděli odpoledne SELČ spatřeni ve federálním komplexu v centru města, který zahrnuje detenční centrum, kde v posledních dnech dochází ke konfliktům. Demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom krok Washingtonu už dříve kritizoval.
Decroix chce do resortu přivést nestranického koordinátora
Kandidátka na ministryni spravedlnosti Eva Decroix (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásila, že chce do resortu přivést nestranického koordinátora, který bude respektován v rámci justice. Hnutí ANO pak koncem příštího týdne plánuje podat návrh na svolání mimořádné schůze sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě, sdělila v pořadu předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Části Česka zasáhly silné bouřky
Přes Česko přešly silné bouřky. Odpoledne zasáhly hlavně Jihlavsko, Olomoucko a Jeseníky. Lokálně se ale objevily i na dalších místech. Provázely je přívalové deště, někde i s kroupami, a nárazový vítr o rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu. Meteorologové varovali před škodami, které může způsobit pád polámaných větví.
Zemřel oceňovaný kameraman Vladimír Smutný
Ve věku 82 let zemřel kameraman Vladimír Smutný. Spolupracoval například na oscarovém snímku Kolja nebo filmu Nabarvené ptáče. Točil například s režiséry Janem Svěrákem, Václavem Marhoulem či Karlem Kachyňou. Byl držitelem osmi Českých lvů i řady dalších cen.
Uprchlí gestapáci se v 50. letech přestali skrývat
Příslušníci gestapa byli ochotní s koncem války udat kde koho, aby si vysloužili co nejmenší trest. Bývalí kolegové, kteří šest let trýznili české obyvatele, na sebe navzájem donášeli. Některým se podařilo uniknout za hranice a žít pod falešnou identitou. K té pravé se ale často vraceli už v 50. letech. Většinou z pragmatického důvodu – aby nepřišli o důchod za léta, kdy pomáhali stíhat a vraždit Čechy.