Recenze: Vydařené setkání s bláznem. Karel Vepřek navštívil Bohuslava Reynka

Nové album písničkáře Karla Vepřeka Blázen jsem ve své vsi má jasného jmenovatele – je jím autor všech textů, přesněji, básník Bohuslav Reynek. A setkání je to vskutku výtečné.

Karel Vepřek se zhudebňování poezie věnuje soustavně – ne, že by nedokázal napsat kvalitní text, ovšem pokud s nějakými cizími verši souzní, rád po nich sáhne. A hned úvodem je na místě dodat, že vždy je to volba nejen dobrá, ale i důvodná. Zkrátka, nikdy ne samoúčelná, jen aby se ukázalo, jak je dotyčný „kavárensky“ sečtělý.

Zhudebňování poezie není nic nového, nicméně jsem přesvědčen, že ač stranou většinového zájmu, pokud jde o zhudebňování cizích veršů, nemá u nás Karel Vepřek konkurenci. A že je z čeho vybírat! Tedy, mezi písničkáři, protože v rockovém háji se mu jistě rovnají jak Milan Hlavsa (Plastici), tak Mikoláš Chadima (MCH Band), a samozřejmě také Vladimír Mišík, byť jak Hlavsa, tak Chadima zhudebnili poezie daleko více. Mišík je tak však v povědomí zapsán… Ale zpět k Vepřekovi a Reynkovi.

Nehrané souznění

Reynkovy básně již zhudebňoval dříve, výtečně, a bylo tedy více méně jen otázkou času, kdy se pustí do většího projektu. Od prvních tónů cítíme velké, nehrané souznění, a troufám si tvrdit, že Reynkovi, milovníkovi především klasické hudby, by se Vepřekovo uchopení jeho veršů líbilo – je totiž citlivé, zcela respektující básníka, neagresivní.

Karel Vepřek / Blázen jsem ve své vsi
Zdroj: Galén

Jistě skvělou volbou bylo rozhodnutí nespoléhat pouze na vlastní doprovod akustické kytary. V písních tedy slyšíme violoncello a hlas Doroty Barové, již známe nejen z dua Tara Fuki, ale i ze spolupráce s jazzovým Vertigem, a nyní i Lenkou Dusilovou, saxofony, klarinety a piano jejího manžela, jazzového mistra Marcela Bárty, a místy docela ostrou elektrickou kytaru a basy Jakuba Vejnara – již samotný výčet muzikantů by měl postačit.

Vlastně se mi ani moc nechce nějak rozebírat jednotlivé písně, natolik jsou komorní, niterné, vtahující, snad mi to bude prominuto. O to víc však album Karla Vepřeka Blázen jsem ve své vsi lze doporučit každému, kdo má rád nejen poezii, ale i neotřelé pohledy na její ztvárnění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Platforma Spotify označí AI profily

Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem přední světové platformy pro streamování hudby, začne od podzimu označovat profily umělců vytvořených pomocí umělé inteligence. Označení AI Persona se vztahuje na profil, ne na samotnou hudbu.
před 5 hhodinami

Jsou zaslepení, říká o krajanech ruský hudebník. V Kyjevě točí na podporu Ukrajiny

Ukrajina se dál snaží různými způsoby získávat peníze na obranu země. Třeba i za pomoci mezinárodních umělců. I proto do Kyjeva dorazila ve východní Evropě populární ruská kapela Nogu Svelo!, která pobývá a koncertuje v exilu.
před 5 hhodinami

Festival TrutnOFF připomene svého náčelníka Havla, poprvé zahraje Lucie

Na trutnovském Bojišti začíná hudební festival TrutnOFF Open Air, který připomene nedožité devadesáté narozeniny Václava Havla. Program nabídne do 16. srpna různé žánry – od rocku, undergroundu a world music až po alternativní rock.
před 9 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Tajemství Křišťálové planety, Smrt Robina Hooda či Konec Oak Street

V mysteriózním snímku Konec Oak Street se Anne Hathawayová s Ewanem McGregorem po záhadné kosmické události přenesou z poklidné ulice na neznámé místo. Jejich osud závisí na tom, zda dokáže rodina držet pohromadě. Středomořská Birthday Party se zase odehrává na soukromém ostrově, který ale magnátovi v podání Willema Dafoea slouží jako zástěrka pro intriky. Film Smrt Robina Hooda se zaměřuje na bilancování známého lučištníka, tentokrát ho ztvárnil Hugh Jackman. Česko-slovenský sportovní snímek Bojovník pojednává o olympijském medailistovi Pavlu Hoffmeisterovi. Hraje ho Milan Ondrík. V koprodukci České televize vzniklo rodinné animované sci-fi Tajemství Křišťálové planety. Na ni se se svým otcem přestěhuje jedenáctiletá Rea.
před 11 hhodinami

Škole známé z Beverly Hills 90210 rostou náklady a ubývají studenti

Kalifornská střední škola Alexander Hamilton Senior High School, kde se natáčely některé scény seriálu Beverly Hills 90210, má potíže. Jednak jí ubývají studenti, navíc se potýká s růstem nákladů, upozornila agentura Bloomberg.
před 13 hhodinami

VideoVypsaná fiXa točí ve vzduchu klip k Pelikánovi

Vypsaná fiXa natáčí videoklip k písni Pelikán. Jde o čtvrtou skladbu z letošního alba Ideal, která se dočká obrazového doprovodu. Záběry kapela pořizovala společně s piloty The Flying Bulls na letišti v Jaroměři. Děj je zasazený do prostředí fiktivní videohry a hlavní dění se odehrává ve vzduchu. Do dvoumístných akrobatických letounů nasedli i všichni muzikanti.
včera v 16:28

Letní Letná uvede australské „vlky“ i českou závrať

V pražských Letenských sadech začíná festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Uvede představení souborů z Austrálie, Francie i Německa a také výběr z tuzemské novocirkusové scény.
včera v 15:24

Když někdo něco zkazí, mám aspoň námět, těší spolutvůrce Pata a Mata

Groteska o dvou smolařských kutilech, kteří si vždycky vědí rady, baví už půlstoletí. Kuťáky, tedy dvojici, kterou dnes známe jako Pat a Mat, vymysleli režisér Lubomír Beneš a výtvarník Vladimír Jiránek. Se 130 epizodami jde o nejdelší večerníčkový seriál se stejnými hlavními postavami.
včera v 14:28

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.