Podle kritiků Nohavica nahrává Putinovi. Podívejte se raději na film, odpovídá muzikant

Nahrávám video

Písničkář Jaromír Nohavica převzal v neděli odpoledne v Kremlu Puškinovu medaili, jejíž laureáty osobně vybírá ruský prezident Vladimir Putin. Hudebník, který se desítky let zabývá ruskou kulturou, je na ocenění hrdý. Kritici však upozorňují na to, že převzetí ceny má i svou politickou váhu, zejména v době, kdy jsou vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi napjaté kvůli sankcím nebo otravě agenta Sergeje Skripala. Pro pořad 168 hodin natáčel reportér Jan Novák.

Podle vyjádření Kremlu byl český muzikant oceněn za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Po exprezidentu Václavu Klausovi a předsedovi Česko-ruské společnosti Jiřím Klapkovi je Jaromír Nohavica třetím českým laureátem Puškinovy medaile.

Hudební kritici, které oslovila Česká televize, upozorňují na to, že cena pro Nohavicu má kromě kulturního i politický rozměr. „Oni chtějí ocenit někoho populárního, někoho, kdo je známý, aby mohli říct: podívejte se, my tam máme ‚svého‘ člověka. Protože když někoho oceníte, tak to je oboustranné. Tím vás k sobě vážu, když vám dám nějakou cenu. Jsme spolu vlastně jedna parta,“ říká překladatel a publicista Josef Rauvolf.

„Nohavica je takový. Má vedle sebe písně o lásce, osudu, skutečných emocích. A pak má písně, které rozdělují společnost, jsou v nějakém způsobu nepřátelské. Právě tenhle koktejl lidového, populistického a politického je něco, co Nohavicu pro tu moc činí velmi atraktivním. A jak vidíme, on tu pozici neodmítá,“ doplňuje publicista Pavel Klusák.

Podívejte se raději na film Jarek v Moskvě, reaguje muzikant

Písničkář Jaromír Nohavica si kritiku nepřipouští, Puškinova medaile pro něj naopak znamená poctu. Rozhovor pro pořad 168 hodin sice odmítl, před odletem do Moskvy ale zaslal dva stručné e-maily. „Chcete-li mne citovat, pak uveďte: Ceny si velmi vážím a do Moskvy se těším,“ napsal.

Na otázku ohledně kritiky pak odpověděl: „Existuje skvělý dokument Jarek v Moskvě. Ten by se v programu ČT po mém ocenění vyjímal líp než nějaké kecy.“ Hudební dokument o moskevských koncertech a toulkách Jaromíra Nohavici po stopách jeho učitelů, Bulata Okudžavy a Vladimíra Vysockého, v roce 2013 natočil režisér a hudebník Jiří Vondrák.

Nahrávám video

„Máma by byla potěšena, že jsem se dostal až do Moskvy. To člověka dojímá nejvíc, když je máma pyšná na svého syna. Ale nevěřila by tomu. Ona by to tak trošku zbrzdila ten velký svět. Jak tady nikdy nebyla, tak by řekla: prosím tě, hlavně si vezmi šál, v Rusku je zima,“ vypráví ve filmu Nohavica během procházek po moskevských ulicích.

Režisér Jiří Vondrák na natáčení vzpomíná takto: „Když jsme odjížděli z Moskvy z natáčení, tak jsme se bavili o tom, že on je velká hvězda v Polsku. A on říkal: víš co, to, abych se chytl v Polsku, trvalo deset let. A nemám dalších deset let na to, abych dobyl Rusko. A já jsem si jednu dobu myslel, tak mi to prolétlo palicí, jestli to nebere jako kšeft: hele, Putine, já ti tady předám svoje publikum a ty mi za to otevřeš ruský trh.“

I proto se Vondrák písničkáře ptal, zda si cenu převezme. „Přišla řeč na to, co dostane za cenu. Že to je Puškinova cena, že to je za sbližování kultur, sbližování národů, to je všechno v pořádku. Ale uvědomuješ si, kdo ti dává tu cenu? A že to je člověk, který má na rukou krev? Jak může cenu Puškina dávat příslušník KGB? Vždyť to je absurdní. A on říká: Jiříku, tak to není. Já to vidím naprosto jinak. Já jsem na tu cenu pyšný, já se těším, až půjdu pro tu cenu po Kremlu a dostanu ji od Vladimira Putina.“

Puškinova medaile jako součást ruské zahraniční politiky

Novinářka Alexandra Alvarová, která napsala knihu o fungování ruské propagandy, také upozorňuje na politický rozměr ocenění. „Puškinova medaile je cena, kterou ruská federace dlouhodobě používá jako zviditelnění, jako formu mezinárodních public relations, vztahů s veřejností, jako nástroj prosazování své zahraniční politiky a hlavně jako součást hybridní války a propagandy,“ tvrdí.

Ocenění pro Jaromíra Nohavicu ji nepřekvapilo. „Byla to chytrá volba, protože teď si Češi, kteří Nohavicu milují, můžou říct: vidíte, tak to s tím Ruskem není tak špatné, oni nám v podstatě rozumějí, Putin nám rozumí, vždyť má rád našeho muzikanta, vždyť to sbližování obou států není zas tak špatná věc,“ pokračuje Alvarová.

Kritik Jan Rejžek si při kritice hudebníkovy role nebere servítky: „On slouží řečeno leninským termínem jako užitečný idiot.“ A hudební publicista Ondřej Bezr k tomu dodává: „Všechny věci z jeho osobní historie, které nechci opakovat, o kterých víme, i tuhle cenu si Jaromír Nohavica musí vypořádat sám se svým svědomím.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Rusové ničí starověký Chersonés, UNESCO ho zařadilo mezi ohrožené památky

Výbor pro světové dědictví UNESCO zařadil na seznam ohrožených památek starověký Chersonés na Ruskem okupovaném ukrajinském Krymu. Rusové pozůstatky řeckého města ničí nejen rozsáhlými nelegálními vykopávkami, ale také ilegální výstavbou nového muzejního a chrámového komplexu. Chersonés, spojený s christianizací středověké Kyjevské Rusi, je důležitou součástí imperiální mytologie, kterou Moskva ospravedlňuje své domnělé nároky na nadvládu nad Ukrajinou včetně Krymu.
před 18 hhodinami

Zemřel herec Vincent Pastore, známý ze seriálu Rodina Sopránů

Ve věku 80 let zemřel americký herec Vincent Pastore, známý především jako představitel mafiánů a gangsterů. Nejvíce se proslavil rolí Salvatora „Big Pussy“ Bonpensiera v seriálu Rodina Sopránů. O úmrtí umělce informovala agentura AP.
2. 8. 2026

VideoJeden z nejlepších koncertů napsal Dvořák, míní violoncellista Maisky

K nejoblíbenějším autorům violoncellového virtuosa Mischy Maiského patří Antonín Dvořák, zejména jeho Violoncellový koncert h mol. „Je to možná vůbec nejlepší violoncellový koncert, jaký kdy byl napsán, a jeden z nejlepších koncertů vůbec. A pro každého je velká čest, když ho může hrát. Hrál jsem ho i v Česku a doufám, že se někdy vrátím a zahraju ho znova,“ uvedl Maisky v Událostech, komentářích. V tuzemsku je i nyní, aby se svým rodinným triem uzavřel v Kostelci nad Orlicí Novozámecké hudební léto. V doprovodu Karlovarského symfonického orchestru zazní skladby velikánů vážné hudby.
1. 8. 2026

Ve světě od vedle Antonína Střížka můžou být všechny věci zajímavé

Noční městské výjevy, opuštěné krajiny nebo květinová zátiší jsou součástí Světa od vedle malíře Antonína Střížka. Na výstavě v pražské Galerii Villa Pellé vystavuje výjevy, které vytvořil v posledních letech.
1. 8. 2026

Noc na Karlštejně a postel na safari. Horko posiluje nocturismus

Usnout ve venkovní posteli pod hvězdným nebem v Africe. Prohlédnout si Karlštejn po setmění. Nebo se procházet v chladnoucích římských uličkách. Vzestup takzvaného nocturismu pokračuje. Lidé při svých cestách na dovolenou nebo za kulturními zážitky totiž stále častěji prchají před spalujícím denním žárem a odsouvají své aktivity na večerní a noční hodiny.
31. 7. 2026

K-popoví idolové BTS nestojí o ceny Grammy, vadí jim asijská škatulka

Jedna z celosvětově nejpopulárnějších kapel korejského popu (K-popu) BTS stáhla svou hudbu z příštích amerických cen Grammy. Vyjadřuje tak nesouhlas s tím, že pořadatelé v šedesátém devátém ročníku zavedli novou kategorii pro nejlepší asijský pop. Podle BTS tak asijské popové umělce vyčlenili. Grammy naopak argumentují snahou dát stále oblíbenějšímu žánru prostor, jaký si zaslouží.
31. 7. 2026

Dovolená v Českém ráji nedopadne podle představ

Chtěli exotiku u moře, nakonec tráví léto v kempu a ve stanu. Předobrazem hlavních hrdinů nové komedie Dovolená v Českém ráji jsou tuzemské rodiny na prázdninových cestách. Film od režiséra a scenáristy Adama Kolomana Rybanského, koprodukovaný ČT, hrají od čtvrtka tuzemská kina.
31. 7. 2026

Cizinci se učí češtinu kvůli životu v tuzemsku, kultuře i návratu ke kořenům

Cizinci se češtinu učí kvůli studiu, práci nebo životu v tuzemsku, část z nich ale přivedou k jazyku také rodinné kořeny. Při výuce je podle odbornic důležité studenty hned od začátku motivovat ke komunikaci a neděsit je složitou gramatikou. V pořadu 90’ ČT24 o tom hovořily s moderátorkou Nikolou Reindlovou lektorka českého jazyka a literatury v Dijonu Kateřina Malečková a bohemistka Barbora Štindlová z Univerzity Karlovy.
30. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.