Febiofest ocení Ivu Janžurovou a v nové soutěži také artové komedie

Nahrávám video
Febiofest ocení Ivu Janžurovou a přidává soutěž komedií
Zdroj: ČT24

Filmový festival Febiofest letos ocení Ivu Janžurovou. U této příležitosti uvede přehlídka také výběr z filmů, v nichž hrála. Hlavní část 27. ročníku se koná od 19. do 27. března v Praze a následně pokračuje regionálními ozvěnami ve třinácti dalších městech. Dramaturgickou novinkou jsou dvě soutěžní sekce, jedna z nich zaměřená na komedie.

Cen Kristián za celoživotní přínos kinematografii předává Febiofest každoročně několik. Iva Janžurová sošku převezme na slavnostním zakončení. Tvorbu herečky, která před kamerou stojí téměř šedesát let, připomenou festivalovému publiku projekce snímků Morgiana, Pension pro svobodné pány či Ene Bene.

Dvě soutěže místo jedné

Proměnou v letošním ročníku prošla festivalová soutěž. Dosud byla soutěžní pouze sekce Nová Evropa zaměřená na nastupující evropské filmaře. O udělení Grand Prix rozhodovala porota složená ze zhruba tří desítek diváků a čestného přesedy z řad známých osobností.

Febiofest 2020 nabídne soutěžní sekce dvě. V hlavní soutěži shromáždí filmové debuty od tvůrců z celého světa. Výběr se řídil letošním tématem, jímž je lidská důstojnost a síla osobnosti. Vítěze určí porota složená z českého herce a režiséra Jiřího Mádla, maďarské filmařky Ildikó Enyediové a kanadského tvůrce Denise Côtého.

Třiatřiceti filmovým fanouškům připadne hodnocení v nové soutěži komedií. Soustředí se na artové komediální snímky, jež většinou festivaly opomíjí. Její program uzavře jako hold Charliemu Chaplinovi projekce komikova filmu Cirkus.

Program nabídne delikatesy z Asie i východu Evropy

Mimo soutěž dává Febiofest na výběr ze čtrnácti programových kategorií, také některé z nich jsou pozměněny. Například sekce Midnight Circus, vyhrazená temným žánrům a nekorektnímu humoru, nese nově název platformy Planet Dark. Sekce Delikatesy z východu zase spojila tvorbu z regionu východní Evropy a Balkánu. 

Program „Zaostřeno na“ má podtitul „Pusan“ a přiblíží tvorbu výjimečných autorských režisérů z asijského kontinentu. Chybět ani letos nebude Panorama, uvádějící nové tituly od zvučných jmen světové kinematografie, či Generace zaměřená na mladší diváky. Vrací se také sekce Queer Now nebo Classics, letos věnovaná retrospektivě německého režiséra Maxe Ophülse, jenž svým stylem inspiroval mimo jiné Stanleyho Kubricka. Festival též opět chystá Culinary Cinema, tedy večery propojující filmové a kulinářské zážitky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoOd zatýkání po undergroundovém koncertu v Bojanovicích uplynulo 50 let

Před půl stoletím začala Státní bezpečnost zatýkat účastníky undergroundového koncertu v Bojanovicích. Ve vazbě jich skončilo dvacet dva. O tři měsíce později následoval soudní proces. Akce komunistické Státní bezpečnosti proti undergroundovému hnutí v bývalém Československu vyvrcholila odsouzením čtyř protagonistů v září 1976. Konkrétně šlo o Vratislava Brabence, Ivana M. Jirouse, Svatopluka Karáska a Pavla Zajíčka. Událost tehdy sjednotila disidenty a nepřímo vedla ke vzniku Charty 77.
před 4 hhodinami

Útoky na Írán ničí památky. Režim toho zneužívá, říká íránistka

Válka na Blízkém východě přináší lidské a ekonomické ztráty, ale dotýká se také kulturního dědictví. Poničen už byl Golestánský palác v Teheránu či historické centrum Isfahánu. Právě Írán má v regionu na svém území nejvíc památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. To vyzývá k jejich ochraně v celém regionu.
před 7 hhodinami

Do cen Magnesia Litera se nejvíce hlásí próza a překlady

V letošních cenách Magnesia Litera se k posouzení sešlo 631 knih, další si ještě vyžádali porotci. Vyhlášení vítězů se uskuteční 18. dubna v přímém přenosu České televize. O výběru nominací mluvil ve Studiu 6 Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.
před 12 hhodinami

Norští vědci v praxi ověřili scénu z Obecné školy

Je to jedna z nejikoničtějších scén ve filmu Obecná škola – přes varování ředitele školy se několik žáků titulní instituce rozhodne olíznout v zimě zábradlí, jen aby k němu vzápětí přimrzli. Děti školou povinné stejnou chybu zřejmě dělají na více místech světa. O jak nebezpečnou praktiku jde, se rozhodl prověřit tým mladých vědců v Norsku.
16. 3. 2026

Magnesia Litera zná své nominace. Přihlášených knih bylo rekordně mnoho

Nominace na Magnesii Literu 2026 za prózu mají Dora Kaprálová za Mariborskou hypnózu, Magdaléna Platzová za Fáze jedné ženy a Ladislav Šerý za Tajný život institucí. Finálové trojice zná všech jedenáct kategorií. Vyhlášení cen včetně Knihy roku 2025 se uskuteční 18. dubna v pražském Stavovském divadle.
16. 3. 2026

Jedna bitva za druhou vyhrála Oscary. Cenu má i dánsko-český dokument

V Los Angeles se udělovaly ceny Oscar za rok 2025. Nejlepším filmem se stala politická černá komedie Jedna bitva za druhou. V kategorii celovečerní dokument uspěl snímek Pan Nikdo proti Putinovi natočený v české koprodukci. Nejlepšími herci v hlavních rolích jsou Jessie Buckleyová a Michael B. Jordan.
16. 3. 2026Aktualizováno16. 3. 2026

VideoDílo Laichterova nakladatelství ožívá

Nakladatelství sebral jeho rodině v roce 1949 komunistický režim. Knihy označil za starý papír a nechal je spálit. Prapravnuk nakladatele Jana Laichtera Štěpán Lars Laichter teď pečuje o odkaz nejen svých předků, ale i dalších zrušených nakladatelství. V domě, který navrhnul architekt Jan Kotěra na přání nakladatele, dělá údržbáře i prohlídky pro veřejnost.
15. 3. 2026

Českého lva pro nejlepší film vyhrál Karavan

Nejlepším filmem roku 2025 podle Českých lvů je road movie Karavan režisérky Zuzany Kirchnerové. Hlavní herecké ceny si odnesli Kateřina Falbrová a německý herec Idan Weiss.
14. 3. 2026Aktualizováno15. 3. 2026
Načítání...