Češi odlili skleněnou Venuši. Největší socha svého druhu ozdobí pavilon EXPO v Dubaji

Český pavilon výstavy Expo 2020 v Dubaji představí dílo umělce Vlastimila Beránka. Jeho Venuše z olovnatého křišťálu je největší leštěnou plastikou z odlévaného skla na světě. Vznikala ve šluknovské společnosti Crystal Caviar, váží 243 kilogramů a její průměr je 88 centimetrů, řekl ředitel Crystal Caviar Marek Landa.

Modře zbarvená socha v hodnotě 35 milionů korun odkazuje k barvě vody. Vznikla podle stejného konceptu, který Beránek už dřív vytvořil v rudé barvě a dnes je v rukou soukromého sběratele. Její modrá verze ji hmotnostně o desítky kilogramů překonala.

„Samozřejmě existují větší skleněné sochy, ale ty se nikdy neleští, utaví se a zůstanou tak, jak jsou. Teprve leštění ukáže, jestli je socha opravdu utavená dobře,“ řekl Landa.

Vznik sochy má několik zdlouhavých fází. Jednou z nich je její pomalé chladnutí, které má předejít pnutí a následnému prasknutí. Z teploty okolo 830 stupňů Celsia se na pokojovou teplotu dostává rychlostí jednoho stupně za hodinu. Přes dva měsíce pak trvalo broušení a leštění sochy.

První Venuše praskla

Na opracování sochy se podílel Beránkův žák a dnes uznávaný sklářský výtvarník Jaroslav Prošek. Odstranit musel asi 60 kilogramů materiálu. „Když vypadla, mohla mít necelých 300 kilogramů, nějakých 60 kilogramů ve formě nálitků či přelitků se obrušovalo. Drobné broušení je až po dlouhých hodinách práce, kdy se obrousí vlastně odpad,“ řekl Prošek.

Nedokonalosti, které musí brus odstranit, podle něho vznikají, když praskne forma, ve které se sklo taví. Výsledná socha vznikla až na druhý pokus. První po vyndání z formy praskla a prasklo i několik zmenšenin Venuše, které vznikaly i proto, aby se odzkoušela vhodná technologie.

Dokončená plastika s průměrem 45 centimetrů vyvedená v čirém skle bude na rok exponátem pelhřimovského muzea rekordů a kuriozit, které provozuje Agentura Dobrý den.

Dubaj… a Nepraš vedle Beránka

Beránek, který letos oslavil šedesátku, se narodil v Novém Městě na Moravě. Absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, věnuje se velké kusové plastice z odlévaného skla, je také malířem a grafikem. Svůj ateliér má ve Stržanově, což je část Žďáru nad Sázavou, a také ve Šluknově. Se Společností Crystal Caviar spolupracuje od roku 2007.

Výstava Expo 2020 v Dubaji měla původně začít letos 20. října, kvůli koronaviru ale byla přeložena na termín od 1. října 2021 do 31. března 2022. Česko se na výstavě představí v zóně Sustainability (udržitelnost), bude se prezentovat jako země přírody, vědy a inovací. Nabídne také díla několika umělců včetně Jakuba Nepraše.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
před 13 mminutami

V Lipsku začal knižní veletrh, za Česko čte Pilátová či Hlaučo

V německém Lipsku začal mezinárodní knižní veletrh, za Česko se na něm představí čtrnáct autorek a autorů. Od loňského podzimu probíhá v německy mluvících zemích Rok české kultury. Akce vyvrcholí na podzim největší knižní výstavou světa ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude Česko čestným hostem.
před 2 hhodinami

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 15 hhodinami

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Producenti „Pana Nikoho“ odmítají stížnost Ruska. Vidí v ní další propagandu

Moskva poprvé oficiálně zareagovala na dánsko-český dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Čerstvý držitel Oscara ukazuje ideologickou indoktrinaci ruských školáků. Podle Moskvy ale bez souhlasu jejich rodičů, a žádá proto reakci po organizátorech cen. Čeští producenti uvedli, že snímek vznikl podle nejvyšších standardů. Bez výhrad nebyl dokument ale přijat ani Ukrajinci, některým vadí, že z Rusů příliš dělá oběti putinovského režimu.
před 19 hhodinami

Filmové premiéry: Spasitel, Tajný agent či Při zemi

Co nového promítají kina? Ve sci-fi Spasitel závisí záchrana Země na učiteli přírodopisu v podání Ryana Goslinga. Na Oscara nominovaný snímek Tajný agent se vrací do doby, kdy v Brazílii vládla vojenská diktatura. Šanci na Oscara mělo i komorní drama Hlas Hind Radžab o záchraně šestileté dívky uvázlé uprostřed bojů v Gaze. Ve filmu Tanec s medvědem stojí manželský pár, ztvárněný Pavlou Gajdošíkovou a Kryštofem Hádkem, před rozhodnutím týkajícím se ještě nenarozeného dítěte. Poeticky natočený český dokument Při zemi přibližuje přírodu a jednotlivce, kteří se jí snaží pomáhat. Dokument je v premiérách zastoupen i maďarským snímkem 80 rozlícených novinářů. Investigativně sleduje tým žurnalistů soupeřících s autoritářským režimem.
včera v 12:07

Kauza Sbormistr otvírá debatu o zfilmování reálných osudů, říká šéf producentů

Natáčení podle reálného osudu má rozměr legislativní i etický, uvádí předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. V pořadu 90’ ČT24 mluvil obecně, podnětem k tématu bylo předběžné rozhodnutí soudu ohledně snímku Sbormistr. Šlajer považuje za pozitivní, že budí diskusi o zpracování reálných osudů.
včera v 11:31

„Panna Maria ze Szopienic“ zachraňovala olověné děti. O hrdinství čtyřicet let mlčela

Panna Maria ze Szopienic nebo slezská Erin Brokovich - to jsou dvě přirovnání, která se používají v souvislosti s polskou pediatričkou Jolantou Wadowskou-Król. Hrdinka nového seriálu platformy Netflix Olověné děti zachránila v podstatě tajně až skoro ilegálně stovky dětí před vážnými zdravotními problémy. Ty jim způsobovala otrava olovem z hutí v polských Szopienicích. To se ovšem nelíbilo komunistům, a tak Wadowská za své hrdinství tvrdě zaplatila. A svůj příběh držela v utajení - až dokud ho neobjevila její vnučka a o několik let později i filmaři.
včera v 06:30
Načítání...