Berlinale Camera zaostřila na Jiřího Menzela. Festival ocení českého režiséra

Nahrávám video

Clint Eastwood, Sidney Pollack, Jodie Fosterová, Gina Lollobrigida… a nyní i Jiří Menzel. Všechny tyto osobnosti spojuje ocenění Berlinale Camera, kterou v letošním ročníku prestižní festival udělí právě českému filmaři. Ten v den svých osmdesátin zároveň na přehlídce představí nový snímek Tlumočník, tentokrát ne jako režisér, ale jako představitel jedné z hlavních rolí. Tvůrci s oznámením o ceně představují i nový trailer.

Ocenění Berlinale Camera se uděluje od roku 1986 za mimořádný přínos světovému filmu. K němu Jiří Menzel přispěl mimo jiné oscarovým dramatem Ostře sledované vlaky. Z Berlinale už také jednu cenu má, dokonce hlavní. Zlatého medvěda obdržel v roce 1990 za další adaptaci hrabalovské předlohy – Skřivánky na niti. 

Letos se v Berlíně představí jako herec v novém filmu Martina Šulíka Tlumočník. Road movie o dvou rozdílných mužích, které svede dohromady hledání pravdy o vlastní minulosti, promítne Berlinale ve světové premiéře 23. února, tedy v den Menzelových osmdesátých narozenin. Ústřední hereckou dvojici s Menzelem tvoří Rakušan Peter Simonischek.

Osmašedesátý ročník Berlinale se koná od 15. do 25. února. Do českých kin se Tlumočník, který vznikl mimo jiné v koprodukci České televize, chystá o měsíc později, 15. března.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoZpěvačka Lenny dokončila nové album, vydá ho v září

Zpěvačka Lenka Filipová, známá jako Lenny, dokončila nové studiové album. Slibuje, že na něm bude rockovější. Vydá ho koncem září, ke třem skladbám už zveřejnila videoklipy. I nadále v textech zpívá anglicky o věcech odpozorovaných kolem sebe, je však znát odklon od popovějších písní. Dokládá to letní, rockově laděný song Casanova.
před 18 hhodinami

Bulharský ostrov svaté Anastázie se připravuje na hosty Eurovize 2027

Ostrov svaté Anastázie by se mohl stát jedním z hlavních dějišť Eurovize 2027 v Burgasu. Jediný obydlený ostrov v Bulharsku se připravuje na účinkující i další hosty. Konat by se tam mohly tvůrčí dílny, setkání zaměřená na psaní písní nebo speciální večírek.
před 22 hhodinami

Státní galerie i muzea budou pravidelně zdarma

Státní galerie a muzea budou každou první neděli v měsíci pro veřejnost od 6. září zdarma, zatím do konce roku a s předpokladem stálého trvání, uvedl v pondělí ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). Dříve ministerstvo oznámilo volné vstupy na všechny státní hrady a zámky 30. srpna a 27. září. Bezplatné zpřístupnění muzeí a galerií, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva, navazuje na jarní pilotní projekt. Seznam muzeí i galerií ministerstvo kultury zveřejnilo na facebooku.
včera v 11:44

V 36 letech zemřela herečka Hayden Panettiereová. Proslavili ji Hrdinové

Ve věku 36 let zemřela americká herečka Hayden Panettiereová, známá rolemi v televizních seriálech Nashville či Hrdinové. Podle agentur o tom v pondělí s odvoláním na otce herečky informovala americká média včetně ABC News. Příčina smrti je dosud neznámá a aktuálně se vyšetřuje.
včera v 08:41

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.