Zakázka k dálničním e-známkám by se měla zrušit, říká Babiš. Kremlík mu ale nevyhoví

Události: Dálniční e-známky a nespokojený Babiš (zdroj: ČT24)

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky nezruší. Bude se Státním fondem dopravní infrastruktury hledat cesty pro její zlevnění. Ministr to uvedl po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO), kterému se vypsání zakázky nelíbilo a vyjádřil se pro její zrušení. Systém by mohl zlevnit co možná největším otevřením částí, které jsou v současnosti nastavené jako utajené. Právě režim utajení zakázku prodražoval.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který má systém elektronických dálničních známek na starosti, v úterý oznámil, že IT části vybuduje společnost Asseco Central Europe. Ta bude systém i následně čtyři roky provozovat. Celkem by společnost měla od státu dostat přibližně 401 milionů korun.

Zakázka přitom byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášená klasická veřejná soutěž.  SFDI v pátek ale uvedl, že si za zakázkou na IT systém k dálničním známkám stojí a že její organizace byla v pořádku. Průměrné roční náklady by se v příštích deseti letech měly pohybovat okolo 205 milionů korun, uvedl šéf fondu Zbyněk Hořelica. A v pondělí pak k zakázce představí vládě materiály.

Opoziční poslanci kritizovali cenu i způsob výběru dodavatele. Ministerstvo dopravy výběr hájilo, postup byl dle úřadu podle zákona a cena zahrnuje celý IT systém. 

„Celé od počátku je to špatně, mně se to hrubě nelíbí a bude se o tom jednat. Myslím, že to bylo tak zorganizované a vypsané, že by to mělo být zrušeno,“ řekl Babiš. Podle premiéra je absurdní, že vláda řeší „haléřové záležitosti“, a podobnou zakázku nikoli. Na SFDI i Kremlíka je podle svých slov značně naštvaný.

„Stále si s ním píšu, mluvím a chci to řešit. Když je takhle důležitá zakázka, kde máme inkaso šest miliard za dálniční známky, lidem jsme slíbili, že to bude elektronicky, tak si to měl proboha někdo pohlídat, aby to fungovalo,“ uvedl předseda vlády. 

„Musí mi to zdůvodnit. Podle zákona tam máme nějaké lhůty. Mě bude zajímat, proč to tak bylo vypsáno, jak to bylo vypsáno, proč to nebylo najednou, protože tam má být ještě nějaká zakázka z hlediska prodejních míst. A proč jsme do toho nezapojili nějaké e-shopy, možná maloobchod a tak dále,“ řekl dále Babiš .

Ministr dopravy Kremlík však po jednání s Babišem prohlásil, že zakázku na e-shop pro elektronické dálniční známky nezruší. Bude ale se SFDI hledat cesty k jejímu zlevnění.

Systém elektronických vinět začne fungovat od příštího roku, nahradí dosavadní papírové kupony.

Ekonomický deník v pátek uvedl, že právě druhá zakázka na zajištění prodejních míst na elektronické dálniční známky, kterou vypsal SFDI, by podle zadávací dokumentace měla stát 477 milionů bez DPH na pět let, v případě prodloužení o dalších pět let pak 926 milionů korun.