Dva dny místo deseti. Vláda podpořila zkrácení doby převedení čísla při změně operátora

Vláda podpořila zkrácení doby převedení čísla při změně operátora (zdroj: ČT24)

Návrh změny zákona, který má přinést zkrácení doby převedení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo deseti, schválila ve středu vláda. Novela počítá také s tím, že v případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic.

Přechod k jinému poskytovateli mobilních služeb by podle novely bylo možné uskutečnit bez nutnosti kontaktovat stávajícího operátora. Podobně funguje změna banky. Vláda pověřila premiéra Andreje Babiše (ANO), který kabinetu návrh předložil, aby vypracoval konečné znění vládního návrhu, a ministryni průmyslu Martu Novákovou (za ANO), aby návrh odůvodnila.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) udělil výjimku, na základě které materiál nebyl rozeslán do připomínkového řízení, jemuž obvykle vládní materiály podléhají. V připomínkovém řízení se k návrhům vyjadřují všechna ministerstva a další instituce, například odborové organizace nebo Česká národní banka. U návrhů zákonů je lhůta pro sdělení připomínek zpravidla dvacet dní.

  • Pokud se v současnosti rozhodne zákazník pro změnu operátora, stávajícímu to musí oznámit předem a deset dní čekat na uvolnění smlouvy.
  • Návrh zkracuje dobu na pětinu. Přechod má nově zajistit nový operátor.

Nyní také lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že v případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic.

Novela má také rozšířit některá ochranná opatření na živnostníky. Nyní je chráněn jen spotřebitel, tedy fyzická osoba.

Svůj návrh v úterý představili také opoziční Piráti, kteří plánují snížení pokut za přechod k jinému operátorovi z dvaceti na pět procent. Změna zákona podle nich usnadní příchod čtvrtého operátora na český trh, který by vedl ke snížení cen. Vládní návrh zákona by se podle nich kvůli složitější proceduře nestihl projednat před podzimní aukcí frekvenčních pásem.

obrázek
Zdroj: ČT24

 Se zástupci operátorů se premiér sejde 12. března.

„Tahle problematika na úrovni ministerstva průmyslu nebyla řešena ani v minulosti a nyní se mi jejich přístup také nelíbí, proto jsem do toho vstoupil a vyzval operátory k jednání,“ vysvětluje premiér Andrej Babiš důvod, proč se 12. března uskuteční schůzka s operátory.

„Mám pocit, že některé strany se snaží využít prohlášení paní ministryně Novákové ve svůj prospěch a já to prohlášení odmítám, protože my skutečně bojujeme za to, aby byly levnější data. Po všech debatách jsem se rozhodl, že předložím na vládu návrh změny zákona o elektronických komunikacích. Ty zákazníkovi přinesou zjednodušení a zlevní přechod od jednoho operátora k druhému,“ uvedl Babiš. Návrh hodlá podle svých slov předložit jako předseda vlády, ne jako poslanec.