Byty v krajských městech zdražily o desetinu na průměrných 67 tisíc korun za metr

Ceny bytů v Praze a krajských městech letos ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 10,4 procenta na 67 tisíc korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo třetí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí byla nejdražší Praha (88 700 korun za metr čtvereční), nejlevnější Ústí nad Labem (21 200 korun za metr čtvereční). Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Meziročně zdražily byty nejvíce v Liberci (o 27,6 procenta), Ústí nad Labem (o 24,7 procenta), Zlíně (o 22 procent) a Plzni (o 21 procent). Ceny stouply ve všech krajských městech, nejméně v Karlových Varech (o 2,9 procenta) a Praze (o 5,3 procenta).

Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, které své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

Ve druhém čtvrtletí se v developerských projektech, cihlových i panelových domech prodalo 6187 bytů za 26 miliard korun. Počet meziročně klesl o 5,9 procenta, hodnota vzrostla o 5,7 procenta. Na developerské projekty připadala zhruba polovina celkového počtu, bytům v panelových domech patřilo 27 procent a na cihlové domy připadala asi pětina.

Nejvíce vzrostly ceny bytů v panelových domech, meziročně o 15,3 procenta na 53 400 korun za metr čtvereční. Ceny bytů v cihlových domech stouply o 6,8 procenta na 64 600 korun za metr čtvereční. V developerských projektech se zvýšily o 2,7 procenta na 75 100 korun za metr čtvereční.

Na celkovém objemu prodejů se ve druhém čtvrtletí zhruba ze tří pětin podílela Praha. Následovaly Brno (8,5 procenta), Plzeň (7,8 procenta), Olomouc (4,5 procenta) a Liberec (dvě procenta).

V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly ceny v Česku podle studie Deloitte v průměru o 2,4 procenta. Nejvíce, o 14,7 procenta, v Plzni, v Liberci o 10,8 procenta a v Hradci Králové o 9,8 procenta. Naopak ceny klesly v Karlových Varech a Českých Budějovicích, shodně o 2,7 procenta. 

V Praze vzrostly ceny bytů meziročně o 5,3 procenta. Nejdráže se prodávaly byty v Praze 1 (157 400 korun za metr čtvereční) před Prahou 2 (126 900 korun za metr čtvereční ). Nejlevnější byly Praha 9 (80 900 korun za metr čtvereční) a Praha 4 (81 500 korun za metr čtvereční).

U nových bytů se do sto tisíc korun za metr čtvereční vejde už jen Praha 9

Situaci s novými byty v Praze se věnovala nedávná společná analýza tří developerských společností Central Group, Trigema a Skanska Reality. Podle ní bylo druhé čtvrtletí roku 2018 posledním, kdy se držely nabídkové i prodejní ceny nových bytů pod hranicí sto tisíc korun za metr čtvereční. Nabídkové ceny od té doby vzrostly o třináct procent, prodejní o patnáct.

Z analýzy také plyne, že nejvíce zdražily nové byty v Praze 4, naopak v centru ceny klesaly a do sto tisíc korun za metr čtvereční se v cenách bytů vejde už jen Praha 9.

Rozdíly v cenách bytů v Praze
Zdroj: Trigema a Skanska Reality/Společné analýzy společností Central Group