Výhrady Pirátů k šéfovi civilní rozvědky Mlejnkovi koalice probere v úterý

Nahrávám video
Události: Fiala se sejde s Bartošem kvůli Mlejnkovi
Zdroj: ČT24

Lídři vládních stran chtějí v úterý s Piráty řešit jejich výhrady k šéfovi civilní rozvědky Petru Mlejnkovi. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše Mlejnek nevysvětlil všechny nesrovnalosti kolem svých kontaktů s Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. Poslanecký klub Pirátů dokonce označil Mlejnka za nedůvěryhodnou osobu.

Minulý týden se Petr Mlejnek obhajoval před poslanci bezpečnostního výboru, ten ho ale i přes odpor opozice nepřímo podpořil. Teď ho ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) musí hájit i před jedním z koaličních partnerů. A výtky Pirátů zajímají celou koalici. „Jakmile se setkám s panem předsedou Bartošem a to bude určitě během zítřka (úterka), tak si tu věc vyjasníme,“ avizoval premiér a předseda ODS Petr Fiala.

„V této těžké době je důležité, aby vláda měla důvěru a aby i služby, které pomáhají vládě řešit tu situaci, což je třeba případ civilní rozvědky, měly důvěru veřejnosti. To znamená rozptýlit veškeré obavy a pokud existují nějaká nařčení, tak je vyvrátit. A podle mě jsme k této cestě ještě nedospěli,“ popisuje vicepremiér a šéf Pirátů Bartoš.

Rakušana kritika překvapila

Petr Mlejnek se v polovině srpna účastnil také jednání vlády, kde měl vysvětlovat své kontakty s obviněným podnikatelem Redlem. Podle ministra vnitra do usnesení jejich klubu od Pirátů kritiku neslyšel.

„Jak vláda, kde i Piráti mají zastoupení, tak i bezpečnostní výbor, jehož jednání se účastnila i jejich zástupkyně, setrvání pana Mlejnka ve funkci ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace podpořili,“ tvrdí Rakušan.

„On nám tam sděloval ty skutečnosti a ukázalo se, že jsou trochu jiné. A to se musí vyjasnit, protože důvěryhodnost (tajných) služeb je prostě pro stát naprosto zásadní,“ oponuje Bartoš. Klub navíc podle něj pozdější Mlejnkovo vysvětlení před sněmovním výborem a komisí neshledal jako dostačující.

Vláda už předtím neshledala důvody pro výměnu v čele rozvědky. Přímo Mlejnkovi ale nechtějí důvěru vyjádřit ani další koaliční politici.

„Naši důvěru má určitě Vít Rakušan, on je zodpovědný jako ministr vnitra za tuto personální nominaci. Vláda setrvala na svém stanovisku, takže nevidím důvod cokoliv měnit,“ říká šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na dotaz přímo na Mlejnka zopakovala, že „důvěru má Vít Rakušan, protože ten je zodpovědný za tento výběr“.

Právě setrvávání Petra Mlejnka ve funkci je podle opozice jedním z důvodů, proč vyvolala čtvrteční hlasování o nedůvěře vládě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do Česka se vracejí z Blízkého východu další turisté

Do Česka zatím během úterý přiletěla z oblastí ohrožených konfliktem na Blízkém východě dvě letadla, celkem se čtyřmi stovkami lidí. Jedno z ománského města Salála, druhé z Maskatu také v Ománu. Na cestě do Prahy je nyní armádní airbus, který vyzvedl české turisty v jordánském Ammánu. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje ministerstvo zahraničí, asi 6,4 tisíce lidí. Slovensko dvěma evakuačními letadly dopravilo do Bratislavy z Jordánska více než sto lidí, mezi nimi jsou i tři Češi.
02:15AktualizovánoPrávě teď

Pavel vyzval poslance, aby se snažili o konsenzus v základních otázkách

Prezident Petr Pavel vyzval ve sněmovně poslance, aby nerezignovali na hledání shody a pokusili se vytvořit alespoň základní konsenzus mezi vládou a opozicí v otázkách bezpečnosti, vzdělávání, kvality zdravotní péče, energetické bezpečnosti nebo inovačního potenciálu. Zákonodárci by podle něj měli jít vzorem a ukazovat, že není nutné se vždy a na všem shodnout, ale je nutné spolu mluvit, poslouchat se a snažit se porozumět. Pavel mluvil ke stávající sněmovně poprvé. Prezident se mimo jiné vyslovil pro vyšší obranné výdaje a zastal se nevládních organizací.
14:01Aktualizovánopřed 30 mminutami

ŽivěSněmovna má jednat o pravomocích NKÚ, Babiš mluvil o letech z Blízkého východu

Vládní tábor chce na úterním sněmovním jednání řešit senátní ústavní novelu o pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Na programu jsou i další předlohy v prvním čtení. Patří k nim návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na uzákonění významného Dne české vlajky. Na úvod schůze vystoupil s projevem k poslancům prezident Petr Pavel. Babiš pak seznámil poslance s průběhem repatriace Čechů z Blízkého východu.
14:15Aktualizovánopřed 59 mminutami

Na jihu Moravy je nejvíc případů žloutenky v zemi

Situace kolem virové hepatitidy A v Jihomoravském kraji zůstává podle hygieniků nepříznivá. Od začátku roku přibyly stovky případů a kraj letos překonal Prahu, která měla loni nejvíce nemocných. V důsledku onemocnění zemřelo v Česku od ledna 2025 do února 2026 celkem 42 lidí, z toho šest na jižní Moravě. Epidemie však podle odborníků postupně slábne.
před 1 hhodinou

Akademický senát KTF UK zvolil Dvořáčka kandidátem na děkana

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) v úterý zvolil kandidátem na děkana církevního právníka Jiřího Dvořáčka. Pro bylo osm z devíti přítomných senátorů. Jeho protikandidát Jaroslav Brož z volby odstoupil. Vyjádřil překvapení nad tím, že volební zasedání nebylo zrušeno vzhledem k odkladnému účinku, který v únoru přiznal Brožově stížnosti Nejvyšší správní soud (NSS). Ten pozastavil účinek rozhodnutí bývalé rektorky UK Mileny Králíčkové o odvolání Brože z funkce děkana z loňského února.
před 2 hhodinami

Nikdo nám nedal žádné informace, stěžují si cestující, kteří se vrátili z Ománu

Cestující, kteří se do Česka vrátili druhým letadlem z Ománu, si po výstupu v Praze stěžovali na nedostatek informací i na dlouhý let s mezipřistáním. V Česku přistál letoun společnosti Smartwings před půl devátou dopoledne. Bylo v něm zhruba dvě stě lidí, většinou klientů cestovních kanceláří. Letoun, který odstartoval v pondělí z ománského města Salála, měl původně přistát v Praze v noci na úterý. Několik hodin ale strávil na mezipřistání v řeckém Heráklionu.
před 2 hhodinami

Konec uhlí přináší zlom, na který česká energetika není připravena

Řada hnědouhelných elektráren v Česku v současné době nevydělává peníze kvůli ceně emisních povolenek, jež musí platit. Vyplývá to z nového dílu ekonomické publicistiky ČT Bilance, který také upozorňuje, že překotný odchod od uhlí s sebou nese rizika pro české hospodářství.
14:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Seznam.cz podal žalobu na Babiše. Dlouhodobě lžou, říká premiér

Největší internetová firma v Česku Seznam.cz podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Důvodem jsou sílící útoky na společnost a ochrana dobré pověsti právnické osoby, sdělila mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová. Babiš řekl, že za výroky si stojí, média vlastněná Ivo Lukačovičem podle něj dlouhodobě lžou a manipulují, což prý může kdykoliv dokázat a také to udělá.
11:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...