Vláda schválila ošetřovné i příspěvek pro lidi v karanténě

34 minut
Mimořádné jednání vlády o opatřeních
Zdroj: ČT24

Vláda potvrdila další zpřísnění protiepidemických opatření, které oznámila už ve čtvrtek. Pravidla začnou platit v pondělí. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se už nebudou uznávat antigenní ani PCR testy. V plánu je i testování ve firmách. Ministři v demisi schválili také krizové ošetřovné ve výši 80 procent základu výdělku a příspěvek až 370 korun  za den v karanténě. Česko nebude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) následovat příklad Rakouska, které vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu.

Od pondělí 22. listopadu se podle rozhodnutí kabinetu nebudou testy na covid-19 uznávat jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do provozoven služeb, na hromadné akce nebo do gastronomických či ubytovacích zařízení budou muset prokázat kompletním očkováním proti covidu-19 nebo tím, že nemoc v posledních šesti měsících prodělali.

Členové vlády se netají tím, že se tak snaží přemluvit další lidi, aby se nechali naočkovat. Hovořil o tom ve čtvrtek ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), v pátek i Babiš. „Očkování je proto, abychom zabránili přehlcení nemocnic,“ zdůraznil. 

PCR testem se budou nadále moci prokazovat pouze neočkované děti do 18 let (do 12 let se nemusí prokazovat ničím) a lidé, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou očkovat. Že mají výjimku, však budou muset mít zaneseno v rámci covidového certifikátu. „Bohužel se nám stávalo, že lidé měli písemné zprávy, nedalo se ověřit, jestli je ta zpráva autentická,“ poznamenal Vojtěch.

K aktuálním opatřením v Česku není podle něj potřeba vyhlašovat nouzový stav. Ten by byl nutný, pokud by vláda omezovala například volný pohyb osob, míní ministr. Vyplývá to podle něj i z konzultací s resortními právníky. 

Podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (ANO) jsou kapacity pro PCR testování v České republice dostatečné. „Kapacity PCR testů se stále rozšiřují. Nyní po nich nebude asi taková poptávka, protože tlačíme na očkování v námi navrženém režimu. Cílem je, aby se lidé maximálně očkovali.“

„Jsou to opatření, která odpovídají dané situaci. A jsou srovnatelná s postupem Německa a dalších zemí,“ uvedl Havlíček v pořadu Události, komentáře. Ministr také upozornil na srovnání průběhu epidemie v Irsku a České republice.

 „Čísla těch, kteří mají infekci, jsou přibližně stejná, ale čísla v nemocnicích jsou čtyřiapůlkrát menší,“ zdůraznil s tím, že je podle něj nejdůležitější sledovat počet hospitalizovaných a zvyšovat proočkovanost obyvatelstva. 

Kabinet v demisi také schválil pokračování plošného testování ve školách. „Vláda rozhodla o pravidelném plošném testování v základních a středních školách. Probíhat bude každé pondělí,“ oznámil ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) na Twitteru.

Podle ministra zdravotnictví v demisi bude účinnost nového opatření od 6. prosince a naváže na již dříve schválené dvě vlny plošného testování 22. a 29. listopadu. „Nyní tedy od dalšího týdne každé pondělí bude probíhat screeningové testování ve školách v zásadě za stejných podmínek (jako dříve),“ řekl Vojtěch. Již ve čtvrtek uvedl, že stát pro školy zajistí antigenní testy a očkovaní se testovat nebudou.

Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová přitom hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové země, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodnou krajské hygienické stanice.

10 minut
UDÁLOSTI: Vláda oznámila výrazné zpřísnění proticovidových opatření
Zdroj: ČT24

Testování ve firmách

Testovat na covid-19 se bude od příštího týdne také ve firmách. Zaměstnavatelé musejí podle ministra zdravotnictví od pondělí jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testům musejí podrobit. Týká se to i živnostníků. Testovat se nebudou zaměstnanci pracující z domova ani ti, kteří v pracovní době vůbec nejsou ve styku s kolegy ani se zákazníky.

Podniky budou moci k testování použít antigenní testy, včetně samotestovacích sad, stát jim přispěje 60 korunami na osobu. Nebude povinné testovat v pondělí, ale všichni zaměstnavatelé budou muset mít dokončené první kolo do 29. listopadu.

Firmy jsou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) na testování připraveny, část jich testovala nepřetržitě. Není podle něj ani problém s nedostatkem testů. Distributoři jich mají momentálně na skladě tři miliony, což by podle Havlíčka mělo stačit na 14 dnů. Podle výkonného ředitele Unie zaměstnavatelských svazů Víta Jáska ale ve skutečnosti testy již chybějí. „V tuto chvíli nejsou dostupné,“ poukázal. Navíc podle něj 60 korun na nákup nestačí.

19 minut
Události, komentáře: vicepremiér Karel Havlíček (ANO) a Roman Kraus (ODS)
Zdroj: ČT24

Plošné testování se týká pouze neočkovaných zaměstnanců, kteří ani v posledním půlroce neměli covid-19. Nebude se vztahovat na očkované nad 60 let, o tom členové vlády ve čtvrtek hovořili. Kvůli tomu kritizoval kabinet šéf odborů Josef Středula. „I neočkovaný může být přenašečem, může také onemocnět, takže si myslím, že toto postrádá logiku. Ale nejhorší je chaotičnost,“ zdůraznil.

„Myslím, že kapacity na testování PCR testy nejsou dostatečné. Celá ta logistika je na mnoha místech velmi špatná. Výsledek se často lidé dozvídají až po osmačtyřiceti hodinách,“ upozorňoval předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus (ODS). V pořadu Události, komentáře. Člen takzvaného anticovid týmu budoucí vlády zdůraznil, že by se podle něj v podnicích měli testovat i očkovaní. 

Končící premiér předpokládá, že nová protiepidemická opatření budou platit do konce února. Uvedl, že Česko nepřistoupí k tak přísným opatřením jako Rakousko, které spustí od pondělí plošnou uzávěru, od 1. února rovněž zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Omezení se budou týkat i naočkovaných, dosud v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované.

O kompenzacích pro podniky bude ministr v demisi Havlíček ještě jednat. „Firmy si budou moci vybrat ze tří programů, které již fungují. Čím více firem pustíme do podpory, tím bude podpora menší, ale ještě o tom budeme diskutovat,“ avizoval s tím, že přesnou podobu kompenzací a benefitů pro podniky a podnikatele vláda teprve upřesní. 

Na služební cestu s PCR testem

Vojtěch dále oznámil, že neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě se budou v ubytovacích službách moci i po zpřísnění opatření prokázat PCR testem. 

K udělení výjimky pro lidi na služebních cestách vládu ve čtvrtek vyzvala Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). Pokud by se nemohli ubytovat lidé cestující za prací, ochromilo by to podle ní činnost firem.

V případě dovolené budou hotely i penziony od pondělí dostupné jen ale lidem s dokončeným očkováním nebo těm, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Výjimku budou dále mít děti do 12 let, děti a mladí do 18 let se budou moci prokázat PCR testem, stejně jako například lidé po první dávce očkování nebo druhé, od jejíž aplikace ještě neuplynulo 14 dní.

Ošetřovné

Vláda zároveň schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Oznámila to ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD) na Twitteru. K tomu, aby novely začaly platit, musí je ještě přijmout sněmovna a Senát a podepsat prezident.

„Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve,“ uvedla ministryně. Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu. 

Práce z domova

Úřady by měly kvůli epidemii co nejvíce využívat práci z domova, řekl po zasedání kabinetu v demisi premiér. Ministři podpořili doporučení náměstka pro státní službu Petra Hůrky, které obsahuje i další pokyny, jak by měly úřady s ohledem na epidemickou situaci fungovat.

Babiš řekl, že doporučení kopíruje stejný dokument, který vláda podpořila loni v září. Hůrka tehdy doporučil, aby úředníci na pracovišti s výjimkou vlastních uzavřených kanceláří pobývali výhradně se zakrytými dýchacími cestami.

Kvůli hrozbě nemoci měly také úřady preferovat elektronický nebo telefonický kontakt a elektronické formuláře před papírovými, na místa určená pro styk s veřejností se doporučovalo nainstalovat přepážku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Udržet deficit rozpočtu pod 300 miliardami bude velmi obtížné, míní Schillerová

Udržet deficit státního rozpočtu na letošní rok pod 300 miliardami korun bude velmi obtížné. Jednotliví ministři dostali za úkol šetřit, řekla v Otázkách Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS) počítal s deficitem 286 miliard korun. Ten ale podle Schillerové neodpovídal skutečnosti.
13:40Aktualizovánopřed 35 mminutami

Koaliční rada bude podle Schillerové řešit Turkovu žalobu na prezidenta

Koaliční rada bude v pondělí řešit i ohlášenou osobnostní žalobu čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka na prezidenta Petra Pavla, uvedla v Otázkách Václava Moravce místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Podle ní je otázkou, zda by žaloba měla šanci na úspěch vzhledem k tomu, že odmítnutý kandidát na ministra životního prostředí musí jako veřejně činná osoba strpět vyšší míru kritiky. Podle místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury (ODS) je Turek bez šance.
před 52 mminutami

Rozpočet bude v rozporu se zákonem, varuje Hampl

Národní rozpočtová rada podle jejího předsedy Mojmíra Hampla vnímá, že rozpočet připravovaný vládou Andreje Babiše (ANO) bude v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. V „příkrém rozporu se zákonem“ je podle něj přenesení platby na obnovitelné zdroje z občanů na stát. Původní návrh rozpočtu na letošní rok, který připravil předchozí kabinet Petra Fialy (ODS), byl podle Hampla „velmi na krev“. O problematice státního rozpočtu hovořil v Otázkách Václava Moravce.
před 1 hhodinou

Gigafactory v Dolní Lutyni postavena nebude, řekl Babiš

Továrna na výrobu baterií do elektroaut v Dolní Lutyni na Karvinsku postavena nebude, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Poukázal na nesouhlas tamních obyvatel. Výstavbu plánovala bývalá vláda Petra Fialy (ODS). Starosta obce Pavel Buzek (STAN) řekl, že je to pro něj nová informace, obyvatelé podle něj ale zřejmě na pozemcích nebudou chtít žádnou továrnu. Podle exministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) je Babišovo rozhodnutí velkou chybou.
11:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od pondělí hrozí při mrznoucím dešti tvorba ledovky

V západní polovině České republiky se bude od pondělního večera tvořit při mrznoucím dešti ledovka, v úterý se rozšíří k východu. V pásu od severozápadních Čech přes střední Čechy směrem na jihozápad Moravy může její tloušťka dosáhnout dvou až pěti milimetrů, sdělil v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě.
před 3 hhodinami

Hasiči vytáhli na povrch muže zraněného v jeskyni v Moravském krasu

Po téměř 21 hodinách byl zraněný muž vytažen z jeskynního systému u Rudice na Blanensku v Moravském krasu, uvedli v neděli kolem 8:40 hasiči. Po ošetření byl převezen do nemocnice. Podle reportéra ČT Tomáše Foltána patřil do skupiny tří profesionálních speleologů, kteří měli v jeskyni v sobotu za úkol prohlédnout podzemní prostor pro možnost dalšího rozšíření.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Brně na hlavním nádraží vykolejila lokomotiva, provoz je omezen

Na brněnském hlavním nádraží ráno při posunu částečně vykolejila lokomotiva. Provoz v místě je velmi omezen, většina dálkových spojů jede odklonem podobně jako regionální vlaky, které v některých úsecích ale nahradily i autobusy. Informoval o tom mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka a České dráhy (ČD). Podle Kavky ve vykolejené soupravě necestovali lidé.
před 5 hhodinami

Provoz malých vodních elektráren v mrazech blokují ledy

Vodní elektrárny při teplotách pod bodem mrazu často čelí problémům. Když se přidá dlouhodobé sucho, obzvláště ty malé je složité udržet v provozu. Jejich náhony totiž může zablokovat ledová tříšť, která se tvoří hlavně v přítocích ve vyšších nadmořských výškách. Oproti tomu větší energetická díla třeba na Vltavské kaskádě mohou elektřinu vyrábět bez omezení, protože mají v zádech velká vodní jezera a toky k přivaděčům k turbínám jsou umístěny dostatečně nízko, aby je led neohrozil.
před 9 hhodinami
Načítání...