Český spolek vybírá peníze na drony pro Ukrajinu. Dosud získal přes 203 milionů

V české sbírce na nákup dronů pro nasazení v boji na Ukrajině se dosud vybralo více než 203 milionů korun, oznámili zástupci spolku Skupina D, který veřejnou sbírku Drony Nemesis pořádá. Spolek také představil nový projekt, který má za cíl vybrat peníze na pořízení sta tun plastické trhaviny a dalšího ženijního a pyrotechnického materiálu.

Sbírka se podle zakladatelů spustila loni dva dny před Štědrým dnem, za necelý rok dárci přispěli 203,67 milionu korun. Podle jednoho ze zakladatelů spolku Jana Veverky bylo na Ukrajinu odvezeno asi dvanáct tisíc dronů, další tři tisíce čekají na vývoz. Do konce roku by jich podle něj mělo být odvezeno patnáct tisíc.

Herec a další ze zakladatelů spolku Ondřej Vetchý připomněl, že původní cíl bylo vybrat sto milionů korun. „Solidarita Čechů je uklidňující,“ řekl. Sbírka podle něj pomáhá napadené Ukrajině a zároveň chrání Česko.

Nový projekt s názvem Spravedlivá odplata chce sehnat peníze na nákup sta tun plastické trhaviny. Cílem je podle zástupců spolku pořizovat trhavinu postupně po pěti tunách, toto množství včetně dopravy odpovídá částce deseti milionů korun. Podle zástupce spolku Milana Mikuleckého má trhavina použití nejen v bojích, ale také při odminování území.

Čestným předsedou spolku je náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka, jeho zapojení do projektu v minulosti kritizovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Od června spolek prověřuje inspekce ministryně obrany. Armáda v listopadu na dotaz Deníku N uvedla, že předběžné závěry inspekce nejsou kritické.

Podle Veverky je samotná sbírka velmi kontrolovaná. „Máme nad sebou průběžný forenzní audit,“ uvedl. S jeho výsledky spolek seznámil úřad vlády, prezidenta Petra Pavla i předsedu nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, řekl Veverka.

Spolek má podle Mikuleckého za cíl také přenos zkušeností, v případě Ukrajiny se tak děje na ukrajinském území. S příslušníky české armády podle Mikuleckého Skupina D spolupracuje na neformální bázi. Spolek podle něj spolupracuje také s armádami dalších států.

Název spolku odkazuje ke Zvláštní skupině D, která vznikla za druhé světové války v roce 1941 ve Velké Británii pro výcvik československých parašutistů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
13:35Aktualizovánopřed 20 mminutami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
16:02Aktualizovánopřed 38 mminutami

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
15:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
10:47Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Správa železnic plánuje do roku 2033 elektrifikovat dalších 590 kilometrů tratí

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
10:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, dopravu to nezdrží, řekl Metnar

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.
před 6 hhodinami

Členské státy EU finálně schválily nová pravidla na ochranu psů a koček

Členské státy EU v pátek finálně schválily nový právní předpis, jehož cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci a sledovatelnost. Informovala o tom Rada EU. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy. Norma zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích. Opatření jsou namířená hlavně proti takzvaným množírnám.
před 7 hhodinami

Pavel a Steinmeier věří, že se události v Brně ponesou v duchu porozumění

Český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve společném prohlášení ocenili cestu usmíření, kterou „oba národy urazily po temné a bolestné kapitole dějin“. Česko a Německo společně ušly dlouhou cestu v duchu vzájemného porozumění, respektu a partnerství, uvedli. Věří, že ve stejném duchu se ponesou i nadcházející události v Brně. Prohlášení Hrad zveřejnil na svém webu.
před 8 hhodinami
Načítání...