V Lošanech roste památník tří odbojů, otevře se příští rok

V rodném domě Josefa Mašína vzniká památník tří odbojů. Nachází se v Lošanech na Kolínsku. Dělníci na domě zbourali střechu, zbyly pouze obvodové stěny. Část domu zůstane otevřená. Uvnitř byl ve středu při příležitosti 124. výročí narození odbojáře proti nacismu Josefa Mašína slavnostně zasazen morušovník. Místo by se mělo veřejnosti zpřístupnit v příštím roce.

Oprava Mašínova rodného domu začala letos. Loni vyhlásil spolek Mašínův statek veřejnou sbírku, ve které se zatím podařilo vybrat zhruba 2,5 milionu korun. Peníze slouží právě k vybudování památníku a sbírka stále pokračuje.

Druhá část Mašínova rodného domu zůstane zakrytá, v jedné z místností bude umístěný dopis, který se našel po Mašínové smrti v jeho cele. „Je to jeho testament, ve kterém svým dětem říká, aby se zachovaly stejně jako on, bojovaly za svobodu, pokud bude ohrožena,“ řekl místopředseda spolku historik Petr Blažek. V další zastřešené části podle něj bude pomocí světlovodů ve střeše vytvořena trikolora, která se bude po místnosti pohybovat s ohledem na pohyb slunce.

Nahrávám video

Ve druhém domě, který dcera Zdena Mašínová získala zpět a dříve sloužil jako stodola, má vzniknout vzdělávací centrum pro mládež. Součástí bude i malé muzeum s informacemi o třech československých odbojích a o samotném rodném domě. Dokončení této části památníku záleží na množství vybraných peněz.

Symbolické moruše

Moruše rostly na nedaleké návsi a Josef Mašín po nich jako dítě velmi rád lezl. „Jedna z historek popisuje, jak zachraňoval botky jedné dívence tady v Lošanech,“ řekl Blažek. „Můj otec měl rád přírodu a stromy. Když se vrátil z legií ve 20. roce sem na rodný statek, tak zasadil část stromů na návsi a tradovalo se, že k nim měl vztah,“ vzpomínala jeho dcera.

Rod Mašínů žil na statku po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová a zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se po útěku do Spojených států zpět do vlasti nevrátili.

Od roku 2017 zase v majetku rodiny

Mašínová u soudu od roku 2012 zpochybňovala smlouvu, kterou Josef Mašín postoupil statek svým dětem. Její otec jí prý podepsal pod nátlakem a skutečným vlastníkem tak byl podle ní v době úmrtí on. Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová, tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt potvrdil Krajský soud v Praze i Nejvyšší soud.

Až Ústavní soud v roce 2015 vrátil rozhodování kolínskému soudu, který podle soudců původně postupoval příliš formalisticky. K žalobě Mašínové se poté připojil její bratr Josef, který v minulosti odmítal mít s českou justicí cokoliv společného. Se žalobou souhlasili také dědicové po Ctiradovi Mašínovi, který zemřel v roce 2011. Kolínský soud nakonec na jaře 2017 rozhodl, že Mašín skutečně smlouvu podepsal pod nátlakem, a zneplatnil ji. Díky tomu mohla Mašínová požádat o nové dědické řízení. Oficiálním majitelem statku se rodina stala na konci roku 2017.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát schválil zvýšení rodičovského příspěvku

Senát schválil růst rodičovského příspěvku o padesát tisíc na čtyři sta tisíc korun pro rodiče dětí narozených od ledna 2027, zároveň vyzval k zavedení valorizace. Senát rovněž schválil změny v superdávce, podle kterých se podpora na bydlení nově stanoví podle okresů a ke zranitelným budou patřit samoživitelé s dětmi až do patnácti let. Horní komora ve středu též mimo jiné rozhodla, že staronovým členem Rady České televize (ČT) bude ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.
10:09Aktualizovánopřed 3 mminutami

V instantních nudlích byla bakterie salmonella, inspekce varuje před konzumací

Statní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před konzumací instantních nudlí značky REEVA, laboratorní testy v nich totiž zjistily přítomnost bakterií rodu Salmonella, které způsobují onemocnění salmonelózu. Šlo o nudle s kuřecí, zeleninovou a hovězí příchutí. SZPI o nálezu informovala v tiskové zprávě.
15:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Falešní telefoničtí bankéři si odpykají sedm let vězení, potvrdil soud

Tři Češi, kteří podváděli své spoluobčany z call-centra na Ukrajině coby falešní telefoničtí bankéři, si odpykají po sedmi letech vězení. Tresty jim pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl jejich odvolání. Muži se už dříve přiznali. Justice jejich počínání vyhodnotila jako účast na organizované zločinecké skupině, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Gang tvrdil svým obětem, že mají napadený bankovní účet a musejí si úspory převést jinam. Škodu vyčíslili kriminalisté na více než sto milionů korun.
před 5 hhodinami

Vnitro chce zrušit policejní ochrannou službu NKÚ. „Další pokus o vyhladovění,“ míní šéf úřadu

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) by mohl od příštího roku přijít o policejní ochrannou službu. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra, o kterém ve středu informoval server Seznam Zprávy. Úřad by si podle webu musel v budoucnu platit soukromou ochranu, která bude podle předběžných propočtů stát zhruba dvacet milionů korun ročně. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) v reakci uvedl, že návrh nevychází z politického rozhodnutí, ale z bezpečnostní analýzy policie.
před 9 hhodinami

VideoČím jsem starší, tím je tréma větší, říká Saskia Burešová. Slaví 80 let

Legendární moderátorka a hlasatelka Saskia Burešová slaví 80 let. V televizi pracuje skoro 60 let. Posledních 33 let moderuje pořad Kalendárium. „Kalendárium je vzdělávací pořad, který je výsadou veřejnoprávní televize, ale vždycky jsme chtěli spolu s manželem lákat na hravost a humor. Aby to diváky přilákalo k obrazovce a nebyla to jen suchá fakta,“ zavzpomínala Burešová v Událostech, komentářích. Tréma podle Burešové v povolání moderátorky hraje významnou roli zejména při zdokonalování mluveného projevu. „Čím jsem starší, tím je tréma větší,“ dodává. Rozhovor vedla Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

VideoVláda nepředstavila úspory, kritizuje Munzar. Nebudeme kouzlit, namítá Murová

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO) jednali o rozpočtu na příští rok. Podle premiéra bude schodek výrazně nižší než čtyři sta miliard korun. Letos kabinet přitom počítá s 310 miliardami. Příjmovou stranu chce posílit třeba skrze EET. Priority na té výdajové vidí mimo jiné v oblasti zdravotnictví nebo dopravních staveb. Prohlášení o vysokém deficitu kritizuje opozice. „Předešlá vláda se snažila snižovat tempo zadlužování. Babišova vláda dělá opak. Navíc nepředstavila žádné úspory,“ varoval v Událostech, komentářích místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS). „Magie nad rozpočty minulých let byla neskutečná. My nebudeme kouzlit s čísly a maskovat výdaje. Snižování deficitu má zajistit například EET nebo snižování inflace,“ oponovala členka rozpočtového výboru Jana Murová (ANO). K rozpočtu se vyjádřil také ekonom Aleš Bělohradský. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

V pátek může být výjimečně i 40 stupňů, varují meteorologové

Česko čeká v nadcházejících dnech další vlna extrémních veder. Už ve čtvrtek teploty překročí 35 stupňů Celsia, v pátek by na některých místech mohli lidé naměřit i 40 stupňů. O víkendu se trochu ochladí, citelněji v Čechách, začátkem příštího týdne ale teploty podle nynějších modelů znovu překročí 35 stupňů. Také noci budou tropické, kdy teploty neklesnou pod dvacet stupňů, uvedl Český hydrometeorologické ústav (ČHMÚ).
před 10 hhodinami

Plné kempy trápí požáry i krádeže. Provozovatelé apelují na bezpečnost

Tuzemské kempy jsou díky příznivému počasí zaplněné. S rostoucím počtem návštěvníků ale stoupá také riziko požárů, přibývá úrazů nebo krádeží. Provozovatelé, hasiči i policisté proto připomínají základní pravidla bezpečného táboření.
před 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.