ÚZIS zveřejní nedělní covidové přírůstky se zpožděním. Zálohuje prý data

Údaje o vývoji epidemie koronaviru za neděli budou zveřejněny výjimečně až v úterý ráno. Ústav zdravotnických informací a statistiky podle ministerstva zdravotnictví zálohuje data. Od pondělí mohou zájezdoví autobusoví dopravci žádat o další část kompenzací za ztráty v závěru loňského roku kvůli pandemii.

On-line přenos

Koronavirus - únor

  • 7:54

    Čína ohlásila přes 1500 nových případů koronaviru, což je její nejvyšší denní údaj. Zpřísňuje opatření, o místo přišel starosta postiženého Ťi-linu.

  • 7:41
    Česko

    Testy v Česku v pátek potvrdily 8365 nových případů covidu-19, o 110 víc než ve stejný den předchozího týdne. Reprodukční číslo se blíží jedné. Mírně stoupl také počet případů podezření na opakovanou nákazu, a to o šest desítek na 1652. Ubylo přitom provedených testů.

  • 7:40

    SOBOTA 12. BŘEZNA

Důvodem pondělního zpoždění jsou podle ministerstva zdravotnictví časově náročné operace související se zálohováním a zabezpečováním dat za celou dobu epidemie. „Data za neděli budou řádně doplněna, nedošlo k žádné ztrátě,“ ujišťuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. „Pouze z technických důvodů musíme odložit vygenerování datových sad a reportů,“ uvedlo ministerstvo. Nedělní data by tak měla být dostupná společně s novými údaji za pondělí.

Původně se nedělní data měla objevit v pondělí odpoledne, večer ale resort čas upravil. Obvykle ministerstvo údaje zveřejňuje každý den kolem 5:00. V minulosti už mělo několikrát zpoždění, k celodennímu odkladu došlo ale od začátku epidemie poprvé.

Ministerstvo na svém webu zveřejňuje počty potvrzených případů koronaviru za předchozí den, údaje o hospitalizacích s covidem-19 nebo takzvané incidenční číslo, tedy počet nových nákaz za posledních sedm dní přepočtených na sto tisíc obyvatel.

Podle posledních údajů ale pandemie nadále zpomaluje. V sobotu přibylo 5589 potvrzených případů covidu-19, zhruba o 2600 méně než týden předtím. Sedmidenní incidence byla s hodnotou 634 případů nejnižší od poloviny ledna. Počty prokázaných případů v mezitýdenním srovnání klesaly i v posledních dvaadvaceti únorových dnech. Od začátku měsíce se ale také významně snižuje množství provedených testů.

Například v domově důchodců ve Velkém Meziříčí na Žďársku proto skončila pomoc profesionálních hasičů. Ošetřovatelkám asistovali kvůli rozšíření nákazy covidem-19 od 18. února.

Zájezdoví dopravci mohou žádat o kompenzace

Stát mezi dopravce v programu Covid Bus III rozdělí čtyři sta milionů korun. Částka má podle ministerstva dopravy pokrýt ztráty za loňský listopad a prosinec. Ze státního rozpočtu už v minulých dvou letech nepravidelní dopravci získali náhradu za ztráty za více než 1,2 miliardy.

Podporu dostanou zájezdoví dopravci, kterým loni od 1. listopadu do 31. prosince poklesl obrat nejméně o padesát procent v porovnání se stejným obdobím roku 2019, tedy před koronavirovou krizí. „Chceme tak podpořit zejména malé a střední podnikatele v sektoru, který na dopravním trhu hraje svoji nezastupitelnou roli,“ uvedl již dříve ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Jeden žadatel může dostat maximálně 2,5 milionu korun. Stát bude výši dotace odvozovat od kapacity a emisní třídy autobusu. Více dostanou dopravci za autobusy s vyšší emisní třídou.

Pandemie v Německu slábne

V Německu za posledních čtyřiadvacet hodin přibylo 62 349 nových případů nákazy koronavirem a čtyřiadvacet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem německé úřady hlásily 73 867 infekcí a dvaadvacet úmrtí.

Sedmidenní incidence, tedy počet nových případů infekce na sto tisíc obyvatel, znovu klesla a dosáhla 1238,2. O den dříve tento ukazatel činil 1240,3 a před týdnem 1346,8.

V zemi, které má kolem třiaosmdesáti milionů obyvatel, se koronavirová nákaza od začátku epidemie prokázala u 14,75 milionu lidí, z nichž 122 702 nákaze podlehlo. Skutečný počet nakažených ale pravděpodobně bude výrazně vyšší, protože hodně případů není rozpoznáno, upozorňuje agentura DPA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Volby by podle modelu Kantaru vyhrálo ANO. Motoristé si pohoršili

Podle březnového volebního modelu roku 2026 by v době sběru dat překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny šest politických subjektů. První místo zaujímá hnutí ANO. Od voleb se přízeň voličů výrazněji nezměnila. Další subjekty následují s velkým odstupem. Na druhém místě je hnutí STAN, následuje ODS, poté Piráti. Pokud by strany kandidovaly samostatně, dostalo by se do sněmovny už jen hnutí SPD a Motoristé. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 9 hhodinami

Náměstek MŠMT Kettner se omluvil Minářovi a Halíkovi za sdílení falešného snímku

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu. Spolek Milion chvilek požadoval náměstkovo odvolání.
před 12 hhodinami

V Praze se protestovalo proti potratům i za práva žen

Prahou v sobotu odpoledne procházel Pochod pro život, který organizovali odpůrci potratů z Hnutí pro život. Na několika místech došlo k verbálním střetům mezi účastníky pochodu a kritiky jejich názorů. Policisté zadrželi pět lidí, kteří při blokádách průvodu neuposlechli jejich výzvy. Vážnější střety neřešili. Dopoledne se rovněž v Praze uskutečnila akce Praha je feministická, mimo jiné na podporu rozhodování žen o jejich těle, a tedy i o svobodě rozhodnout se o potratu v případě nechtěného těhotenství.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Dle Hřiba se v Maďarsku hraje o ruskou pátou kolonu, dle Rajchla o suverenitu

O víkendu rozhodnou voliči v Maďarsku o tom, jestli si křeslo premiéra udrží Viktor Orbán, nebo ho po šestnácti letech u moci vystřídá opozice. Poslanec Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) v Událostech, komentářích řekl, že se hraje o to, jestli bude pokračovat Orbánem reprezentovaný směr, který označil za „národně-tradicionalistický“, „suverénní“ a „sebevědomý“. „Je to rozhodování o tom, zda nadále bude vládnout v Maďarsku ruská pátá kolona,“ uvedl v debatě moderované Terezou Řezníčkovou šéf Pirátů Zdeněk Hřib.
před 15 hhodinami

Ministerstvo financí je proti vyšší rodičovské. Resort práce musí najít peníze

Ministerstvo financí nebude souhlasit se zvýšením rodičovské, pokud si na ni ministerstvo práce a sociálních věcí neuspoří ve svém rozpočtu. Odmítá zvedat v příštích letech výdaje státu. Poukazuje i na to, že bez dalších úprav by přidání mohlo oslabit motivaci matek k dřívějšímu návratu do práce. Vyplývá to z připomínek k chystané novele se zvýšením rodičovské od ledna pro nově narozené děti.
před 17 hhodinami

Možnost dobrovolně se vyloučit z hazardu využívá výrazně více lidí

Počet lidí, kteří se nechají dobrovolně vyloučit z hazardních her, prudce vzrostl. Aktuálně jich je přes 64 tisíc, což je více než dvojnásobek oproti konci roku 2024. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které rejstřík vyloučených osob spustilo už v roce 2020. Podle adiktologa Viktora Mravčíka k nárůstu přispěla novela zákona, která od července 2024 proces zjednodušila.
před 21 hhodinami

Soudy, zda Česko závazek k NATO splní, jsou dle Zůny předčasné. Opozice přístup kritizuje

Zatím není možné říct, zda Severoatlantická aliance český způsob financování obrany v letošním roce uzná jako splnění závazku dvou procent HDP, je potřeba počkat na oficiální výpočet, sdělil v rozhovoru pro ČT ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Pavel Žáček (ODS) v 90' ČT24 přístup kritizoval, neplnění je podle něj zřejmé už nyní. Podobně se vyjádřil jeho kolega z výboru pro bezpečnost Samuel Volpe (Piráti), podle něhož koalice šetří na obraně v nejhorší možnou dobu.
před 22 hhodinami
Načítání...