Turistů loni ubylo až o polovinu. Těch ze zahraničí dokonce o tři čtvrtiny

V loňském roce se v Česku ubytovalo 10,8 milionu turistů. Je to meziroční pokles o 51 procent. Zahraničních hostů bylo dokonce méně téměř o tři čtvrtiny. V hotelech, penzionech či kempech turisté strávili 31,2 milionu nocí, což byl meziroční pokles o 45,3 procenta. Informace přinesl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Až do loňska návštěvnost Česka několik let nepřetržitě rostla. „Pandemie značně omezila v loňském roce možnost cestování, proto všechny zdrojové zahraniční trhy zůstaly hluboko pod výsledky z minulých let,“ uvedli v úterý statistici.

Tuzemských hostů se loni v Česku ubytovalo bezmála osm milionů, o 28 procent méně než v předchozím roce. Češi strávili v ubytovacích zařízeních přibližně o pětinu méně nocí než o rok dříve, v případě cizinců dosáhl úbytek přenocování téměř 73 procent.

Nejvíce zahraničních turistů loni přijelo opět z Německa, a to 819 tisíc, což bylo meziročně o více než šedesát procent méně. Poláků dorazilo 287 tisíc, zhruba o 57 procent méně, turistů ze Slovenska téměř o dvě třetiny méně, konkrétně 274 tisíc. „Příjezdy ze vzdálených destinací klesly nejvýrazněji, například turistů z Číny se ubytovalo pouze 6,4 procenta oproti roku 2019,“ sdělili statistici.

Pokles zaznamenaly všechny kraje

V posledním čtvrtletí loňského roku se v Česku ubytovalo 663 tisíc turistů, meziročně téměř o 86 procent méně. Počet přenocování klesl o čtyři pětiny na 2,1 milionu nocí. Českých turistů v posledním kvartále roku ubylo téměř o tři čtvrtiny, zahraničních turistů bylo meziročně méně dokonce o 96 procent.

Regionálně návštěvnost od října do prosince poklesla ve všech krajích republiky. Nejhlubší propad nastal v Praze, kam meziročně přijelo o 1,9 milionu hostů méně, což byl pokles o 93 procent. Značný úbytek přenocování zaznamenal také Karlovarský kraj.

Výrazně menší zájem hlásily v posledním čtvrtletí všechny sledované kategorie ubytovacích zařízení. Ve čtyřhvězdičkových hotelech bylo hostů meziročně o 89 procent méně, ve tříhvězdičkových o 85 procent méně, v penzionech se počet ubytovaných turistů snížil o tři čtvrtiny.

Ubytovací zařízení musela být loni na jaře a pak znovu od podzimu kvůli koronaviru zavřená. Oživení poptávky po ubytování tak přinesla pouze letní sezona, cizinci v ní ale chyběli.

Lepší hotely a kempy zaznamenaly větší zájem u české klientely

Služeb pětihvězdičkových hotelů a kempů využilo loni podle ČSÚ meziročně více Čechů, a to zejména díky příznivějším cenám. Tato zařízení se také více zaměřovala právě na tuzemskou klientelu. Přesto se ale nepodařilo nahradit výpadek zahraničních hostů. 

Prázdninové uvolnění restrikcí vedlo k obrovskému zájmu o dovolenou v Česku. Ubytování domácích hostů vzrostlo v červenci a srpnu meziročně o více než dvacet procent.
Pavel Vančura
vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ

V luxusních pětihvězdičkových hotelech se v minulém roce ubytovalo o tři tisíce domácích hostů více než v roce 2019. Tato zařízení podle vedoucího oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavla Vančury cílí na zahraniční hosty, kterých do nich přijelo meziročně skoro o milion méně. Pětihvězdičkové hotely tak loni zaznamenaly propad o zhruba 70 procent.

Do kempů loni přijelo o 45 tisíc Čechů více proti předloňskému roku, zároveň ale o 80 tisíc méně cizinců. Kempy tak ve finále zaznamenaly meziroční pokles o 2,5 procenta.  

Skoro 11 tisíc ubytovacích zařízení

Největší podíl na návštěvnosti, 25 procent, mají čtyřhvězdičkové hotely, tříhvězdičkové zaujímají podíl 24 procent, na třetím místě jsou penziony s podílem 16 procent. „Využití těchto zařízení šlo dramaticky dolů, u čtyřhvězdičkových hotelů je na úrovni 35 procent, ale například pouze 25 procent v případě penzionů,“ uvedl Vančura.  

V České republice loni podle ČSÚ fungovalo 10 706 hromadných ubytovacích zařízení. Penziony z nich tvoří 42 procent, na tříhvězdičkové hotely připadá 13 procent, pěti- a čtyřhvězdičkové hotely zaujímají z celkového počtu osm procent, ostatní hotely pět procent, stejně jako kempy. Na ostatní typy ubytování připadá 25 procent.