TÉMA

Turismus

Místo argumentů zní emoce, říká Hladík o Křivoklátsku. Starostka se obává turismu

Zřízení národního parku nezmění krajinu Křivoklátska, a tento krok může navíc přinést další peníze obcím a rozvoj infrastruktury v regionu, řekl v Událostech, komentářích ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Proti rozšíření chráněné oblasti brojí tisíce místních obyvatel, často ale místo argumentů zaznívají spíše jen emoce, míní ministr. Podle starostky obce Karlova Ves a předsedkyně Svazku obcí Křivoklátska Ivety Kohoutové (nestr.) se lidé obávají, že přijdou o venkovský styl života a také dopadů nadměrného cestovního ruchu.
10. 7. 2024|

Češi před prodlouženým víkendem plní vlaky, policisté posilují hlídky

Češi vyrážejí na prodloužený prázdninový víkend. Dopravci na železnici hlásí obsazeno, někteří ale přidávají další vagony. Například České dráhy doporučují cestujícím, aby zkusili v okolí velkých měst i regionální spoje, které mohou být obsazené méně než dálkové vlaky. Na následující tři dny se připravují také policisté, do terénu vyšlou navíc stovky hlídek. Zaměří se na rychlost, telefonování za volantem, technický stav aut nebo bezpečnostní pásy.
4. 7. 2024|

Kvůli problémům s odbavováním zavazadel se snaží pražské letiště sehnat brigádníky

Pražské letiště se v posledních dnech potýká s problémy s odbavováním zavazadel. Polovina zavazadel z problémových letů už je ale na cestě za majiteli v destinacích. Zbytek Letiště Václava Havla pošle podle mluvčí Kláry Divíškové v průběhu středy. Lidé v předchozích dnech čekali na své kufry i několik hodin. Může za to nedostatek personálu a hustý letní provoz. Nadále přetrvávají problémy s výdejem zavazadel. Kvůli tomu se nyní letiště snaží sehnat nové brigádníky. Oslovilo i jiné firmy jako například ČD Cargo.
3. 7. 2024Aktualizováno3. 7. 2024, 20:05|

Lesní požáry sužují Řecko. Za jedním má být ohňostroj z jachty

Hasiči na řadě míst Řecka stále bojují s lesními požáry, zatímco někteří lidé se navzdory neustálým varováním chovají nezodpovědně a ke vzniku požárů tak v suchém a horkém počasí přispívají. Agentura DPA informovala mimo jiné o lesním požáru na ostrově Hydra způsobeném ohňostrojem, který dělali turisté na jachtě poblíž pobřeží. V pátek zemřel pětapadesátiletý dobrovolný hasič, který pomáhal bojovat s požáry na severozápadě Peloponéského poloostrova v regionu Elida.
22. 6. 2024|

V Krkonoších vztyčili kvůli neukázněným turistům ochranné sítě

Správci českého a polského krkonošského národního parku (KRNAP) v úterý před letní sezonou rozmístili stovky metrů ochranných sítí. Nacházejí se kolem návštěvnického prostoru na vrcholu Sněžky a v nedalekém Obřím sedle. Jedná se o dočasné opatření proti neukázněným turistům, kteří chodí tam, kam nemají. Metr vysoké sítě tam budou do konce října.
18. 6. 2024|

Aplikace zavede turisty na neznámá, ale zajímavá místa. Na Šumavě ji otestovali školáci

Školáci na Šumavě se v pátek pustili do testování aplikace, která představuje turistům méně známé trasy a učí je chovat se k přírodě šetrněji. Vznikla ve spolupráci se správci národních parků, za dva měsíce svého fungování má už jedenáct tisíc registrovaných uživatelů. Na vytipovaných výletech je upozorňuje na vzácné nebo chráněné rostliny a živočichy. Má pomoci šetřit přírodu tam, kde se potkává nejvíc lidí.
15. 6. 2024|

Místo turistů raketový poplach. Golanské výšiny kvůli válce i poloze zejí prázdnotou

Turistický ruch v Izraeli se kvůli probíhající válce na Blízkém východě dramaticky propadl. Statistiky vykazují meziroční pokles o 80 procent. Ještě horší situace je pak v severní části Golanských výšin. Tamní ekonomika je přitom orientovaná právě na turistiku – jak letní, tak zimní. V krizi se region ocitl především kvůli své poloze – leží u hranic se Sýrií a Libanonem.
3. 6. 2024|

Masový turismus nesmyslně šroubuje nájmy, protestují Mallorčané

Tisíce lidí protestovaly na španělských Baleárských ostrovech proti masovému turismu. Do ulic hlavního města Palma de Mallorca vyšlo zhruba deset tisíc obyvatel, stovky se účastnily menších demonstracích na Menorce a Ibize. Místním vadí zejména skupování nemovitostí za účelem pronájmu a s tím spojené šroubování cen.
27. 5. 2024|

Barcelona zápolí s přemírou turistů. Virtuálně zrušila linku autobusu, kterou přehlcovali

Barcelona vyhodnocuje, nakolik fungují opatření proti přemíře turistů. Minulý měsíc nechala radnice vymazat z mobilních map autobusovou linku k druhému nejnavštěvovanějšímu místu v katalánské metropoli. Tím je Parc Güell od architekta Antoniho Gaudího, do kterého už může vstoupit jen patnáct tisíc lidí denně. Město se chystá zavést i další opatření proti turistickému náporu.
26. 5. 2024|

Při kolapsu restaurace na Mallorce zemřeli dvě německé turistky, Španělka a Senegalec

Většina lidí postižených částečným zřícením budovy přímořské restaurace v letovisku Playa de Palma na španělském ostrově Mallorca jsou cizinci a turisté. Zemřely dvě mladé německé turistky a dva zaměstnanci baru ze Španělska a Senegalu, přiblížila policie.
24. 5. 2024Aktualizováno24. 5. 2024, 11:49|

Turisté se k nejvyššímu vodopádu na české straně Šumavy po stezce nedostanou, opravuje se

Správa šumavského národního parku uzavřela cestu k Bílé strži – nejvyššímu vodopádu na české straně Šumavy. Před letní sezonou musí opravit vyhlídkovou plošinu a celou stezku, která k vodopádu vede.
23. 5. 2024|

Cestu do Špindlerova Mlýna komplikují opravy mostů. Práce potrvají celé léto

Na silnici vedoucí do Špindlerova Mlýna se rekonstruují tři mosty. Turisté, kterých s oteplením v Krkonoších přibývá, tak musí po cestě počítat se zdržením. Komplikace to představuje ale i pro zdravotníky a horské záchranáře. Stavební práce tam potrvají celé léto.
12. 5. 2024|

Čeští turisté zvyšují nároky. Žádají lepší služby i spoje

Na horách i na vodních cestách začala turistická sezona a do cestovních kanceláří se vracejí klienti. Předprodeje zájezdů na léto jsou v meziročním srovnání až o 30 procent vyšší, podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se tak dostávají na předpandemickou úroveň. Češi, kteří se rozhodnou vyjet do zahraničí, se navíc nebojí utrácet. Roste zájem o luxusnější hotely, kompletní služby nebo i vzdálenější exotické destinace.
2. 5. 2024Aktualizováno2. 5. 2024, 06:42|

PŘEHLEDNĚ: Benátky nově vybírají poplatek za vstup. Jak ho zaplatit a kdo má výjimku

Italské Benátky od čtvrtka zavádějí poplatek ve výši pěti eur (asi 126 korun) pro návštěvníky, kteří v tomto městě stráví jen několik hodin a nepřenocují v něm. Město bude poplatek vybírat v roce 2024 po 29 dní, kdy je na centrum největší nápor. Radnice si od tohoto opatření slibuje omezení počtu turistů, kteří do historické části města v laguně míří v hlavní sezoně.
25. 4. 2024Aktualizováno25. 4. 2024, 20:08|

„Už stačilo.“ Přes padesát tisíc lidí demonstrovalo v sobotu na Kanárských ostrovech proti masové turistice

Desítky tisíc lidí demonstrovaly v sobotu na Kanárských ostrovech proti masové turistice v tomto španělském autonomním regionu v Atlantském oceánu. Do ulic a na promenády u pláží vyšlo manifestovat podle deníku El País přes 57 tisíc lidí, některá média uvádějí i více než sto tisíc účastníků, kteří požadují mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní obyvatele. V solidaritě s nimi v sobotu demonstrovaly také skupiny lidí v Madridu či Barceloně.
21. 4. 2024|

V Moravském krasu se mění turistická trasa u Jáchymky. Hnízdí tam sokol a potřebuje klid

Ochránci přírody museli kvůli hnízdění sokola stěhovavého změnit turistickou trasu v Moravském krasu. Pár sokolů se totiž nově uhnízdil na jeskyni Jáchymka, zatímco v minulosti se zdržoval na Býčí skále. Samice teď potřebuje klid, aby hnízdo předčasně neopustila, a mláďata se tak mohla na konci dubna vylíhnout a v polovině června vylétnout z hnízda.
18. 4. 2024Aktualizováno18. 4. 2024, 14:26|

V Británii roste zájem o filmová místa. Třetina turistů chce aspoň jedno navštívit

Velká Británie hledá způsob, jak podpořit cestovní ruch. Úřady proto letošek vyhlásily rokem filmové turistiky. Věří, že návštěva oblastí spojených s natáčením slavných děl přinese do státního rozpočtu více než dosavadních 25 miliard korun ročně. Některé památky by navíc bez filmových fanoušků nedokázaly přežít.
18. 4. 2024|

Boom elektrokol skončil. Prodejci řeší plné sklady, podepisuje se to i na bateriích

Zájem o kola a elektrokola výrazně klesl. České televizi informaci potvrdili vybraní prodejci jízdních kol a elektrokol. Velkému přeskladnění čelí všichni od distributorů až po maloobchodní prodejce.
8. 4. 2024|

Teplé počasí vylákalo turisty do přírody i na památky

Díky teplému počasí začíná turistická sezona o něco dříve než loni. Na některých známých místech se od rána tvořily fronty. Podle provozovatelů památek i zástupců restaurací a hotelů také přibývá zákazníků. Mezi nejvytíženější turistická místa patří kromě Prahy hlavně Český Krumlov a Kutná Hora, návštěvníci ale míří i na Ještěd. Punkevní jeskyně a Adršpašské skály jsou zase nejnavštěvovanějšími přírodními krásami. V sobotu cestám nahrávalo v podstatě letní počasí, na mnoha místech Česka padaly teplotní rekordy, v Doksanech bylo 27,8 stupně Celsia.
6. 4. 2024|

V Thajsku hořel trajekt, cestující se zachránili skokem do moře

Plameny na palubě trajektu na turisty vyhledávaný ostrov Koh Tao ve čtvrtek donutily cestující opustit loď tím nejrychlejším způsobem. Podle místních zpráv se podařilo zachránit z moře všech 108 osob. Požár vypukl ve strojovně lodi. Úřady uvedly, že příčina zatím nebyla zjištěna a probíhá vyšetřování.
5. 4. 2024|

Začneme vybírat poplatky od turistů, potvrdil starosta Benátek

Poplatek za návštěvu italských Benátek skutečně odstartuje 25. dubna, potvrdil starosta města Luigi Brugnaro. Systém zatím bude v testovacím režimu. Turisté, kteří město navštíví, aniž by v něm přespali, tak budou muset uhradit pět eur (125 korun). Kontroly budou namátkové.
4. 4. 2024|

Chlouba Olomouce bude nejméně dva roky pod lešením. Sloup Nejsvětější Trojice čeká rekonstrukce

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, který je na seznamu památek UNESCO, čeká rekonstrukce. Oprava 32 metrů vysoké dominanty Horního náměstí má trvat až 990 dní. Sloup tak bude před zraky obyvatel a turistů zahalen nejméně dva roky. Na oplocení kolem sloupu budou instalovány fotografie a informace o této památce, popsal akademický sochař René Tikal, který zakázku na opravu získal.
4. 4. 2024Aktualizováno4. 4. 2024, 15:12|

Bulharsko a Rumunsko vstoupily do Schengenu

Bulharsko a Rumunsko vstoupily do schengenského prostoru. Po třinácti letech čekání zatím končí kontroly na vzdušných a námořních hranicích s ostatními členskými zeměmi, pozemní kontroly kvůli vetu Rakouska, které se bojí přílivu žadatelů o azyl, zůstávají. To znepokojuje řidiče kamionů, upozornila agentura AFP.
31. 3. 2024Aktualizováno31. 3. 2024, 11:42|

Procházky s virtuální realitou nebo kolo s průvodcem. Praha startuje hlavní turistickou sezonu

O velikonočních svátcích začíná v metropoli hlavní turistická sezona. Návštěvníky letos čekají novinky v podobě vycházek s virtuální realitou, nordic walkingu nebo jízdy na kole s průvodcem. Po několikaměsíční pauze mohou lidé navštívit také Novomlýnskou vodárenskou věž nebo využít delší otevírací doby v některých památkách. Podle Prague City Tourism přijede do metropole na Velikonoce až přes 200 tisíc návštěvníků. Vstupné na památky až na výjimky dražší nebude.
29. 3. 2024|