Tři vojáci, padlí v Afghánistánu, obdrželi in memoriam ocenění od velvyslance USA

Události: Tři vojáci, padlí v Afghánistánu, obdrželi in memoriam ocenění od velvyslance USA (zdroj: ČT24)

Americký velvyslanec v Praze Stephen King ocenil in memoriam tři české vojáky, kteří letos v srpnu padli při útoku sebevražedného atentátníka během hlídky v okolí základny Bagrám v Afghánistánu. Rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek obdrželi americkou medaili Bronzová hvězda (Bronze Star Medal) a odznak Combat Infantry Badge při slavnostním nástupu příslušníků jejich jednotky na pražském Vítkově.

Středečního nástupu ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově se účastnili příslušníci desáté strážní roty BAF (Bagram Air Field), kteří hlídali spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parván, a sedmého týmu Scan Eagle, který se věnuje vzdušnému průzkumu a podpoře jednotek během patrolování. 

Poslední příslušníci české strážní roty, tvořené především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora, se po půlroční misi vrátili do Česka začátkem listopadu.

Nástup zahájila minuta ticha na památku příslušníků roty, kteří v Afghánistánu zemřeli. Dekorování vojáků se účastnili ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu armády Aleš Opata.

„Nastoupilo celkem 163 vojáků ze 173 mužů jednotky, někteří se nemohli zúčastnit ze závažných, třeba rodinných nebo zdravotních důvodů a chybí také tři čeští vojáci, kteří zemřeli na začátku srpna u základny Bagrám po útoku sebevražedného atentátníka, za ty se držela minuta ticha a proběhla také modlitba,“ uvedla z místa redaktorka ČT Kateřina Trnková.

King předal in memoriam odznaky a medaile, které náleží padlým vojákům na základě výnosu amerického ministerstva obrany.

Tři padlí čeští vojáci obdrželi in memoriam ocenění od velvyslance USA (zdroj: ČT24)

Příslušníci BAF byli oceněni medailemi Za službu v zahraničí, pětice vojáků převzala Záslužné kříže ministra obrany, 11 členů roty bylo oceněno armádním čestným odznakem Za zásluhy. Devět z vojáků je nově nositeli odznaku Za bojový kontakt.

Vojáci převzali také ocenění americké armády Army Commendation Medal, Army Achievement Medal a Combat Infantry Badge. Už v srpnu byli tři padlí vojáci in memoriam povýšeni do hodnosti štábních praporčíků.

Tři čeští vojáci, kteří zahynuli při srpnovém útoku sebevražedného atentátníka, patřili mezi příslušníky desáté strážní roty. Čtvrtou letošní českou obětí v Afghánistánu byl psovod Tomáš Procházka. Na základně Šinánd nepřežil útok afghánského vojáka, který začal střílet na vozidlo s Čechy.

O několik dní dříve bylo po útoku vozidlem naloženým výbušninami zraněno pět Čechů, jeden z nich vážně.