TÉMA

Češi v Afghánistánu

Rodiny padlých vojáků prožívají smutné Vánoce. Bratr jednoho z nich chce do armády

Letošní rok byl druhým nejtragičtějším v počtu padlých českých vojáků v zahraničních operacích. V Afghánistánu zahynuli čtyři muži – Tomáš Procházka, Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek. Ztrátu svých blízkých pocítili pozůstalí naplno znovu o Vánocích.
26. 12. 2018|
Češi v Afghánistánu

Doky a Bred. Psi padlého českého vojáka se znovu připravují do akce

Psi psovoda Tomáše Procházky, který zemřel v říjnu po útoku afghánského vojáka, se připravují opět do akce. Doky a Bred se po útoku na základně Šindánd v provincii Herát vrátili domů do kynologického centra v Chotyni. Nyní už mají nové pány a rýsuje se jim plnění dalších úkolů.
4. 12. 2018|
Češi v Afghánistánu

Tři vojáci, padlí v Afghánistánu, obdrželi in memoriam ocenění od velvyslance USA

Americký velvyslanec v Praze Stephen King ocenil in memoriam tři české vojáky, kteří letos v srpnu padli při útoku sebevražedného atentátníka během hlídky v okolí základny Bagrám v Afghánistánu. Rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek obdrželi americkou medaili Bronzová hvězda (Bronze Star Medal) a odznak Combat Infantry Badge při slavnostním nástupu příslušníků jejich jednotky na pražském Vítkově.
28. 11. 2018Aktualizováno28. 11. 2018, 20:07|
Češi v Afghánistánu

Vojáky USA a ČR vyšetřují kvůli smrti Afghánce obviněného ze zabití psovoda Procházky

Čeští a američtí vojáci jsou vyšetřováni kvůli úmrtí zbitého afghánského vojáka Vahidulláha Chána, který byl ve vazbě pro podezření ze zabití českého vojenského psovoda Tomáše Procházky z minulého měsíce. Informoval o tom americký deník The New York Times a České televizi to následně potvrdil mluvčí afghánské mise NATO. Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek důrazně odmítl, že by vojáci takový čin spáchali, a uvedl, že jde o standardní vyšetřování.
27. 11. 2018Aktualizováno27. 11. 2018, 20:00|
Češi v Afghánistánu

Do afghánského Herátu brzy odletí nový kynolog

Psovod, který v Afghánistánu zastoupí zabitého vojáka Tomáše Procházku, je už připravený na misi. Na základnu Šindánd v provincii Herát odletí v nejbližší době. Štábního praporčíka Procházku zastřelil afghánský voják 22. října. Ve středu se s ním rozloučily stovky lidí, pohřeb s vojenskými poctami proběhl na hřbitově v Prachaticích, odkud Procházka pocházel.
9. 11. 2018|
Češi v Afghánistánu

Stovky lidí se rozloučily s kynologem, který zahynul na misi v Afghánistánu

Stovky lidí se přišly v Prachaticích rozloučit se štábním praporčíkem Tomášem Procházkou. Jedenačtyřicetiletý vojenský kynolog zahynul 22. října na misi v Afghánistánu. Poslední rozloučení s vojenskými poctami proběhlo na hřbitově v Prachaticích, odkud Procházka pocházel.
7. 11. 2018Aktualizováno7. 11. 2018, 14:28|

Zákaz návštěv. USA po útocích na Čechy omezily kontakty s afghánskými vojáky

Americká armáda v reakci na poslední útok na české vojáky v Afghánistánu omezila osobní kontakty mezi svými příslušníky a členy afghánských bezpečnostních složek. Informoval o tom americký list The Washington Post. Spojené státy mimo jiné dočasně stáhly svoje vojáky z afghánských bezpečnostních zařízení.
25. 10. 2018|

Padlý voják Tomáš Procházka bude pohřben s vojenskými poctami

Na letišti v pražských Kbelích přistál ve středu asi dvacet minut před půlnocí armádní speciál s pozůstatky štábního praporčíka Tomáše Procházky, který padl v Afghánistánu při pondělním útoku. Do nejvyšší praporčické hodnosti byl padlý voják povýšen in memoriam před odletem. Ministr obrany Lubomír Metnar mu také udělil Kříž obrany státu – nejvyšší resortní vyznamenání. Procházka bude pohřben s vojenskými poctami.
24. 10. 2018Aktualizováno25. 10. 2018, 11:38|

NATO by mělo zvážit odchod z Afghánistánu, míní Zaorálek. Petříček i Babiš to odmítají

Podle bývalého ministra zahraničí a šéfa sněmovního zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by mělo NATO zvažovat odchod z Afghánistánu. Řekl to v reakci na úmrtí dalšího českého vojáka na misi v této zemi. Pochybnosti o misi mají KSČM a SPD, naopak pravicové strany jsou pro pokračování, protože vojáci svým působením v Afghánistánu chrání i Česko. Podobně to vidí i ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD a premiér Andrej Babiš (ANO). Politici také vyjadřují soustrast rodině padlého vojáka, sněmovna držela na jeho počest minutu ticha.
23. 10. 2018Aktualizováno23. 10. 2018, 20:45|

V Afghánistánu padl další český voják, dva byli zraněni

Při útoku na vozidlo české jednotky v afghánské provincii Herát zemřel 42letý český voják. Další dva vojáci byli zraněni, ale nejsou v ohrožení života. Uvedla to česká armáda. Podle NATO na Čechy zaútočil afghánský voják, bližší podrobnosti ale aliance nezveřejnila.
22. 10. 2018Aktualizováno22. 10. 2018, 23:30|

Stav zraněného českého vojáka se zlepšil, z Afghánistánu se vrátí koncem týdne

Zdravotní stav českého vojáka zraněného minulý týden při útoku v Afghánistánu umožní na konci týdne jeho převoz do Česka. Přiletí pro něj armádní speciál. Uvedla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
22. 10. 2018|
Češi v Afghánistánu

Vážně zraněného vojáka přepraví do Česka speciál příští týden

Vážně zraněného českého vojáka přepraví letecký speciál z Afghánistánu do Česka příští týden. Podle lékařů prospěje rekonvalescenci ještě několik dní umělého spánku. Poškození míchy u něj žádná z operací nepotvrdila. Kromě něj se terčem sebevražedného atentátníka ve středu stalo ještě dalších pět českých vojáků, z nichž čtyři utrpěli zranění. Posledního z nich propustí z bagrámské vojenské nemocnice v sobotu.
19. 10. 2018|

Útok v Afghánistánu nemířil přímo na české vojáky, míní Opata

Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První v sestavě jelo americké auto, řekl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu AČR Aleš Opata. Při útoku bylo zraněno pět českých vojáků, všichni jsou mimo ohrožení života. Tři již byli propuštěni z nemocnice, jeden zůstává na pozorování. Těžce zraněný voják je již po druhé operaci ve stabilizovaném stavu, a jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude převezen do Česka, řekl ministr obrany Lubomír Metnar (nestr. za ANO).
18. 10. 2018Aktualizováno18. 10. 2018, 15:55|

Atentátníci zranili v Afghánistánu pět českých vojáků, jednoho těžce

V Afghánistánu bylo zraněno při útoku na hlídku pět českých vojáků. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení života. Další voják zůstává v nemocnici. Tři vojáci byli z nemocnice propuštěni a vrátili se k jednotce. Atentátníci zaútočili automobilem naloženým výbušninami na obrněný automobil českých vojáků. Sdělila to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Ministr obrany Lubomír Metnar vojákům poděkoval za odvahu a odhodlání.
17. 10. 2018Aktualizováno17. 10. 2018, 23:57|

Co se stalo v Afghánistánu? S jistotou se to nedozvědí ani příbuzní padlých, říká Jiří Šedivý

Informaci Lidových novin o zásahu speciálních sil české armády proti pachatelům srpnového útoku na hlídku NATO, při kterém zahynuli tři čeští vojáci, oficiální místa nepotvrdila. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý řekl České televizi, že se nic jiného ani nedá čekat. Zásada, že se speciální operace nekomentují, platí v celém světě a nic se nejspíše nedozvědí ani pozůstalí.
17. 10. 2018|

Dokonaná odveta. Výsadkáři zabili v Afghánistánu strůjce útoku na české vojáky

České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci. Dalšího spoluorganizátora Češi zajali. Napsaly to Lidové noviny (LN), kterým informaci potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. K odvetné akci došlo údajně již několik týdnů po atentátu.
17. 10. 2018Aktualizováno17. 10. 2018, 12:18|

Čeští vojáci v Afghánistánu po smrti tří mužů už nejsou v první linii

Čeští vojáci, kteří v Afghánistánu hlídají koaliční základnu Bagrám, už nebudou na výjezdech do nebezpečných míst chodit v první linii. Deníku Právo to řekl zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský. Místo toho budou čeští vojáci podporovat a krýt své afghánské kolegy.
15. 9. 2018Aktualizováno15. 9. 2018, 20:32|

Čeští vojáci znovu hlídkují v afghánském Bagrámu

Čeští vojáci obnovili hlídkování v okolí spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu. Základnu neopouštěli od sebevražedného útoku z počátku srpna, při kterém přišli o život tři příslušníci české armády. O návratu na patroly rozhodl velitel spojenecké mise Resolute Support John Nicholson.
3. 9. 2018|

Zeman k velvyslancům: V Afghánistánu se bojuje i za Česko, v EU už se nekrčíme

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě české velvyslance, kteří se tento týden v Praze účastní pravidelné porady. Mluvil před nimi hlavně o zahraničních misích a Evropské unii. Odmítl také, že by mezi ním a vládou existovaly rozpory v zahraniční politice.
29. 8. 2018Aktualizováno29. 8. 2018, 15:43|

V Plzni se lidé naposledy rozloučili s padlým vojákem Patrikem Štěpánkem

Rodina i veřejnost se v Plzni naposledy rozloučily s Patrikem Štěpánkem, který se společně s dalšími dvěma českými vojáky stal obětí sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Před kostelem, kde byla pohřební mše, vzdalo vojákovi hold kolem tří set lidí. Pohřeb se na přání rodiny konal bez účasti médií.
17. 8. 2018Aktualizováno17. 8. 2018, 14:50|

Hluboká nad Vltavou se rozloučila s Kamilem Benešem. Padl na misi v Afghánistánu

Pohřbem s vojenskými poctami se v Hluboké nad Vltavou rozloučila rodina, armáda a veřejnost s Kamilem Benešem, jedním ze tří vojáků, kteří se stali obětí sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Mezi smutečními hosty byli ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.
16. 8. 2018Aktualizováno16. 8. 2018, 12:03|

Přelet bitevníků, čestná salva a plné náměstí. V Chomutově pohřbili padlého z Afghánistánu

Přeletem bitevních letadel začal v poledne v Chomutově pohřeb českého vojáka Martina Marcina – jednoho ze tří, kteří padli při sebevražedném útoku v Afghánitánu. Před kostelem sv. Ignáce z Loyoly se shromáždilo asi 300 lidí. Mezi nimi byli Marcinovi přátelé i příbuzní, vojáci a také další hosté. Nechyběl ani náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata a ministr obrany Lubomír Metnar.
14. 8. 2018Aktualizováno14. 8. 2018, 18:44|

Opatův rozkaz: Dopadnout a ztrestat komplice atentátníka, který zabil české vojáky

Čeští vojáci v Afghánistánu dostali nový úkol. Náčelník generálního štábu Aleš Opata jim rozkázal dopadnout a potrestat komplice sebevražedného atentátníka, který u základny Bagrám zabil v neděli tři české vojáky. Armáda k tomu chce využít hlavně ty své příslušníky, kteří už v Afghánistánu jsou. Pomáhat jim mají i spojenecké jednotky.
10. 8. 2018|

Čeští vojáci šli prověřit, proč na muže štěká armádní pes. Pak se atentátník odpálil

Z dosavadního vyšetřování nedělního útoku na české vojáky v Afghánistánu plyne, že se jednalo o dobře připravenou léčku. Vyšetřovatelé pracují s variantou, že atentátník měl nejspíš několik kompliců. S nimi byl během své sebevražedné mise ve spojení a ti mu zřejmě dodávali informace o pohybu čtyř obrněných aut české strážní roty.
9. 8. 2018Aktualizováno9. 8. 2018, 19:23|