Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První v sestavě jelo americké auto, řekl na tiskové konferenci náčelník generálního štábu AČR Aleš Opata. Při útoku bylo zraněno pět českých vojáků, všichni jsou mimo ohrožení života. Tři již byli propuštěni z nemocnice, jeden zůstává na pozorování. Těžce zraněný voják je již po druhé operaci ve stabilizovaném stavu, a jakmile to jeho zdravotní stav dovolí, bude převezen do Česka, řekl ministr obrany Lubomír Metnar (nestr. za ANO).
Útok v Afghánistánu nemířil přímo na české vojáky, míní Opata
Útok, při němž podle agentury AP zemřeli dva afghánští civilisté, se stal nedaleko základny Bagrám při návratu koaličních sil z patroly, uvedl Opata. Atentátník využil vozidlo afghánského původu naložené asi 200 kilogramy podomácku vyrobené výbušniny. „Z prvních indikací, které máme, to vozidlo bylo řízeno, seděl tam řidič a lze předpokládat, že to byl útok sebevražedného atentátníka,“ řekl Opata. Podle AP se k útoku přihlásilo hnutí Taliban.
Exploze se stala v momentě, kdy kolem projíždělo obrněné vozidlo se šesti českými vojáky. Jeden z nich vyvázl z incidentu bez zranění. Život vojákům podle Opaty pomohla zachránit kvalita vozidla, významnou roli hrálo i to, že velitel jednotky a vojáci postupovali při přípravě a kontrole správně.
Těžce zraněný voják podstoupil v Afghánistánu další operaci, a jakmile to bude možné, bude převezen do Česka. Metnar už vydal příslušný rozkaz. Armáda je podle Opaty v kontaktu s rodinou zraněného a dělá vše pro to, aby příbuzným pomohla řešit složitou situaci. Voják je podle Opaty v podobném stavu, jako kdyby přežil těžkou dopravní nehodu.
Zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský v České televizi řekl, že převoz se uskuteční patrně příští týden. Vojákovi podle něj v důsledku útoku hrozí nehybnost končetin.
S omezením činnosti ministerstvo nepočítá
Útok podle generála Opaty nepovede k omezení činnosti české jednotky, jako tomu bylo po srpnovém útoku, při němž zahynuli tři vojáci. „Jednotka bude dál plnit svůj operační úkol,“ řekl Opata. Metnar zdůraznil, že Česko zůstává součástí mezinárodní koalice v Afghánistánu a čeští vojáci tam budou dál plnit koaliční úkoly.
Útok přišel dva a půl měsíce po sebevražedném atentátu, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. V úterý Lidové noviny zveřejnily informaci, že na spolupachatele atentátu zaútočily české speciální síly. Vedení armády a ministerstva obrany tuto zprávu nepotvrdilo.
Metnar i Opata odmítli spojovat incident se středeční zprávou českých médií o tom, že české speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku. Metnar ale kvůli zprávě nařídil vyšetření úniku informací. Výsledky zatím k dispozici nemá. Ministrův krok ocenila předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS), která únik informací pokládá za chybu.
„Myslím si, že určitě to bude i nějaký úkol pro Vojenské zpravodajství,“ řekla ČTK. Vyzrazení takových informací může podle ní ohrozit příslušníky české mise v Afghánistánu i jinde. Mimořádné jednání výboru Černochová po poradě s jeho místopředsedy nesvolá. Vedení výboru by se podle ní mělo sejít s Metnarem v úterý při schůzi sněmovny.
K tomu, zda české síly skutečně zabily organizátora srpnového útoku, se Metnar ani Opata nevyjádřili. Ministr pouze uvedl, že čeští vojáci v Afghánistánu postupují v souladu s mandátem operace. Opata po srpnovém útoku řekl, že nikdo nebude beztrestně zabíjet české vojáky.
V Afghánistánu nyní slouží 350 českých vojáků
Česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám. Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. Za úkol mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z hlídek byli vojáci ve středu zraněni.
Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.