Soud zamítl žalobu SPD proti zařazení do zprávy o extremismu

Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl žalobu hnutí SPD, které se bránilo zařazení do zprávy o extremismu ministerstva vnitra za první pololetí roku 2023. Podle nepravomocného rozsudku nelze hnutí upřít, že se věnuje řadě témat, problematický je ale způsob, jakým je komunikuje. Právní zástupce SPD avizoval, že se proti rozsudku odvolá, zástupce žalovaného ministerstva vnitra si pro případné odvolání ponechal lhůtu.

„Nelze upřít, že žalobce skutečně zvedá celospolečensky problematická témata týkající se nelegální migrace a jejích neblahých důsledků, což samozřejmě bez dalšího věcí problematickou není,“ uvedl soudce Tomáš Moravec. „Nicméně ve shodě se žalovanou je soud toho názoru, že problematický je způsob a forma, jakou žalobce tato témata komunikuje,“ dodal soudce.

Témata jsou podle Moravce v komunikaci SPD protknuta společenskými předsudky, slovními útoky nebo jsou doplňována urážlivou symbolikou.

„Soud je toho názoru, že způsob, jakým se žalobce vyjadřuje, je způsobilý podnítit k nenávistným aktivitám další osoby, což ilustrují často i komentáře, které se objevují pod jednotlivými příspěvky na sociálních sítích,“ sdělil Moravec. Vyjádření představitelů hnutí jsou podle soudce způsobilá podnítit ve společnosti strach nebo nenávist. Zmínil například příspěvky předsedy hnutí Tomia Okamury.

Je nutné hodnotit všechny aktivity SPD, říká právník hnutí

Hnutí žádalo omluvu kvůli tomu, že ho ministerstvo v pololetní zprávě označilo za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti.

Právní zástupce SPD Adam Batuna v závěrečném návrhu uvedl, že je nutné hodnotit celý komplex aktivit žalobce, hnutí se podle něj ve sledovaném období věnovalo například ochraně slabších nebo podpoře mladých rodin.

Batuna následně sdělil, že rozsudek považuje hnutí za nesprávný. Soud podle něj nerespektoval předchozí rozhodnutí jiného senátu, který obdobné žalobě vyhověl, ani právní názory odvolacího soudu. Ten podle právního zástupce SPD zdůraznil, že není možné se při dokazování zaměřovat jen na to, co předkládá ministerstvo vnitra.

Ministerstvo vnitra podle právního zástupce hnutí ve zprávě SPD zařazuje v takových souvislostech, že ve veřejnosti vyvolává dojem, že je stejně „nebezpečné“ jako například pravicoví extremisté. Podle právního zástupce ministerstva vnitra je způsob, jakým hnutí komunikuje, za hranicí legitimní kritiky.

Kvůli zařazení do zpráv o extremismu za různá období podalo hnutí na ministerstvo vnitra více žalob. V únoru obvodní soud rozhodl o žalobě týkající se zprávy za druhé pololetí roku 2020, v tomto případě konstatoval, že vnitro práva hnutí porušilo. Ministerstvo se proti rozhodnutí odvolalo. V žalobě o zprávě za druhé pololetí roku 2022 soud nejprve žalobu zamítl, odvolací soud však verdikt zrušil. Obvodní soud se touto žalobou začal znovu zabývat ve středu, jednání bude pokračovat v polovině srpna.

Hnutí SPD zmiňuje i zpráva o extremismu za rok 2024, a to v souvislosti se stíháním Okamury kvůli kontroverzní kampani před krajskými volbami, která měla podle kriminalistů rasistický či xenofobní podtext. Policie viní Okamuru i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Piety uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomínají památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
08:36Aktualizovánopřed 47 mminutami

Provizorium nemusí být problém, nebude-li dlouhé, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

Vláda Andreje Babiše (ANO) míří do rozpočtového provizoria, protože chce předělat návrh státního rozpočtu zděděný po kabinetu Petra Fialy (ODS). Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil a redaktor ČT Petr Vašek diskutující v pořadu Události, komentáře z ekonomiky se shodli, že provizorium nemusí být zásadní problém, pokud nepotrvá dlouho. Babišova vláda se ale zřejmě nevyhne vyššímu schodku, pokud chce prosadit priority jako přesun poplatků za obnovitelné zdroje na stát nebo snížení záloh živnostníkům. Debatu moderovala Vanda Kofroňová.
před 2 hhodinami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
10:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na muniční iniciativu dali podle Lipavského dárci sto miliard

Na muniční iniciativu pro Ukrajinu dárci věnovali sto miliard korun, dvěma až třemi miliardami přispělo Česko, sdělil v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS).
před 6 hhodinami

Štědrovečernímu jídlu v restauraci dávají přednost lidé starší 40 let, místa už téměř nejsou

Na Štědrý den bude otevřená asi třetina gastronomických podniků v Česku, včetně restaurací. Vyplývá to z dat pokladního systému Dotykačka. V Praze bude v provozu dokonce až čtyřicet procent podniků. Restaurace, které ČT oslovila, hlásí prakticky plnou obsazenost. Popularitu návštěv 24. prosince potvrdil i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Nejčastějšími hosty jsou lidé nad 40 let, většinou bez dětí.
před 9 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 11 hhodinami

Vláda plánuje změny u dálničních známek

Až pět procent řidičů jezdí po dálnicích načerno. Pokutu zaplatí jen v případě, že je zastaví celníci. Nová vláda to plánuje změnit. „Nebudeme čekat, že to policisté budou řešit na místě, a budeme to posílat obsílkami,“ uvedl ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD). Loni celníci vybrali na pokutách za nezaplacené dálniční známky přes čtyřicet milionů. Letos bude částka podobná. Od Nového roku se také dálniční známky zdražují. Za roční ježdění po dálnicích zaplatí řidiči víc o 130 korun. Zdražují se i ostatní známky na méně dní, což je kvůli valorizaci a novým kilometrům dálnic. Nový kabinet plánuje zdražování zastavit, ale chystá i jiné změny. „Je tam také návrh na to, že přestaneme mít nulovou sazbu na elektromobily,“ dodal Bednárik.
před 12 hhodinami

České firmy už mají první smlouvy na Dukovany, další se čekají příští rok

Tuzemské firmy začínají sjednávat první kontrakty související s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. Jihokorejská společnost KHNP, která je bude stavět, registruje zájem i dalších českých podniků. Korejci musejí počítat se zvýšeným očekáváním tuzemských politiků, kteří budou chtít svěřit významnou část projektu českému průmyslu.
před 13 hhodinami
Načítání...