Snížením DPH si Polsko namíchalo smrtící koktejl, říká Nerudová. Plošná pomoc může dle Fischera být prokletím ekonomiky

Nahrávám video
Debata ekonomů k cenám energií
Zdroj: ČT24

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová v Událostech, komentářích řekla, že Polsko si snížením DPH u potravin „namíchalo smrtící koktejl“. Lepším způsobem pomoci v energetické krizi jsou podle ní adresná opatření. Podle bývalého ministra financí a expremiéra Jana Fischera by se v Česku měla posoudit role mimo jiné Energetického regulačního úřadu. Nastupující rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák upozornil, že současné ceny energií nejsou pouze krátkodobým výkyvem.

„Nedá se čekat, že by ceny energií nějakým způsobem výrazně klesly. Budeme si muset na to zvyknout,“ uvedl Dvořák. „Určitě bychom se měli soustředit na budování těch zdrojů, které jsou z velké části v naší moci. Druhá věc ale je, že je to problém, který není jenom náš,“ doplnil. 

Například Polsko se snaží zdražující energie vyvážit i tím, že zrušilo DPH na potraviny. Podle Nerudové si Poláci „namíchali smrtící koktejl“. „Jsem velmi ráda, že naše vláda se vydala jinou cestou a že na rostoucí ceny energií chce reagovat tím, že bude dávat adresnou pomoc, nikoli plošnou,“ řekla s tím, že plošná pomoc je výrazně dražší a nepomůže těm, kteří ji skutečně potřebují.  

S názorem Nerudové souhlasí také Fischer. „Taková plošná opatření by mohla být prokletím ekonomiky a fiskální politiky. Jediné, co se v této situaci dá dělat, jsou adresná opatření šitá na míru,“ uvedl.

Podle Fischera je také třeba důkladně se podívat na legislativu, která s energetikou souvisí. „Ty varovné případy toho, co se stalo s Bohemia Energy a dalšími dodavateli, stojí za to, aby se posoudila role Energetického regulačního úřadu, ministerstva a vlády,“ doplnil. 

Odstoupit od Zelené dohody?

Mezi politiky se objevují názory, že by se mělo jít proti Green Dealu. „Říct, že zrušíme Green Deal, je jednoduché řešení na poměrně složitý problém. Jednoduché řešení je okamžité, dotkne se stávající generace, řešení pro budoucí generace je složité,“ upozornila Nerudová. „Česká republika v trasformaci energetického mixu zaspala tak zhruba deset let, takže pro nás změna bude náročná a bude nás něco stát,“ dodala.

Bývalá rektorka také poznamenala, že Česko to zatím bez jaderných a plynových elektráren nezvládne. To si podle ní musejí všichni přiznat. 

Fischer si myslí, že Česko možná problém energetiky nebralo moc vážně, a právě proto Zelená dohoda politiky překvapila. „Nelze to zastavit ani obejít, je to trend. My teď potřebujeme dobrou adaptační strategii, jejíž plnění samozřejmě nebude levné,“ uvedl s tím, že je pro obnovitelné zdroje, které jsou však podle něj v Česku velmi omezené. „Není to jenom politická záležitost, Green Deal proniká i do trhu,“ upozornil. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko letos podle NATO nesplní závazek dvou procent HDP na obranu, řekl Babiš

Česko letos podle hodnocení Severoatlantické aliance (NATO) nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Podle hodnocení NATO budou obranné výdaje činit 1,78 procenta HDP, řekl v neděli ve videu na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Závazek podle něj nesplnila loni ani bývalá vláda Petra Fialy (ODS), protože NATO uznalo obranné výdaje ve výši 1,85 procenta HDP.
11:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoMalá restituce napravila mnohé majetkové křivdy, vše se ale majitelům nevrátilo

Radost z vráceného majetku, ale i starost, co s ním dál, provázely takzvanou malou restituci, která byla na jaře roku 1991 v plném proudu. Stát v rámci ní vracel zhruba sto tisíc vyvlastněných nájemních domů, menších nebo středních rodinných podniků, hotelů, restaurací, dílen, pil nebo mlýnů. I když podle zákona o zmírnění následků některých majetkových křivd z roku 1990 měli dosavadní uživatelé povinnost původním majitelům nabídnout k odprodeji veškeré zařízení, někdy byly prostory v době vracení prázdné.
před 5 hhodinami

Ke škole jen pěšky nebo na kole. V Česku je 28 školních ulic a vznikají další

V Česku je nyní celkem 28 školních ulic. Jejich princip spočívá v tom, že se v době ranní špičky vyhradí okolí školy pouze pro chodce a cyklisty. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti dětí. Podle nevládní organizace Pěšky městem chystají v letošním roce tyto ulice i další města.
před 5 hhodinami

Tisíce obcí jsou bez čistíren odpadních vod. O dotace mohou žádat do ledna

Až dvěma tisícům českých obcí chybí čistírna odpadních vod. Deset let můžou radnice žádat o dotace na jejich stavbu. Ministerstvo životního prostředí zatím mezi ně rozdělilo tři čtvrtě miliardy korun. V poslední výzvě zbývá rozdělit zhruba dvě stě milionů korun. Čas na žádosti mají obce do příštího ledna.
před 6 hhodinami

VideoAž milion korun na novou ordinaci. VZP láká lékaře do regionů s nedostatkem péče

Lékařům, kteří si v některé z oblastí, kde chybí zdravotní péče, otevřou ordinaci, nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bonus. Praktičtí lékaři pro dospělé a zubaři dostanou 800 tisíc, pediatři až milion korun. VZP takto vloni podpořila padesát ordinací praktiků či stomatologů. Bonusy nabízí i některé další pojišťovny. Právě vyšší částky by mohly mladé lékaře motivovat, aby šli místo nemocnic do praxe a v regionu zůstali.
před 7 hhodinami

VideoBůh má rád každého člověka takového, jaký je, říká arcibiskup Přibyl

„Proč nás Bůh nevyslyší? To já nevím,“ říká v Interview speciál nový pražský arcibiskup Stanislav Přibyl, který je zároveň názoru, že všechno, co se děje, má nějaký význam. „Je naprosto normální, že se na pánaboha zlobíme,“ dodává. Sám sebe vnímá jako spíše smířlivého člověka, který se chce dohodnout, nechce však být ve své funkci beztvarý a bezbarvý. Politiky je podle něj dobré nepřeceňovat, ale chovat se k nim jako k sobě rovným. Církev nevnímá primárně jako instituci, ale jako komunitu lidí. „Bůh má rád každého člověka takového, jaký je,“ říká. Později podotýká, že manželství pro všechny církev nemůže schvalovat. Téměř hodinový rozhovor s Janou Peroutkovou zakončil hrou na varhany.
před 16 hhodinami

Nadšenci z mnoha zemí přijeli na Vyškovsko fotit parní vlak

Do prvních slunečních paprsků se v sobotu v Nemoticích na Vyškovsku nesl ostrý hvizd parní píšťaly. Jindy ospalé nádraží a jeho okolí obsadilo šedesát nadšenců s fotoaparáty a kamerami. Jakmile vjela lokomotiva zvaná Rosnička do záběru, začaly cvakat závěrky. Za nevšedním snímkem dávno ukončeného parního provozu přijeli nejen Češi, Rakušané či Němci, ale také Američan, Japonec, Francouz a tři Španělé, sdělili spoluorganizátoři fotovlaků Petr Holub a Jiří Rubín.
před 19 hhodinami

V Praze 4 se našly v domě toxické chemikálie i radioaktivní thorium

Hasiči odpoledne zasahovali u nálezu chemikálií v domě v ulici Nad Studánkou v Praze 4. Mezi nalezenými látkami byl mimo jiné toxický arzenik, což je oxid arzenu, dále kyanid, rtuť, radioaktivní thorium a kyselina pikrová, která se v minulosti používala jako trhavina. Chemická jednotka odvezla nebezpečné látky k likvidaci, pyrotechnik pak výbušniny k řízenému odpalu. Kolem 15:45 byl zásah ukončen.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...