Ministerstvo navrhne další pomoc kvůli vysokým cenám energií, řekl Síkela

OVM: Ceny energií a zvyšování úrokových sazeb – 1. část (zdroj: ČT24)

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce do několika týdnů předložit návrh pomoci pro firmy potýkající se s vysokým nárůstem cen energií. Rozšířit by se měla i pomoc domácnostem, kterým hrozí energetická chudoba. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Připustil také změny zákona ohledně cen energií.

„V tuto chvíli analyzujeme, která jsou ta nejpostiženější odvětví. Z logiky věci jsou to ta, která mají v nákladovém mixu velký podíl energetických nákladů a která také nejvíce platí,“ řekl Síkela. Jako řešení se podle něj nabízí kompenzace z plateb za emisní povolenky nebo přeplatků DPH. Ve hře jsou podle něj i překlenovací úvěry od státních finančních institucí nebo půjčky od komerčních bank se státní zárukou.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar upozornil, že podle průzkumu svazu se 43 procentům členských firem zvedly náklady na energie o více než dvacet procent. Dodal, že výrazné částky platí velké průmyslové společnosti. „To jsou právě tyto velké průmyslové firmy, které platí obrovské množství peněz za emisní povolenky,“ upozornil.

Domnívá se, že by bylo vhodné využít nárůstu cen povolenky. „Pojďme alespoň částečně těm nejohroženějším podnikům ty dramatické nárůsty cen energií tímto způsobem vykompenzovat,“ navrhl. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula podotkl, že takové opatření už funguje u chemických firem.

U domácností chce Síkela posunout limity pro ohrožení energetickou chudobou. Jednou z cest by mohly být speciální tarify. Pomoc má být podle něj co nejvíce adresná, a nikoli plošná. Podle svých slov nebude navrhovat plošný příspěvek 200 až 400 korun na osobu z emisních povolenek, se kterým nedávno přišli Piráti. „Budeme hledat cestu, aby ti, kteří tu pomoc potřebují, věděli, jak si o ni říct a jak si na ni sáhnout. A samozřejmě budeme zvažovat i zvýšení toho limitu,“ uvedl.

Změny v Energetickém regulačním úřadu

Síkela v pořadu také uvedl, že resort chystá změny zákona ohledně cen energií, aby se nemohla opakovat situace, kdy některý z dodavatelů nebude schopný splnit své dlouhodobé závazky vůči klientům, jako v minulém roce učinila například firma Bohemia Energy.

Energetický regulační úřad (ERÚ), který loni situaci kolem této společnosti nezabránil, měl Síkelovi již dodat návrh opatření, aby se problém neopakoval. Ministr to chce během jednoho až dvou týdnů vyhodnotit. Do budoucna nevyloučil ani personální změny v ERÚ.

Podle Špicara úřad selhal, personální změny považuje za nezbytné. „Pokud jeho představitelé říkají, že nemohli nic dělat, měli si o ty pravomoci – na které se vymlouvali, že neměli – říci,“ kritizoval. Středula se domnívá, že ERÚ konat mohl. „Mohl sledovat své obchodníky, mohl dělat celou dobu vše, co má ve svých kompetencích. A podle mého soudu je má dostatečné,“ zdůraznil. Dodal, že osobně by do úřadu hledal nové lidi. „To, co se odehrálo, se vymklo jakékoliv kontrole a výsledek tady nyní řešíme,“ řekl.

Podle Středuly by měl stát pomáhat nejslabším příjmovým skupinám v nákupu technologií či zateplování budov, které by snižovaly spotřebu energie. Příspěvek na bydlení považuje pro nejchudší domácnosti za nedostatečný. 

Upozornil, že čeští občané mají extrémně nízké příjmy proti světovým cenám. Varoval, že trend bude pokračovat. „Myslím si, že bychom měli využít prostředky, které jsou v rámci nových vysokých cen emisních povolenek. Pobavit se o tom, jak s nimi budeme nakládat, pomoci i těm nejchudším rodinám,“ navrhnul.

OVM: Situace na trhu práce – 2. část (zdroj: ČT24)

„Dokonalá bouře“

Zvyšování cen energií spolu s inflací a růstem úrokových sazeb Síkela označil za „dokonalou bouři“, která se valí na domácnosti a firmy. Česká národní banka (ČNB) v týdnu znovu zvedla základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu a její aktuální hodnota – 4,5 procenta – je tak vůbec nejvyšší za posledních dvacet let.

Síkela zvyšování úrokových sazeb považuje za efektivní nástroj k potlačení inflace. Logiku ČNB proto chápe. „Vidíme, že ke zvyšování úrokových sazeb, případně k avízu zvyšování, přistoupily mnohé centrální banky už na podzim loňského roku,“ poznamenal. Česko ale patří k zemím, kde jde navyšování nejrychleji.

Špicar podotkl, že primárním úkolem ČNB je hlídání inflace, tudíž její kroky nejsou překvapivé. V ekonomice to ale podle něj znamená, že to „dokonalou bouři“ ještě více komplikuje. „Nad rámec všech jiných problémů, kterým české firmy čelí, musí čelit zdražování úvěrů. Posiluje to také korunu, což znamená, že čeští exportéři budou mít brzy velký problém,“ varoval. Domnívá se, že nástroje, které banka používá, nejsou příliš efektivní.

Načítání...