Registrační systém očkování už není potřeba, shodují se hejtmani Vondrák a Mauritzová

Nahrávám video
Registrace už není potřeba, shodují se hejtmani Vondrák a Mauritzová
Zdroj: ČT24

Neregistrovaní zájemci v Moravskoslezkém kraji se mohou nechat naočkovat proti koronaviru od mobilních týmů. V Plzeňském kraji zase organizují vakcinaci ve spolupráci se starosty z méně proočkovaných oblastí. Registrační systém už je zbytný, shodli se ve středečních Událostech, komentářích hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) a hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS).

Očkování v kraji podle Vondráka vázne zejména v odlehlých oblastech, které nemají blízko očkovací centrum. „Proto jsme také do těch oblastí vyjeli,“ podotkl. Kraj nyní plánuje nový projekt. Spojit se chce s obchodními centry. S těmi se pak domluvit na časech, kdy by se v nich mohlo vyskytovat více lidí, a postavit tam mobilní očkovací tým. „Jde o to vyhledávat místa s nejvyšší koncentrací lidí a tam očkovat,“ vysvětlil.

Také v Plzeňském kraji je proočkovanost nižší v méně osídlených místech. „Využili jsme statistických informací z Ústavu zdravotnických informací a statistiky a oslovili starosty obcí, které jsou v řídce osídlených oblastech. Ve spolupráci s nimi se snažíme organizovat očkování tak, aby se lidé sjeli z menších obcí do větších,“ přiblížila Mauritzová. Připomněla také, že bez registrací je možné se očkovat v centrech v každém okresu v kraji.

Ačkoliv v obou krajích, dle slov jejich vedení, nyní funguje očkování bez registrace dobře, zpočátku potřeba byla. „Registrace se zavedla proto, aby se mohl zprovoznit objednávkový systém. Abychom mohli očkovat nejprve ty nejstarší, učitele, lékaře a podobně,“ zdůvodnil Vondrák. Dodal ale, že nyní už registrace ztrácí na významu. Za její výhodu považuje plánování druhé dávky očkování. „V současné době již systém postrádá význam, ale na počátku jsme ho potřebovali právě kvůli proočkování prioritních skupin,“ souhlasila Mauritzová.

Volno k vyšší proočkovanosti nepřispěje, míní hejtmani

Vláda v minulém týdnu rozhodla, že letos očkovaní státní zaměstnanci budou mít nárok na dva dny placeného volna a vybrat si ho mohou do konce roku. Kabinet vyzval i kraje a samosprávy, aby podobně lidi motivovaly k vakcinaci.

Podle Vondráka je ale třeba nejprve provést analýzu, aby byl zjevný případný dopad na instituce. Dle jeho informací je například mezi učiteli velký počet lidí očkovaný, stejně tak i na úřadě. „Trochu se bojím, že ty dva dny volna nijakým způsobem neovlivní ty, kteří se očkovat prostě nechtějí,“ okomentoval.

Také Mauritzová si nemyslí, že by dva dny volna měly mít v tomto ohledu zásadní dopad. „My jsme naopak přesvědčeni o tom, že musíme vakcíny co nejvíce zpřístupnit lidem odpoledne a o víkendu. Tak, aby když se naočkují v pátek odpoledne, mohli strávit tu dobu po očkování o sobotě a neděli, pokud by měli nějakou mírnou reakci,“ řekla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hrad a Černínský palác se střetly kvůli výrokům na adresu Trumpa

Prezident Petr Pavel dává dlouhodobě a jasně najevo, že mu záleží na dobrých vztazích se Spojenými státy a na jednotě a věrohodnosti NATO, řekl mluvčí prezidentské kanceláře Vít Kolář. Reagoval tak na prohlášení českého ministerstva zahraničí (MZV), v němž se distancovalo od Pavlových kritických slov na adresu prezidenta USA Donalda Trumpa a zdůraznilo, že se nejedná o oficiální pozici české vlády.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoArcheologové mají výhrady k novele stavebního zákona

Novela stavebního zákona se nelíbí archeologům. Podle nich by mohla ohrozit vzácné nálezy kvůli chystanému zkrácení průzkumů. Myslí si to i asociace muzeí a galerií. Novela má stanovit základní časový rámec na šest měsíců. Většina loňských průzkumů by takový limit splnila, jen každý desátý trval déle, a to hlavně kvůli administrativě. Změnit se má i financování výzkumů, které by zasáhlo kraje. Ty se obávají finanční zátěže. Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že změny jsou nezbytné.
před 4 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pohlavní nemoci jsou na vzestupu. Češi se víc testují i riskují

Zájem o testování na pohlavně přenosné nemoci v Česku v posledních letech roste. České televizi to potvrdilo několik nemocnic i oslovené veřejné i soukromé laboratoře. Ruku v ruce s tím přibývá zachycených případů infekcí. Například počet pozitivních případů kapavky vzrostl za posledních deset let o 85 procent, u syfilis pak o 64 procent. Lékaři vyšší zájem o testy vysvětlují kombinací lepší informovanosti, dostupnější diagnostiky i rizikovějšího chování.
před 16 hhodinami

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
před 17 hhodinami

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
11. 4. 2026Aktualizováno11. 4. 2026

Volby by podle modelu Kantaru vyhrálo ANO. Motoristé si pohoršili

Podle březnového volebního modelu roku 2026 by v době sběru dat překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny šest politických subjektů. První místo zaujímá hnutí ANO. Od voleb se přízeň voličů výrazněji nezměnila. Další subjekty následují s velkým odstupem. Na druhém místě je hnutí STAN, následuje ODS, poté Piráti. Pokud by strany kandidovaly samostatně, dostalo by se do sněmovny už jen hnutí SPD a Motoristé. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
11. 4. 2026

Náměstek MŠMT Kettner se omluvil Minářovi a Halíkovi za sdílení falešného snímku

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu. Spolek Milion chvilek požadoval náměstkovo odvolání.
11. 4. 2026
Načítání...