Epidemie v Česku dál zpomaluje. V Moravskoslezském kraji očkují mobilní týmy

Laboratoře v pondělí v Česku potvrdily 152 nových případů koronaviru, o sedmačtyřicet méně než před týdnem. Na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní jedenáct nakažených. Reprodukční číslo nadále zůstává pod úrovní jedna, což značí zpomalování šíření infekce.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Proti minulému pondělí ubylo i nakažených, kteří vyžadují péči v nemocnicích. V pondělí jich bylo hospitalizovaných devětačtyřicet, o týden dřív jich bylo šestapadesát. Nicméně z šesti na jedenáct se zvýšil počet pacientů ve vážném stavu.

V uplynulých čtyřech dnech se o čtyři zvýšil i počet zemřelých s prokázanou nákazou koronavirem, předtím lékaři zaznamenali poslední oběť 21. července. Od loňského března, kdy epidemie v Česku začala, tak podle údajů ministerstva zemřelo 30 378 nakažených.

Počet nakažených za dobu epidemie přesáhl 1,674 milionu. Za uplynulých sedm dnů testy prokázaly v Česku 1136 případů nemoci. V mezitýdenním srovnání tak nákaza zpomalila, o týden dříve bylo 1316 případů. Reprodukční číslo k úterý mírně kleslo na hodnotu 0,92.

Mezi regiony zůstává nejhorší epidemická situace v Plzeňském kraji, kde k úterý připadá za uplynulých sedm dní devětadvacet nakažených na sto tisíc obyvatel. Následuje Praha s incidenčním číslem dvacet. Proti pondělí se ale toto číslo v obou krajích mírně snížilo, podobně jako v dalších čtyřech krajích. Kleslo i v Karlovarském kraji, kde stejně jako v Olomouckém počet nově nakažených za týden na sto tisíc lidí nyní činí tři. V porovnání s ostatními regiony je to nejnižší incidence.

V pondělí v mezitýdenním srovnání ale ubylo dávek vakcíny proti covidu, které zdravotníci aplikovali. První pracovní den týdne dali zhruba 51 tisíc injekcí s očkovací látkou, zatímco minulé pondělí přibližně o téměř sedmnáct tisíc více. Od začátku vakcinace ministerstvo eviduje přes 10,4 milionu očkování.

Například v Moravskoslezském kraji v pondělí vyrazily do terénu mobilní očkovací týmy, které nabízejí vakcíny lidem v odlehlejších obcích bez nutnosti předchozí registrace. Zdravotníci vyrazili do Osoblahy a Jablunkova, v úterý zamíří do Vítkova. Zájemci se mohou nechat naočkovat přípravkem Janssen firmy Johnson & Johnson či vakcínou společnosti Pfizer.