Radnice chtějí kompenzace za covid. Schillerová s tím nepočítá, obce jsou prý v přebytku

Nahrávám video

Obce by měly vyčíslit ztráty, které mají za loňský rok kvůli pandemii ve svých příspěvkových organizacích. Svaz měst a obcí tak chce získat podklady pro jednání se zástupci vlády. To je v plánu hned začátkem června. S kompenzacemi ale ministryně financí nepočítá. Radnice podle ní hospodaří s přebytkem, za první čtvrtletí víc než 14 miliard korun.

Pod krajské město Jihlavu spadá řada příspěvkových organizací, část z nich na kompenzace od státu dosáhla. Část ale ne, třeba zoo nebo městská prádelna.

„Za minulý rok jsme jako město přišli o dvacet milionů, v tomto roce jsou to tři miliony zatím. Někomu jsme odpouštěli nájemné, někomu jsme snižovali podíl na zisku, někde jsme právě řešili třeba i vklad do základního jmění, i dary jsme dávali,“ přibližuje primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Jedny z největších ztrát hlásí společnost Prádelna a čistírna Jihlava. Její služby využívají ubytovací zařízení po celé republice. Zatímco předloni měsíčně odbavili až 520 tun prádla, vloni na jaře se dostali na nulu. Kvůli vládním zákazům neměli pro koho prát.

„My jsme neměli co zpracovávat, ale nebyli jsme zavření, což byl další problém, jak se ukázalo v čerpání antiviru,“ popisuje jednatelka Prádelny a čistírny Jihlava Martina Prošková. Firmě pomohl start loňského roku a také krátké rozvolnění během léta. „Propad byl pouze 67 procent,“ vypočítává Prošková.

Méně peněz i v malých obcích

Výpadky v rozpočtu hlásí i ty nejmenší obce třeba městys Mladé Buky v Podkrkonoší. Loňské ztráty jim nahradily státní kompenzace, na letošek museli upravit plán investic i rozpočet. „Díky té kompenzaci na rozdíl od krajů, jsme měli možnost skutečně to dorovnat, prakticky tak, že jsme žádnou újmu nepoznali,“ říká starostka obce Mladé Buky Lucie Potůčková (Mladobučáci). Výpadky v rozpočtu jsou nyní podle ní asi deset procent.

K vyčíslení ztrát jednotlivé radnice vyzývá Svaz měst a obcí. Už v červnu má jednat se zástupci vlády mimo jiné i o dopadech koronaviru a také o tom, že městské organizace podle nich většinou nemohly získat státní podporu.

„My jsme momentálně chtěli alespoň těch 60 korun na testy, ale neuspěli jsme, a zkusíme znovu sdělovat, že ty finanční problémy máme. O tom, jestli se podaří další navyšování příspěvků do voleb máme velké pochybnosti,“ bojí se výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.

Hospodaření krajů a obcí
Zdroj: ČT24

Resort financí s kompenzacemi nepočítá, obce podle něj vloni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun. A peníze mají na účtech i letos, za první čtvrtletí jsou prý v plusu 14 miliard. „Skutečně nevidím prostor, abychom poskytovali další kompenzace a nevidím pro to důvod, protože jejich hospodaření je přebytkové a na účtech mají dostatek peněz,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministerstvo argumentuje také tím, že vloni se měnilo rozpočtové určení daní ve prospěch obcí a také, že stát radnicím z osmdesáti procent pokrývá výpadek způsobený kompenzačním bonusem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Havlová jmenovala členem dozorčí rady knihovny Tomáše Šídla

Dozorčí i správní rada Knihovny Václava Havla je usnášeníschopná. Dagmar Havlová jmenovala před svým odstoupením od dohody o spolupráci na projektu knihovny do dozorčí rady knihovny Tomáše Šídla, někdejšího výkonného ředitele knihovny. Vyplývá to z informací ve sbírce listin a vyjádření člena správní rady knihovny Davida Duška pro agenturu ČTK. Stále ale nejsou vyřešena práva k pokračování knihovny, dodal.
před 5 mminutami

Bývalý radní Scheinherr mluvil u soudu v kauze Dozimetr o nátlaku

Bývalý náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) v úterý u soudu v kauze Dozimetr uvedl, že souhlasil se jmenováním Matěje Augustína do představenstva pražského dopravního podniku (DPP), protože se cítil pod nátlakem. Obžaloba v kauze rozsáhlé korupce v DPP viní skupinu lidí v čele se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, že přes Augustína a další dosazené manažery ovlivňovala výběrová řízení a brala za to úplatky.
před 37 mminutami

Koalice oznámila ředitelům ČT a ČRo, že poplatky zruší. O nové částce se nemluvilo

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) v pondělí předloží vládě zákon, který zruší televizní a rozhlasové poplatky. Po úterním jednání pracovní skupiny o veřejnoprávních médiích to na síti X uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). O výši částky, kterou by Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) měly místo toho dostat ze státního rozpočtu, bude podle něj kabinet v pondělí diskutovat. Zástupci vládní koalice v úterý jednali s řediteli ČT Hynkem Chudárkem a ČRo René Zavoralem.
03:15Aktualizovánopřed 41 mminutami

VideoVázat kapesné pro děti na známky nebo domácí práce je chyba, říká finanční poradkyně

Podle finanční poradkyně a autorky knihy Jak mluvit s dětmi o penězích Martiny Burešové je dobré začít s finanční gramotností u dětí už ve třech letech. Malým dětem je podle ní důležité vysvětlit, odkud peníze pocházejí. Za vůbec nejdůležitější ale považuje, aby viděli směnu. „Žijeme v době digitálních peněz. To znamená, že všechno probíhá v pozadí. Zaplatíme hodinkami, kartou nebo na internetu. Ale dítě nevidí to, že vydáme peníze a dostaneme nějaké zboží,“ sdělila s tím, že vhodné může být platit za malé nákupy v hotovosti nebo nechat zaplatit přímo dítě. Za jednu z nejčastějších chyb rodičů považuje, když vážou výši kapesného na známky ve škole či domácí práce. „Já se vždy snažím vysvětlit, že kapesné je něco jako nástroj učení se finanční gramotnosti,“ dodala s tím, že se pomocí něj dítě může naučit například dělit peníze na hromádky či splácet, když si od rodičů na něco půjčí.
před 1 hhodinou

Celníci zachytili stovky kilogramů nelegálního kratomu, nejvíce v historii Česka

Brněnští celníci minulý týden zadrželi osm set kilogramů kratomu určeného k nelegální distribuci. Jde o největší záchyt v historii Česka, sdělila v úterý mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Bližší informace k případu neuvedla.
před 2 hhodinami

Schizofrenní situace, říká k Pavlově cestě na summit Macinka. Vystrčil jeho účast hájí

Prezident Petr Pavel stále neví, jestli bude součástí delegace na summit NATO v Ankaře. Vláda rozhodnutí o složení delegace odložila na 22. června, původně avizovala už 8. červen. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) by Česko mělo být na summitu zastoupeno delegací v čele s premiérem Andreje Babišem (ANO). Ministrovi také vadila prezidentova „kritika vlády“ na návštěvě Estonska. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by národní zájmy měli hájit „ti nejvyšší, nejsilnější, s největšími kompetencemi“, prezidentovu účast na akci tak podporuje. Diskuzí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

V pražském Klementinu zaznamenali letos první tropickou noc

V pražském Klementinu v úterý meteorologové zaznamenali první letošní tropickou noc, naměřili tam 20,1 stupně Celsia. Jako tropická noc se označuje ta, kdy teplota neklesne pod dvacet stupňů Celsia. O tom, že Česko čeká zřejmě nejteplejší noc tohoto roku, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí v podvečer. Tropickou noc zažilo ale jen Klementinum, stanice je ve vnitřní zástavbě města.
před 3 hhodinami

VideoPřibývá veřejných dobíjecích stanic pro elektroauta

Veřejných dobíjecích stanic je v tuzemsku už téměř stejně jako těch klasických čerpacích. Jen za loňský rok stoupl jejich počet o devatenáct procent. Co do počtu rychlonabíjecích míst patří Česko k nadprůměru Evropské unie. Například Praha ale plánuje i rozvoj pomalého dobíjení na sídlištích, třeba prostřednictvím lamp veřejného osvětlení.
před 6 hhodinami
Načítání...