Polsko musí dodržovat zásady právního státu, shodují se europoslanci

OVM: Kateřina Konečná a Stanislav Polčák o Polsku a dotacích z EU (zdroj: ČT24)

Polsko dlouhodobě vzbuzuje kontroverze v souvislosti s tím, jak zachází se sexuálními menšinami. Europoslanci Kateřina Konečná (KSČM) a Stanislav Polčák (STAN) se shodují, že Polsko by se mělo řídit společnými evropskými hodnotami, k čemuž se zavázalo. Upozorňují ale, že Česko by mohl potkat podobný osud – tedy omezení čerpání finančních prostředků v souvislosti se střetem zájmů. Uvedli to v Otázkách Václava Moravce.

Polská vláda nyní otočila, a i když předtím podporovala jednotlivé samosprávy v diskriminačním jednání se sexuálními menšinami, nyní říká, že by jejich práva měly respektovat. Evropská unie totiž pohrozila, že pokud nebude Polsko dodržovat evropské hodnoty, k čemu se zavázalo, mohlo by přijít o finanční podporu.

„Přála bych si, aby to tak nebylo, ty peníze, na které saháme, jsou evropských daňových poplatníků, saháme na své vlastní peníze. V Polsku je demokracie, nebudu jejich obhájce, ale Evropská unie si na Polsku možná zkouší něco, co pak bude zkoušet na další země,“ myslí si Kateřina Konečná (KSČM).

Podle europoslankyně vedení Evropské unie odlišně kritizuje nové členské státy a ty, které jsou v Unii již dlouho. „Neslyšela jsem apel Bruselu, aby se v Katalánsku zacházelo s politickými vězni normálněji,“ argumentuje Konečná. Používání finančních sankcí je podle ní velmi nebezpečné. Nechce, aby se to obrátilo proti Česku.

Podle Stanislava Polčáka (STAN) změna postoje polské vlády ukazuje, že nástroj zkrácení finančních prostředků musí být nejen na papíře, ale i reálný. Polsko se zavázalo svým vstupem do Unie k dodržování hodnot, jako je rovnost před zákonem nebo ochrana menšin. „Jestliže Polsko není schopno dodržovat tyto základní hodnoty, tak to ohrožuje každého z nás,“ myslí si Polčák.

„Pokud nemáte jistotu, že váš případ bude polský soud řešit nestranně, tak se koncept Evropské unie může zhroutit jako domeček z karet,“ předpokládá Polčák. Právě proto je podle něj důležité společné hodnoty hájit i pro nás.

Evropské peníze jen za dodržování zásad právního státu
Zdroj: ČT24

Dodržování právního státu

Podle výzkumů Eurobarometru ze srpna 2021 si dodržování zásad právního státu v návaznosti na vyplácení dotací přeje většina jak Čechů, tak obyvatel Evropské unie. „Nemáme vydefinováno, co ten právní stát má být, pojďme se bavit o tom, co je to právní stát, vadí mi nekonzistentnost Evropské unie,“ opakuje Konečná.

Rozhodně musí být rovnost, shoduje se Polčák s Konečnou na problematickém rozdílném posuzování starých a nových států v Unii. „Chci odmítnout tezi, že principy právního státu nejsou definované,“ konstatoval ale Polčák. Argumentuje například tím, že Rada Evropy postupovala vůči Polsku podobně a také hájila právní stát.

Polčák kritizuje Polsko například za to, že stíhá soudce kvůli tomu, že umožnili jednání před médii nebo aplikují evropské normy. To odsuzuje i Konečná.

Hrozba pro Česko

Evropská komise (EK) schválila český národní plán obnovy, který zemi otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. EK ale v souvislosti s čerpáním dotací zmínila podmínku. Tuzemské úřady budou muset zabránit možnému střetu zájmů, aby mohla země inkasovat všechny peníze.

„Je jednoznačně reálná a ohrožuje čerpání všech evropských fondů v České republice,“ varuje před podmínkou a možnou aplikací na střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) Polčák. Česká vláda a premiér Babiš si podle něj berou za rukojmí obce, podnikatele nebo vědecké ústavy, protože hrozí pozastavení plateb.

Konečná kritizuje české poslance, kteří podle ní měli změnit zákon o střetu zájmů, aby se více vztahoval i na premiéra Babiše. „Nebudu hájit pana premiéra, ale dostali jsme se do situace, kdy po volbách nemusí být nová vláda a nebudeme moci výtky opravit, a tudíž přijdeme o peníze,“ varuje Konečná. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

I níže položená lyžařská střediska hlásí dobré podmínky. Čeká se další sněžení i ochlazení

Na rozdíl od předchozích dvou zim přinesla ta letošní dobré podmínky pro lyžaře i na níže položených sjezdovkách. Znamená to větší dostupnost, protože malé areály jsou blíže městům a jezdí se v nich za nižší ceny. Desítky centimetrů sněhu leží i na některých kopcích ve středních Čechách. V dalších oblastech čekají na silnější mrazy, které mají přijít o víkendu. S prudkým ochlazením a silným větrem může ale náledí komplikovat cestování hlavně na silnicích.
před 54 mminutami

Czech Press Photo vyhrálo „překonávání překážek“ z olympiády

Nejlepší fotografií roku 2024 je v soutěži Czech Press Photo snímek z atletických závodů na olympijských hrách v Paříži. Pořídil ho Petr David Josek. Vítězný snímek uspěl v konkurenci čtyř a půl tisíc prací od více než 250 fotografů. „Právě tento snímek připomněl porotě původního ducha her: výjimečnost, respekt a přátelství – usilovat o neustálý pokrok, zachovávat lidskou důstojnost, rozvíjet se v harmonii a povzbuzovat úsilí. Olympijské hry jsou také symbolem dřiny a odvahy. Bez úsilí se skvělých výsledků nedá dosáhnout. A právě překonávání překážek je víc než symbolické,“ uvedl k vítězi předseda poroty Petr Mlch. Ceny se udělovaly celkem v osmi kategoriích. Oceněné fotografie představí do 23. dubna výstava v Národním muzeu v Praze.
před 1 hhodinou

Železniční knedlíkové expresy končí

Končí legendární jídelní vozy ve vlacích mezi Prahou a Hamburkem. Němci jsou přezdívané jako knedlíkový expres. Třicet let staré vagóny už nezvládají vyšší rychlost na modernizované trati. Nahradí je nové bufety. Změnu řeší i zahraniční média a vyzývají čtenáře, aby si poslední jízdy ještě užili.
před 1 hhodinou

Část senátorů chce smlouvu s Vatikánem poslat Ústavnímu soudu

Část senátorů chce poslat smlouvu mezi Českem a Vatikánem ještě před jejím schvalováním v horní parlamentní komoře k Ústavnímu soudu, zjistila ČT. Někteří senátoři totiž mají pochybnosti, jestli smlouva příliš neposiluje práva katolické církve v české společnosti, například v otázce zpovědního tajemství.
před 1 hhodinou

Českým nemocnicím chybí infuzní roztoky, klíčovou továrnu v USA zničil hurikán

Zdravotníkům chybí roztoky, ve kterých se ředí léky do infuzí. Podle ministerstva to způsobila panika na trhu po tom, co kvůli hurikánu v USA přestala fungovat továrna jednoho z hlavních výrobců. Nemocnice napříč Evropou začaly dostupné zboží masivně skupovat. Dodávky do Česka budou podle resortu ještě několik měsíců sice plynulé, ale nižší.
před 1 hhodinou

Pošta prodala loni majetek za miliardu, pobočku v Jindřišské zatím ne

Česká pošta si najala reklamní agenturu, která má pomoci s dosud neúspěšným prodejem budovy v Jindřišské ulici v Praze. Její cenu státní podnik odhaduje na 1,5 miliardy korun. Zároveň pošta pokračuje v prodeji dalších nevyužívaných budov. Loni prodala majetek zhruba za miliardu korun. Jde hlavně o prostory po zrušených pobočkách. Ty už našly po roce a půl často jiné využití.
před 2 hhodinami

V Česku padaly teplotní rekordy, v noci se výrazně ochladí

V Česku ve čtvrtek odpoledne zhruba na desítce stanic, které měří alespoň třicet let, padly teplotní rekordy. K 17:00 naměřili meteorologové nejvyšší teplotu na stanici Brandýs nad Labem – Stará Boleslav ve Středočeském kraji, a to 13,7 stupně Celsia. V noci na pátek přes Česko přejde studená fronta. Už ve čtvrtek večer může silný vítr dosahovat rychlosti až sedmdesát kilometrů v hodině. Na mokrých silnicích se s výjimkou jižní Moravy může tvořit i náledí.
07:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na silnicích loni zemřelo nejméně lidí od doby, kdy se vedou statistiky

Na českých silnicích zemřelo v loňském roce 438 lidí, což je o sedmnáct méně než v roce 2023. Počet obětí je nejnižší od roku roku 1961, od kdy policie vede souvislé statistiky. Dopravních nehod policisté zaznamenali 92 217, o 2728 méně než o rok dříve. Snížil se také počet těžce zraněných, kterých bylo 1609.
11:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...